Reportáž z finále dětské literární soutěže Můj svět slov 2019

Setkání s dětmi které tvoří minoritní skupinu těch "nových dětí" z ulic a škol, co nejčastěji potkáváte se skloněnou hlavou zahleděni do virtuálních dálek, je milou chvílí na kterou se těším. Letošní finále bylo v něčem trochu jiné, možná to zapříčinila skutečnost že jsme byli v prostorech menšího salónku  a měli k sobě tak nějak blíže, zdálo se mi totiž ohleduplně rodinné. Samotné finalistky a finalisté byli, ostatně jako vždy, upřímní při představování svých literárních hrdinů. Slyšeli jsme silné hlasy, někdy projev hodný dabingového studia, došlo i na poezii, také filozofii a hosté a my v porotě se upřímně zasmáli, zasaženi pohádkově snadným dětským humorem. Co je milým trendem posledních dvou let je vyrovnaný poměr soutěžících dívek a chlapců. 

Asi bych měl napsat, na závěr mého mini postřehu ze včerejšího odpoledne, že u mě zvítězili všichni, ale trocha se obávám, že ti kteří tam nebyli, by z této věty mohli vycítit jakousi lacinost a klišé i když jsme udělili opravdu devět prvních míst.


Petr Doležal


Dobrý den pane Doležale,
dovolte mi ještě jednou poděkovat za velmi příjemné odpoledne, které jsme strávili v sobotu v Chrudimi. Váš přístup i vybrané prostředí napomohly velkou měrou tomu, že se děti cítily bezprostředně a tomu odpovídaly i jejich výkony.
Tato soutěž, které jste garantem, si zaslouží velké ocenění, protože v dnešní době bojovat knížkou s tablety, playstationy a dalšími technologiemi je velice složité. Myslím si, že když si čtete příspěvky, které vám dochází, nebo když
vidíte jednotlivá vystoupení v průběhu finále, snad si také říkáte, stejně jako já, že vše ještě není ztraceno.
Ještě jednou děkujeme a přeji nejen Vám osobně, ale i Vaší soutěži, hodně úspěchů a když jsme viděl nadšení u mého syna, věřím, že jsme se neviděli naposledy 
Martin Urban


Fotogalerie finalistů naší soutěže  

               Můj svět slov 2019

Veřejné finále soutěže Můj svět slov je propagováno nejenom v tisku, ale také na plakátových plochách měst Chrudim a Pardubice.

Petr Doležal předává cenu jedné z finalistek soutěže 
Můj svět slov

Součástí finále je i možnost zakoupení některé z knih Petra Doležala.

Již se připravuje občerstvení-neklamné znamení že se porota odchází poradit.

Závěrečným slovem se končí finalistům jejich velký den. V tomto ročníku bylo uděleno hned 14 prestižních ocenění.

MŮJ SVĚT SLOV národní dětská literární soutěž

Tato literární soutěž patří mezi ty nejtěžší, ale zároveň se svojí netradiční strukturou řadí mezi nejprestižnější a je jedinou která sleduje skutečný rozvoj literárního talentu.

Redakce knižního vydavatelství vyhledává talentované děti a podporuje je touto soutěží. Tím však společná spolupráce nekončí. Těm, kteří to s psaním myslí vážně, nabízíme i pomoc při vydávání jejich prvotin. A těm nejnadějnějším umožňuje spisovatel Petr Doležal, který je garantem soutěže, uvedení jejich práce ve svých knihách v dlouhodobém projektu Staň se hostem v knihách Petra Doležala


Propozice soutěže

Kdy je možno se do soutěže přihlásit?

Do soutěže je možno se přihlásit v průběhu celého roku. Každý nový ročník je zahájen 1.12 a končí 30.11. Soutěžící, který se přihlásí později, má pouze méně času na vypracování semifinálového a finálového tématu, které vyhlašuje naše redakce


.Jak se do soutěže zapojit?

Je to velice snadné.Stačí poslat svojí soutěžní práci na emailovou adresu redakce.

temne-vody@seznam.cz

Bez omezení rozsahu, tématu a zvoleného způsobu literární formy(poezie, esej, vyprávění, scénář,novinový článek....)


Jaká je struktura soutěže?

První krok

Soutěžící pošle svojí práci do naší redakce. Obratem, po jejím přečtení, obdrží e-mail se semifinálovým tématem s dostatečným časovým předstihem, aby je mohl vypracovat.


Druhý krok 

Semifinalistům soutěže je zasláno finálové téma, které vypracují a odešlou opět do naší redakce.


Třetí krok

Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže, finalisté přečtou svojí literární práci před porotou, rodiči a hosty. Až zde se rozhoduje o jejich umístění. Hodnotí se nejen dílo samotné, ale i přednes a prezentace soutěžní práce. Prestižní akce se koná tradičně v salonku chrudimského Muzea a její součástí je raut.

P O Z O R

Finalista který se na finále nedostaví je ze soutěže vyřazen.

P R O T O Ž E 


Každý spisovatel musí být nejenom nadaný, ale především trpělivý. A to je jeden z hlavních cílů, které tato soutěž sleduje.


O co soutěžíte?

V této soutěži dostává cenu každý finalista-vždy diplom, dárkový balíček a lahev archivního francouzského vína vhodného pro uložení-nezapomínejme, že pan Doležal je přední odborník v oboru sommelierství.

Hlavní cenou však je možnost, pro jednoho z finalistů, prezentace v opravdové knize Petra Doležala. Bude uveden jako speciální host i na obalu knihy a může se představit veřejnosti. 

A to je ten nejlepší start kariéry každého spisovatele.Finalisté naší soutěže v roce 2016

Barča Vitásková,Tereza Šaurová, Dita Beranová, Klára Moravcová, Denisa Korotvičková, Adéla Václavíková,Viktorie Hegedušová, Klára Lopuchová, Klára Laušmanová, Kristýna Kadlecová, Adéla Horská, Klára Hluchá, Nina Sibinská, Eliška Hamplová. 


Finalisté naši soutěže v roce 2017

Nikola Horáková,Helena Novotná, Nikola Lemberková, Michaela Svobodová, Eliška Hamerníková, Lucie Kváčová. 

Finalisté naší soutěže v roce 2018

Verča Sokolová, Andrea Mautnerová, Filip Hudec, Kateřina Dufková, Eunika Pechánková, Dominika Beranová, Jakub Tvrz, Tereza Kuchařová, Klára Hořínková, Markéta Kůhnová.

Finalisté naší soutěže v roce 2019

Jan Kolář, Barbora Svobodová, Michal Včelák, Elena Zámečníková, Markéta Kůhnová, Šimon Urban, Tereza Dubnová, Tereza Mikulová, Luisa Marešová a jako speciální host Andrea Mautnerová.

Soutěžní práce roku 2019

Zde si můžete, milí čtenáři, přečíst nejzajímavější soutěžní práce ročníku 2019. 

Na samém sklonku roku(31.12) jsme již dostali první soutěžní práci do naší literární soutěže Můj svět slov. Tím, kdo odstartoval letošní ročník, se stala talentovaná třináctiletá spisovatelka Andrea.

Jako každý rok i letos přidává své hodnocení Petr Doležal a Redakce krátkou anotaci přihlášeného díla.


1.

Autor : Andrea 13 let.

Plížící se hrozba 

Ještě před několika lety to bylo město jako každé jiné. Město s funkční silnicí, dětmi hrajícími si na hřišti, přepracovanými úředníky v přetopených kancelářích nebo nacpanými supermarkety. A stačilo jen málo, aby se tohle všechno změnilo.

Někteří by ho dokázali přirovnat k městům z filmů, kde se rozšířila epidemie, vypukla jaderná válka nebo spadl meteorit. Skutečný důvod ovšem neskrývá žádná nadpřirozena.

V postranní uličce vedle velké opuštěné silnice po kolenou na zemi lezla dívka a prohrabávala každou hromádku čehokoli za jediným účelem - najít potravu. Jen dnes hledáním strávila téměř dvě hodiny. Za tu dobu nalezla jedinou pohublou mrtvou krysu. Těžko to mohlo nasytit ji a její rodinu, ale pořád to byla cenná potrava.

Postavila se a přistoupila k převrácenému kontejneru. Odpadky z něj už byly všechny vyrabované. Zbyly tam už jen věci, které nepotřebovala.

Posadila se k němu a nahlédla dovnitř. Nic. Žádné jídlo, ať už v jakémkoli stavu. Trošku ještě odpadky prohrabala, aby se ujistila, když její smyly zbystřily. Zaznamenala pohyb v rohu uličky. Otočila hlavou. Zrak jí spočinul na malé bílé myšce. Čmuchala u cihlové zdi a hledala potravu stejně jako dívenka.

Zrzavá dívka pomalu vstala a opatrně našlapovala směrem k myši. Byla na metr od ní, když se dříve nic netušící stvoření rozběhlo k útěku. Dívčiny dávné pudy se probudily, více nepřemýšlela a vyrazila za ní.

Myš běžela, jak nejrychleji mohla a dívka jí byla sotva na metr vzdálená. Jak dívce, tak myši muselo být víc než jasné, že tento boj větší a vyspělejší stvoření vyhrát nemůže. Pro záchranu vlastního života myš zpomalila, prudce zatočila a zmizela ve štěrbině v zemi.

Dívka zpomalila.

"Sakra!" zaklela a kopla naštvaně do hromady kamenů. Poražená sklopila hlavu a vyrazila ven z uličky.

Téměř na konci dlouhé ulice uslyšela tichý, ale pevný hlas. Dívka se zastavila a zpomalila krok. Uslyšela druhý hlas, byl o něco hlasitější a stejně útočný.

"Ani na to nemysli!"

Zrzka došla pár kroků, až byla úplně na kraji uličky. Vyklonila se, aby věděla, co se děje.

Na silnici stáli dva chlapci. Nejspíše se hádali. Co dívku zaujalo víc, byla věc podobající se masu opodál. Bylo tedy zjevné, že se dohadují právě kvůli tomu.

Volili ovšem dost nenásilnou formu boje. Oba tam jen stáli a slovní nadávkou či jen vyhrůžkou vyplnili ticho. Bylo ale také jasné, proč to dělají. Čekají.

I v tomto nebezpečném světě, kde převládal pud hnaní se bezhlavě za kořistí, dokázali oba přemýšlet. Vyčkávali, až druhému dojde trpělivost, přestane se jídlu věnovat nebo si pro něj před očima rivala půjde. Až potom dojde k boji, kdy vítěz nezíská jen směšně malou kýtu.

Dívka vystoupila z úkrytu stěny a rozhodla se se do boje přidat. Naivně předpokládala, že když se na sebe budou chlapci soustředit, jídlo jednoduše vezme.

Jak se ale k chlapcům přibližovala, vypadalo to, že se její plán přeci jen nevydaří.

Menší chlapec k ní nepatrně otočil hlavu a vražedným pohledem se na ni na zlomek vteřiny podíval.

Jeho nepozornosti však využil druhý chlapec, vyběhl k masu, sebral ho v běhu ze země a utíkal pryč. Menší chlapec se za ním okamžitě rozběhl.

"Tak málo jídla a pití," zašeptala dívenka a otočila se zády k chlapcům, aby mohla jít dál hledat kořist. "A tolik lidí a zvířat, co hladoví."

"A způsobili jste si to sami," odpovídá na to radostně Hrozba, která se po desetiletí čekání konečně dočkala svého nástupu na trůn.

Byla tu od dob lidské převahy nad přírodou a trvá dodnes. Její zlověstný úsměv se s každým nový dítětem zvětšuje. Přelidnění. To je její jméno, které zatím slýchá každý bez větších obav. Ona si ale zatím jen brousí pařáty a trpělivě vyčkává na správnou chvíli.

A ta až nastane, bude to právě její jméno, které nás bude děsit. Jenže to už bude pozdě.

Krátká anotace: 

Apokalyptický příběh o konci světa je varováním lidstvu před devastujícím způsobem života.

Hodnocení Petra Doležala :

Slušná zápletka,pěkná dramaturgie a neztrácející rytmus slov. Jenom ten námět mě dost straší. Přestože již existují místa kde se stal denní realitou, chováme se jako by se jednalo o tuctový film který lze vypnout.


Hrdinové

Autor: Natálie  15 let

Záchranáři tajemní,

S úžasnými schopnostmi.

My každým obdivovaní,

Prý "smát se s nesmrtelností".

My silní, my hezcí,

Dokonalé bytosti.

Ve společnosti velcí,

Dosažení svatosti.

A za tím vším ti nejmenší ze všech,

V životě pořád máme na spěch.

Nikdy dlouho na jednom místě,

Utíkáme od bolesti,

Utíkáme od slz.

A zároveň víme, že nežijeme jistě.

Co je to jistota?

Ptáme se jeden druhého.

Odpověď zná sebevědomí,

Místo něj - pustota.

Stovky probrečených dnů,

Bolavých nocí stokrát víc.

Beze světla vidím tmu,

A ve tmě není nic.

Vůbec nic.

I když umírajíc.

Krátká anotace:

Báseň je hlubokou sondou do nitra dospívající dívky skoro až jejím filosofickým zamyšlením nad významem života.

Hodnocení Petra Doležala :

Natálie napsala povedenou báseň které nelze snad nic vytknout. Je plna vyzrálých metafor a postrádá nadbytečná slova. Autorka je příslibem poezie, žánru který stojí na okraji.


Vlčí důvěra


Autor: Ema 14 let

Vlčí důvěra
Mladý vlk si na ten den dobře pamatoval, bylo sychravo a stromy se ohýbaly pod nápory větru. Už ani listy nepadaly pomalu k zemi, ale byly unášeny víry, které s nimi házely ze strany na stranu. Blížil se déšť, možná i silná bouřka. Kdyby neměl zraněnou nohu, ležel by v úkrytu se svou smečkou a dechem by ohříval malá mláďata. Místo toho ležel na louce a čekal na smrt. Ze začátku plakal, ale teď už mu z úst vycházeli jen tiché vzlyky. Blízko byla chalupa a on nechtěl přilákat lidi, už tak měl problémů dost a další souboj by nepřežil. Pomalu upadal do bezvědomí a poslední co cítil, byla malá ruka na jeho krku.
Ráno se probudil ve vyhřáté místnosti, vedle hořícího krbu. Vedle něj spalo lidské dítě, noční můra a přesto bylo tak klidné a nemělo strach. Byla to malá dívka, ještě mládě. Dlouhé hnědé vlasy měla sepnuté ve dvou culících a přivřené oči vypadaly tak poklidně. Jediné, co na sobě měla, byla malá bílá košilka ještě roztrhaná a zablácená z nočního dobrodružství. Klidně si položil hlavu na spojené tlapy a pozoroval tu malou hruď, která se zvedala v poklidném tempu spánku. Najednou se mládě pohnulo a zelenýma očima, připomínajícíma lesní mech, se na něj podívala. Nic neudělala, nevykřikla, ani se nepokusila utéct. Dětská nevinnost pomyslel si vlk a pomalu zvedl hlavu. Dívka se usmála, snad věděla, že mluvit na něj je zbytečné, nerozuměl by jí. Holčička se přiblížila a podrbala ho za uchem. Kdyby byl zdravý, snad by utekl, bránil se, nebo by ucukl. Ale teď zjistil, že je to příjemné a přesto jediné co ho napadlo, bylo: Je to lidské dítě, nebezpečí. Lidé nosí pušky a zabíjejí nás, a přesto mě tato dívka zachránila a uschovala u sebe, zdála se tak sama, opuštěná. Myšlenky se mu honily hlavou a ani si neuvědomil, že malá dívka odešla.
Po nemalé chvíli se vrátila a přinesla mu jídlo, ale nebylo to čerstvé maso, jak byl zvyklý. Bylo to dobré, nedokázal říct, co to je a ani ho to nezajímalo. Mohl jíst a být v teple, dokud se nevyléčí. A pak mohl odejít, jen nesměl zpohodlnět.
Ještě několik dnů ležel u krbu a nebyl schopný se o nohu opřít, jen tam ležel na pospas mláděte a čekal, jestli mu přinese další jídlo. Bylo tam teplo, ale něco mu přece chybělo, byl to vítr v srsti a jeho smečka, která mohla být stejně daleko, jako blízko. Najednou cítil hroznou bezmoc. Ale děvče se o něj staralo a snad mu začal i věřit. Bylo na něho tak milé, spalo vedle něj, drbalo ho za ouškem, mazlilo se s ním a jeho úsměv ho vždy potěšil. Nikdo jiný se tu neukázal a vlka napadalo, jestli má dívka vůbec vlastní smečku, anebo je zde na pospas divoké přírodě v tomhle svém malém doupěti. Také přemýšlel nad tím, kdo může opustiti vlastní mládě a nechat ho na pospas v lesích. Na tuto myšlenkovou cestu ho vedly vzpomínky na chvíle, kdy poprvé uviděl své mládě ještě jako malé klubíčko chlupů, které je slepé a nemohoucí, plně závislé na matce. Samice s mládětem byla silná a slabá zároveň. Když vidí, že její mládě dýchá a žije, je plná radosti a mateřské lásky, ale jsou i chvíle plné smutku, kdy se zatím slabé srdíčko zastaví a samici nezbývá nic jiného než osamělé půlnoční vití na měsíc a stálá změna, která jí zlomí srdce ve dví. Proto jsou lidé monstra, protože jsou schopné opustit nový život.
Když se podzim přehoupl na zimu a venku se začal objevovat sníh, vlk si začal stoupat na vlastní nohy a začal chodit po chaloupce. Byla ještě menší, než se zdálo. A přesto to dívce nebránilo v tom se o něj starat a pečovat o něj, přesto jí to nezabránilo mít ho ráda. Za nějakou dobu si na ni zvykl a začal ji mít rád. Už by ji nenazval cizím mládětem, už patřila k jeho smečce a byla součástí jeho srdce. Každý den s ním ulehala k spánku a jedla s ním, často mu i vykládala příběhy, kterým nerozuměl. Ale jí to zřejmě nevadilo, povídala a on cítil, že má radost, že není sama.
Přišla však doba, kdy vlk chtěl jít ven a ona stále chodívala s ním. Přestože ji měl rád, věděl, že bude muset odejít. Nemůže tu zůstat navždy a opustit svoji smečku. Nevěděl, jestli ji ještě někdy najde, ale nehodlal se pustit naděje. Každým dnem mu přibývalo síly a on se chtěl odpoutat od malé holčičky.
Ale pokaždé, když zrychlil, uviděl v jejích očích jakýsi smutek, co mu bránil odejít. Ona s ním zůstala, to ona ho zachránila před smrtí o samotě za šumu listí a pískotu větru v korunách stromů. Nemohl ji opustit, protože byla jeho součástí a jeho děvčátkem.
A pak přišlo jaro a on začínal cítit stopy jiných zvířat, někdy se mu dokonce zdálo, že zachytil i pach vlastní družky a svých mláďat, ale stejně rychle jako ho ucítit, tu vůni i ztratil. A pak jeden den, když už zapadalo slunce, na tu louku přišla bílá vlčice a začala se rozhlížet po okolí. Uviděl ji, a přesto nevydal jediný zvuk. Přece jej ucítila a našla, jako vždy. Poprvé uviděl v očích lidského mláděte štěstí, když se začal vzdalovat. Možná i člověk může pochopit lásku mezi vlky, lásku ke smečce a všem mláďatům, tu věrnost, kvůli níž je nemohl opustit. Když odcházel, naposledy se podíval za sebe a zkontroloval lidské mládě, teď už se musí postarat o sebe sám a ona sama o sebe.
Dívka
Dívala se za ním a chtěla pochopit to silné pouto mezi ním a vlčicí na louce. A přece když ji opouštěl, cítila lítost, snad i strach ze samoty a opuštění. Když se ztratil v lese mezi stromy, otočila se a odešla k malé chaloupce.
Ještě několik dní chodívala na louku a doufala, že se vrátí, ale nikdy jej neuviděla. Často i plakala a slzy dopadaly do té jarní trávy. Když už uplynul dost dlouhý čas na ztrátu naděje, chtěla zapomenout na ty dny, které s ním strávila, a přesto se každý den vracela na tu louku a čekala na jeho návrat.
Uplynuly roky, než si dívka řekla, že toto je poslední návštěva louky a jejích vzpomínek na vlka. Snad se to zdálo lesům v okolí smutné, nebo byl slyšet její pláč. Ale za několik chvil se na louce objevil vlk, ten šedivý vlk, kterého dotáhla do své malé chaloupky a starala se o něj. Opřel se jí o nohu a mazlil se s ní, dokud napadla noc a oba museli odejít.
Ještě dnes můžete každý den na těch loukách uvidět dívku, ze které vyrostla dospělá žena, jak čeká na vlčí návrat. Ale toho už se nedočká, čas jde dál a skolí každého, někoho dřív a někoho později.


Krátká anotace :

Ema vypráví ve svém příběhu o malé dívce která nalezne zraněného vlka, kterého odnese domů a stará se o něj. Později se mezi nimi vytvoří pouto, to však není dostatečně silné aby přemohlo pudy.

Hodnocení Petra Doležala :

Končící čas dětství a stesk po andělském světě ve kterém nebyla žádná logická pravidla a nic nemuselo dávat smysl. Každý z nás nosíme své střípky různě hluboko v srdcích zapíchnuté a těm šťastným z něho nikdy nevypadnou. 


Jak ochočit koníka tak, aby vás povozil


Autor: Šimon 10 let


Uprostřed louky byl malý útulný domeček, kde byla továrna na výrobu aut. Vyráběl je tam ten nejšikovnější brouk jménem Oliver, ale nikdo mu neříkal jinak než Olíku. Měl tam dva velké hangáry větší než slon. V hangárech měl samé součástky na auta. Měl na auta náhradní pneumatiky, různě barevné laky a třeba i nové nárazníky. Vyráběl už tam nejméně deset let. Vždy si říkal: "No to je zajímavé, já tady vyrábím auta už deset let a ty součástky mi ještě nikdy nedošly." No a teď to zakřikl. Vyráběl tři měsíce a zásoby mu došly. A protože byly trhy asi dvacet kilometrů daleko, koupil od starého broučka Zěmědělníčka krásného zeleného koníka, kterého si ochočí, aby mu pomáhal vozit velké součástky z trhů. Uvázal ho za své staveniště, poskytl mu velkou stáj 3+1+ všechen nábytek, seno, čerstvý jetel, hřebínek, novou ohlávku a také veliký velilililkatánský kočár úplně dělaný na ty největší součástky. No prostě všechny věci, které takový zelený koník potřebuje. Jen co se časně zrána ještě za šera probudil, šel dát ještě ve spací čepici hned koníkovi najíst. Vzal si do ruky kousek jetelíčku, natáhl ruku a čekal, až si koník vezme. Koníček si ho očuchával a pak začal běhat jako zběsilý. "Jen se neboj koníčku, já ti jdu dát jenom najíst čerstvého jetelíčka" Koníček se zklidnil a doskákal až k Olíkovi a chvíli se mu koukal do rukou, jak tam drží kousek jetele. Pak se do něj s radostí pustil, až se Oliver celý vylekal. Mlaskal a všechnu, tu šťávu měl až za ušima. Olík se vrátil do svého domova a tam se sám nasnídal. Po snídani se vydal na sousední louku, aby koníkovi nasbíral nový jetelíček. Popadl z předsíně košík a srp. A už si to vycházel z domečku. Zpíval si jednu písničku myslím si že, zněla nějak takhle: "Když já jsem si koupil koníka, musím se o něj starati, tak mu nový jetelíček jdu sháněti, páda pááááda pááda pááááááda pááá padabada pada papa pa pa pááááá". Písnička měla ještě hodně slov, ale Oliver se zastavil, protože na zemi viděl jetelíček. Vytáhl z košíku srp a začal sekat. Košíček měl už úplně plný a tak se vrátil zpět do chaloupky nakrmil koníka a šel spát. Ráno se probudil, dal nakrmit koníkovi a šel do lesa řezat klacíky, aby mohl koníkovi postavit překážky. Rozestavil je na louku a koníčka pomalu vyvedl ze stáje. Nasadil koníkovi novou ohlávku a uvázal ho na lano. Vedl ho okolo okruhu, který si také připravil. Pak se trochu rozeběhl a koníček běžel za ním. "No vidíš koníčku, jak ses to naučil". " Teď se naučíme skákat přes překážky". "Íhahaha prpr fůůůů" odfrknul si koníček. Nevím, jestli to znamenalo ano nebo ne, ale prostě se koníček šel učit skákat přes překážky. Na koníčkovi bylo trochu vidět, že se bojí, ale ono ho to moc brzy přešlo. "Elááááhop" Křikl Olík a oba najednou přeskočili klacík. "No výborně koníčku můj, to se ti ale povedlo" Zatleskal mu nadšený Olík. Koník na to zas jenom: "Íhahaha prpr fůůůů" Koníček se naučil skákat ještě přes vyšší překážky. Teď ho Olík zkusil zapřáhnout za kočár a zase s ním běhal kolem okruhu. Pak si Oliver na ten kočár sednul a v tom začal nastávat problém. Koníček se nechtěl ani pohnout z místa, protože byl zvyklý, když ho
někdo vodil. Tak si Olík zavolal spoustu berušek, kovaříků, mravenečků a třeba i motýlků. Jeho kamarádi si sedli na vozík a Oliver ho pomaličku začal vodit. Teď k nim Oliver naskočil, vzal si bič, prásknul do vzduchu a koníček se rozjel. Všichni se smáli, líbilo se jim to a takhle je koníček vozil až do večera. Ráno koníčka zase zapřáhl a vydali se na trh. Samozřejmě se nevraceli s prázdným přívěsem, ale naopak byl plný součástek. Olík si splnil svůj slib a zase mohl opravovat auta. S koníkem chodil na trh teď častěji, protože se mu to moc moc moc líbilo.


Krátká anotace :

Šimon vypráví ve svém příběhu o opravně aut a broučkovi jménem Oliver, který měl svojí opravnu uprostřed lesa, ale jednou mu došly součástky a tak pro ně musel zajet do města.

Hodnocení Petra Doležala :

Příběh který nám poslal Šimon je naivně dětský a dalo by se skoro říci až prosťoučký, ale to jej činí zároveň nějak víc silným.. Text je obohacen hojně citoslovci a nutno poznamenat ku prospěchu Šimonova vyprávění. Myslím, že nejsilnější zbraní tohoto talentovaného autora  je především představivost a minimální strach z jazykových a slovních experimentů.

Oči laika

Autor: Andrea 13 let.


Patřit mezi prokleté básníky mělo ve své době výhody. Alkohol a drogy ve vašem životě jsou už v podstatě samozřejmostí. Lidé to ovšem nebudou brát jako závislost, depresi nebo snad úplný pád na dno. Z neznámého důvodu si to přeberou jako rebelii a nesouhlas s režimem. Napsat dílo vám nemuselo zabrat ani tolik času a už vám ho lidé brali z rukou jako penicilin. A přitom psaní vašeho díla - nebo alespoň přinejmenším námět - mohlo mít stejný průběh právě jako objev tohoto antibiotika. Zkrátka nehoda. Ale výsledek se dá i zde přirovnat k výše zmíněné plísni. Budou si ho hodně vážit a hledat za jejím objevením (napsáním) větší hloubku. A přitom si jen Alexander Fleming zapomněl zavřít okno když odjel na dovolenou. Básníci jako Charles Baudelaire, Paul Verlaine a Arthur Rimbaud napsali nespočet děl. Dnes dost uznávaných. Ale opravdu tím chtěli vyjádřit to, co dnešní společnost bere jako určitý vzkaz nebo vzpouru? Nestála za napsáním jejich děl spíše rovina, než hloubka? Rozeberme si třeba dvě díla od Charlese Baudelaire, básníka a překladatele. A začněme hned tím nejznámějším - Zdechlina. Po přečtení díla rozhodně budete souhlasit, že Baudelaire nesmyslně dlouze popisuje setkání na cestě s mrtvolou nespecifikovaného stvoření. Přejděme ale rovnou k tomu, co nám tím chtěl básník říct. Odborný pohled (nebo spíše názor jiného odborníka, který si jednoduše vyhledáme na netu) nám nabízí, že Baudelaire tímto dílem chtěl ukázat světu, že krása je pomíjivá a nic netrvá věčně. Řekněme si ale upřímně, vážně kvůli takovému sdělení napsal báseň? Vždyť to je jako když vám prodavačka v obchodě vrátí o stovku méně a když se jí zeptáte proč, ona vám sdělí moudro, že na světě jsou i nečestní lidé. Takové sdělení je všem jasné a nepotřebujete ho slyšet znova. Řekněme teď ale, že Baudelaire míří svá díla spíše na laiky, než na filozofy. V takovém případě si jeho báseň můžeme přebrat tak, že zdechlina na cestě mu kazí procházku s dívkou po jeho boku a naznačuje tak, že by ocenil nové povolání, které bude uklízet zdechliny na cestách a zpříjemňovat tak procházky přírodou. Zde můžu také dodat, že kdyby si lidé nehráli na filozofy a byli spíše laiky, už jsme tu mohli takové povolání mít a nemuseli jste se nebohému zvířeti vyhýbat obloukem. Ale pokračujme dál básní Litanie k Satanovi. Zde se pohled laika a odborný pohled zpočátku může dosti shodovat. Odborný pohled nám Baudelairovu báseň podává jako žádost o smilování při vyzdvihování Satanových dobrých skutků a pomoci lidem. Laik by mohl mít dost podobný názor, kdyby nevyhledal ve své mysli vědomosti z prvního stupně základní školy. Ty nám říkají, že Satan je v podstatě protikladem Boha. Pokud tedy vezmeme kázání církve, že Bůh je dobrý, Satan by měl být špatný. Dobré skutky u něj nepřipadají v úvahu. Baudelairovu báseň si tedy můžeme přebrat spíše jako podlézání Satanovy, když už má jisté, že za Bohem rozhodně nepůjde. A tyto díla lidé často považují za rebelii a nesouhlas s čímkoli. Jedním slovem, vzpouru. No, těžko říci zda se tyto laické verze dají nazvat vzpourou. Na opravdový význam bychom se museli zeptat Baudelaireho osobně, což se nám už ale nepovede. Ale ať to je či není vzpoura, má či nemá hlubší smysl, není to jedno? Už více jak sto let se tyto básně předčítají a stále se dá bádat nad smyslem či inspirací pro ono dílo. V každé případě si těchto prací lidi váží dodnes. Možná jim to v určité době dávalo naději, uklidňovalo je to, nebo třeba i inspirovalo k jiné, trošku účinnější vzpouře. A ať už ta vzpoura dopadla jakkoliv, básníkovi, který se stal pro tuto akci inspirací bychom stejně nemohli nic vyčítat

Krátká anotace :

Andrea nám předkládá hlubší zamyšlení nad otázkou klasika, zda má snad básník právo na vzpouru i za cenu omylu?

Hodnocení Petra Doležala :

Protože u nás v redakci není Andrea žádným nováčkem a znám ji i osobně, mohl bych se pokusit předložit její utvářející se charakterový profil, jehož je literatura a psaní, zdá se, nedílnou součástí. Vnímavá, chytrá, přemýšlející bytost s vyhraněným vlastním názorem, občas bloudící ve světech, které nám zde zanechali geniální lidé s perem v ruce. Jsem vážně zvědav na barvu květu, této nadějné rostlinky.


Šest básníků

Autor: Natálie 15 let


Uvažuji každé ráno,
jak je moje slovo bráno.
Pročpak trny mojí duše
slyšívají lidé hluše.
Pročpak ti lidé říkávají mému psaní klišé,
když přitom každý z nich se ze zoufalství hryže.
Proč kolem nejhlubších pocitů každičký mlží,
proč nikdo nebojí se lží.
A lží jako lhaní,
ta ostrá atmosféra, která mluvou se vlní.
A lží kolem nás,
z toho jde po zádech nám mráz.
Zahodit a odkopnout toho,
kdo ke mne nebude pravdomluvný.
Upřímní lidé přece být mohou
a já mezitím mohu být výmluvný.
Vymlouvat se na prolhanou mysl,
co za čas nám to přišel.
Kdy chceme dostat dobro
a konat zlo,
až je mi z toho mdlo.
Co je to válka?
Myslím v dnešní době.
Rozpolcená morálka,
zacházení hrubé.
Agresor.
Ten chce být jednoznačný vzor.
Ten v boji chce být za vůdce,
být v kamufláži za škůdce.
Nevinný.
Ten se cítí osamělý, jediný.
Jediný se zdravou myslí,
v kruzích davů cítíc se uvízlý
Toho kazí zbytek lidstva,
destruktivní odezva.
A nakonec publikum,
chtějí l válce darovat um,
Protože kde je um,
není válka.
A kde není válka,
tam klid,
tam harmonická morálka.
Každý umělec má právo na vzpouru,
stejně jako každý právo má mít touhu.
Touhu po klidu, po svobodě,
po smysluplné dohodě!
Za všechno nemohou ti nahoře,
mají ale silný vliv.
Na frustraci toho, kdo na poli oře,
na kohokoli, kdo je živ.
Protože oni ze všech těch problémů,
neživí by byli radši.
Z plastu, rasismu, konfliktů,
rodiče kvůli dítěti vyhublému,
netvoři klepají na dveře mladším.
A básník co zmůže, to zmůže,
co nezmůže, za to srdíčko mu dává zabrat.
Chytá se za hlavu, proč tolik znamená barva kůže.
Jaká bestie inspiruje na takovýto zkrat.
Zmůže pouze u čtenářů,
ve svých oblibách nacházíme smysl našeho života.
Možná podle literatury poznáte i člověka.
Knihy naráží úmyslně na místa slabá,
ne proto, aby dále slábla,
ale aby se zahojit zvládla.
Básník po porozumění více než po kyslíku lapá.
A tak jeden se bouří
pro zdraví těch, kteří kouří.
Druhý zase svázán u stromu v lese,
když sekačka se nese.
Třetí, ten střelu by pro zvíře vzal,
místo toho, aby se vzdal.
Čtvrtý, s historií vztahů,
tiše brečí u leckterého tahu.
Pátý, ten balí si kufry,
po naději už léta truchlí.
A nakonec šestý,
ten tuto báseň píše.
Ten chce být k lidem čestný,

chce jeho myšlenky výše.

Krátká anotace :

Natálie  nám předkládá hlubší zamyšlení nad otázkou klasika, zda má snad básník právo na vzpouru i za cenu omylu? 

Hodnocení Petra Doležala :

Natálie by mohla být burcující básnířkou. Natálie by mohla být i spisovatelkou. Natálie by mohla být vším co si usmyslí. Patří to k jejímu věku (zdánlivě mající vše před sebou). Její báseň je jako řeka, mělčiny střídají sem tam i místa s magickou modří bezedných hlubin, aby se opět přeměnily v plytké a kamenité mělčiny, ve kterých voda bojuje s hrubými kameny.


Hledání sama sebe


Autor Ema 14 let

Jak by zněla definice každého člena společnosti? Člověka fungujícího jako klubko citů, vazeb a psychických pohnutek, které si osvojil během celého svého života? Začínala by zřejmě tím, že každá osoba se každodenně setkává s nepředvídatelnými stavy na pohled obyčejného světa. I když se některé nachází pouze na úrovni teoretického smýšlení, jedná se o něco psychicky náročného. Ještě horší možností, co se týče obtížnosti na celou lidskou bytost, se stává situace dotýkající se všeho od základních myšlenek až po nejsložitější spletence reakcí. Chvíle, kdy se hodinová ručička zastaví a nastávají minuty plynoucí mimo uchopitelné vědomí, avšak plné problémů ovlivňující nás jakožto lidské stvoření stejné jako seskupení osob okolo nás. Někdy i titěrný okamžik nebo zážitek dokážou změnit vše od základu podstaty věci. V takových případech se všechna předsevzetí hroutí jako domeček z karet.
Do této všední rovnice jsou všechny osoby formovány jedinečným způsobem díky jejich vlastnímu příběhu života, jehož dějství začíná už v mysli trpaslíka čekajícího, až se z něj stane obr. Způsob, kterým reagujeme na okolí, je následkem několika zkušeností. Základ každé povahy se skrývá v dětství...
První nádech a výdech zpustí něco dokonalého, nový život. Zatím malé nemluvně pouze tuší, že nastala nějaká změna od posledních devíti měsíců a reaguje na ni srdceryvným pláčem. Víčka se zvednou a vpustí k očím nápor ostrého světla. Celý rozlámaný a upatlaný zjevil se na světě uzlíček štěstí a nic netušící bezúhonnosti, který dříve tak často vyrůstal pod příslibem lásky v náruči matky, která dlouze nosila zárodek života přímo pod srdcem a teď ho přijala do svých rukou. Přestože dnes se stal pouze připomínkou vášnivé noci. Prvotní zalíbení k bezbrannému zázraku života se mění ve starosti a povinnosti, někomu přinášející radost a slast, jiný počne litovat svých činů. Břímě určené pro nic netušící děti je tvořeno za zatrpklosti v srdci rodičů odrážející se na činech, které se staly rutinou v přítomnosti jejich potomků. Jak poeticky by bylo možné vnímat tuto skutečnost, že za chyby dospělých nejčastěji trpí jejich budoucí nástupci, kdyby se jednalo o něco na míle vzdáleného, nikoliv o pravdu, na kterou lze narazit ve slepých uličkách lidských duší. Už v tuto chvíli se vykresluje jednoduchá křižovatka dvou cest, kde je novorozenec nesen v náruči někoho jiného, neschopný se samostatně rozhodnou. A i kdyby mohl, bylo by mu to dovoleno?
Poté malé batole vyroste v optimistickou, mladou osůbku patřící do časů spojených s přáními, které se přetvářejí do přesvědčení. Když se touha po nové hračce změní v uvědomění, že nepřítomnost kousku zformované hmoty není jediným nedostatkem v mladičkém věku. A více trápení než tato chybějící část způsobí láska a péče, které je pro bezbranného tvorečka potřeba více, než se zdá, ale není mu jí dopřáváno. A tak se toto mládě snaží vybojovat alespoň špetku toho, co dostávají jeho vrstevníci. Protože i když není možné vnutit cit, malý člověk získal dar milovat při svém narození, aby mohl alespoň pár let zůstat naivním. Vlastnost, které nestačí jen několik málo chvil, aby dušička nepoznamenaná hořkostí a zlem světa přestala doufat v uzdravení rodičů. Ale jak dlouze bude schopná věřit, že se vše změní a jí bude dopřán pohádkový život po boku milující rodiny? Když odejde i víra, kterou byla tato nevinná stvoření upoutána na rodiče, stane se z nevinnosti síla nutící dítě opustit hračky i radovánky, a vydat se do světa dospělosti. Z ulic se vytratí stín neštěstí, aby se už nikdy nevrátil a zůstal tím odrostlým hráčem úsměvů, kterému zůstane jen přesvědčení, že svět není spravedlivý.
Aby se tento osud stal nezvratným, je zapotřebí střípků smutných osudů, které se postupně spojují, aby vytvořily obraz vyspělého článku stroje jménem lidstvo. První ranou pro dítě je zrada jeho rodičů, když odhalí svět plný tajemství, dosud skrytých pod rouškou lží a přetvářek, které byly podávány nedospělé duši na stříbrném podnose. I když se jedná o lhaní formou pohádek a legend o mýtických postavách, jen malé pochybění ze strany dokonalých dospělých otřese dětským štěstím. Snad nejznámější klamem je stvoření nosících dárky na Štědrý den, malý zajíček objevujícího se vždy o
Velikonocích a malá víla darující za každý vypadnutý zoubek něco kouzelně dokonalého. Obhajobou rodiny malého tvora je potřeba zachovat alespoň na chvíli vysněné dětství jejich drobečka a jednoduchost, která jim ušetřila mnoho práce. Kdyby se jednalo o první i poslední šrám připravený pro křehké stvoření, dětství by bylo jednoduché. Ovšem lži vznikající často z lásky nebolí nikdy tolik jako mířené rány tvořené zlobou.
Za dětskými emocemi se často skrývá i život jeho blízkých, kteří bojují sami se sebou bez možnosti pomoci. Boj započne v nerozhodné duši poznamenané dítětem. Přestože světem prochází milióny párů doufajících ve štěstí v podobě malého tvorečka jako důkazu lásky, ale i jako předmětu lásky, stále stejný tvor dokáže zkazit naděje na studium i pohodlný život bez velkých závazků. A tak když se v prach obrátí batolecí věk, přijde doba, kdy dítě, dříve tiché a nevšímavé, najednou dychtivé po dalších skrytých pravdách, potuluje se po všech utajených koutech, hledá záhady a dobrodružství. Zatímco se na zapomenutých místech odvíjejí příběhy plné napětí a bláznivých skutků, za jejich oponou stojí dva typy lidí podle pohledu, kterými se dívají na tuto změnu u jejich potomka. Přístup odtažitý, který se schovává v srdci svého majitele, občas vyplul na povrch a vynaložil spoustu práce pro uvolnění svého domova, který pro své nejmenší obyvatele nikdy nepůsobil dojmem bezpečného přístavu, ale sálalo z něj nepřátelství přímo vyzývajícím k postupujícímu odtržení v průběhu dospívání. Nebo se nabízí druhý pohled na věc. Malý človíček je zahrnutý snad až přehnanou láskou a péčí, která mu nabízí bezpečný a dokonalý život v uzavřeném pokoji Přestože se vše zdá v naprostém pořádku, duše objevitele, badatele a dobrodruha je pomalu zadušena. Dvě cesty, jenž se vytvořily pro člověka už při jeho narození, se stále více vzdalují a ovládají je osoby v rodinném kruhu, zatímco jejich ústřední postava stále pouze přihlíží.
A tak přechází dětství do rané dospělosti, kdy se problémy i radosti spojí a vytvoří zběsilé tornádo zmítající stále trošku nechápavou duší zmatenou velkým světem. Odkryje se nejistota hlodající v hlavě jako neutichající hlásek tvrdící, že vše je jinak, než se zdá. A když jsou všechny ideály v troskách, jak by mohl nezkušený adolescent věřit byť jen sám sobě, když se započne v jeho očích hroutit vzhled klasické rodiny. Kolik nevinných duší se zděsí při pomyšlení, že na ně nečeká partner zobrazující přesný opak jejich podstaty? Hrůza má ale jedinečnou vlastnost měnící samu sebe ve smířlivost, která dokáže všechny pocity zaplavit něžností, která laská každý nerv těla a ukazuje svět jen v růžových barvách. Ale než přijde láska, pocity se změní na černočernou krajinu smutku uvrhajíc svého majitele do vlastí reality oplývající smutkem a výčitkami. Poznámka od kamaráda, či blízkého jakoby vše ještě více umocnila a poslední zbytky záře v očích umlčela. Proto se touha tak často vymyká ze všech pravidel a vytváří stín, aby samu sebe zakryla. Potom za ni malý člověk trpí, i když jeho jediným proviněním byla potřeba mít vedle sebe někoho stejného. A v očích zůstává myšlenka, proč by muž nemohl být šťastný s mužem a žena s ženou, když opak se zdá ve společnosti v pořádku?
Proč ale vůbec přišla do dospívající mysli pochybnost, která vyvrací spojení muže a ženy. Možná za ni může první slib, který byl pro dítě realitou, do které bylo uvrhnuto, přestože pro dospělého byl nedosažitelnou dokonalostí bezproblémové rodiny přerůstající do často porušované přísahy, nedodržované kvůli pouhé nespokojenosti. Nebo je za tím něco víc? Neuvážlivost a zbrklost při hledání termínu svatby spojená s potřebou přivázat si k sobě, pro tu chvíli, spřízněnou duši, která měla splnit sen o dlouhém životě po boku milované osoby. Přesto po deseti, dvaceti letech se představa dvou důchodců sedících na houpacím křesle při západu slunce zdá jako součást nedomyšlených pohádek a slova "Šťastně až do smrti" se mění na "Nešťastně až do smrti", nebo připadne volba na zdánlivé štěstí pro oba znějící: "Odděleně až navěky", které naznačí, kde se usadila pravda. Dva lidé, spojení na několik let do jednoho sdílejícího myšlenky, pocity a tužby, nakonec kapitulují a rozhodnou se odejít z jejich společného manželství kvůli hádkám a neshodám. Přestože pocit spravedlnosti naplní jejich mysl, když vše proběhne v duchu míru a počestnosti, na konci toho všeho stojí zklamaná duše zrozená z
jedinečného spojení. Zlomená osůbka odmítající pochopit, že je konec s jediným domovem a s láskou spokojené rodiny. Smutek nahradí vztek zatemňující mysl a napadající srdce, které dříve oplývalo červenou barvou, barvou lásky, kterou nahradil žár spalující vše na popel. Ale nakonec se zjeví něco podobného pochopení stahující žaludek, přinášející nevolnost a odnášející vůli žít. Která v sobě ukrývala všechno šťastné, všechen smích a když odchází, tak za sebou zanechává jen nepřátelskou krajinu. Všechna tíha dolehne na ramena nejslabšímu členovi domácnosti, dítěti. Samo bojuje se svými protichůdnými pocity, k tomu na něj naléhají city rodičů. Nejhorší je ovšem samota, která se rozlehne v předtím plné domácnosti. U stolu se objeví prázdná židle nesoucí na sobě otisk bývalého majitele a hlas jednoho člena rodiny ve společném domě utichne. Pak přijde děsivá část celého procesu, nová domácnost, která je pro dospívajícího neznámá, ve všem tolik odlišná od toho, co do teď znal. Všechno jako by se na něj valilo a nikdo mu není schopný pomoct. Nakonec vše utichne za cenu zatrpklosti v srdci dítěte.
Tyto změny v životě však mají daleko hlubší následky, než je možné byť jen domyslet, natož si je představit. Zamlklost a odtažitost se zaryjí do povahy mladého jedince, a přestože jeho přátelé a blízcí jakoby cítili změnu, nejsou schopni pochopit mentální pochod najednou zranitelného stvoření. Smutek, co se tak zřetelně odráží v najednou dospělých očích, se stane stálou součástí duše uzavřené v kleci z nedůvěry a strachu. Přestože se nejdříve okolo človíčka shlukovali lidé s potřebou utěšit něco natolik křehkého, nic nevydrží na vždy a skupinka se rozpadne. Samota, která ještě stále ovládá myšlenky dospívajícího, se mnohonásobně zvětší a vše se zahalí do černé, jenž ukryla za svou maskou všechny barvy světa i s jejich radostným podtextem. Kolektiv se stal uzavřeným pro zdrcené pocity, jenž by sebou přinesl smutný človíček s velkým srdcem. Společnost se stala svou jedinečností a nepředvídatelností vratkým územím, které dokáže působit dojmem ideálního prostředí pro každý přijímaný a zapadající článek, ovšem pokud nastane situace obrácená a dotyčný zcela nezapadá do rytmu celého dění, zkrátka není dokonalý, vše se rozpadá a přívětivost členů společenství je nedostačují, často naprosto nedostupná. Potom človíček zakřiknutý, nebo až příliš rušný, při těle, nebo nepřiměřeně hubený, nebo jakkoliv odlišný nemá šanci zapadnout do složité souhry lidských živlů a čelí nepřátelství projevujícímu se nadávkami a urážkami. Jen málo věcí se zaryje pod kůži více nežli odstrčení a pocit méněcennosti.
Takto zranitelné duši stačí jediný úder srdce, jediný čin a sebejistota těžce vybudovaná nejistým stvořením se hroutí. Jakékoliv sebevědomí upadá do zapomnění a místo uspokojení nad událostmi předcházejícími osudný okamžik se vyjeví výčitky, které zavalují svědomí. Celé tělo se hroutí pod náporem vlastní psychiky a v hlavě se myšlenky přetvoří na pitvořivé hlasy s podtónem zklamání a nedůvěry. A poslední zbytky pevné vůle zničí karikatura, která celou scénu přetvoří na krutý výsměch vytvořený pro svého tvůrce, nedospělou postavu, vykreslenou jakožto stvůru nejhorších činů a zvyků. Celé okolí, i když nevědomky, naráží na celou situaci hláškami a nutí vzpomínky k návratu do myslí všech v okolí. To, co je pro přihlížející vtipem, který dokáže rozesmát svou pravdou, pro střed příběhu hororové chvíle schopné v očích vyvolat slzy a z hrdla vyloudit křik. Čas by měl odnést i všechno trápení, ale jak je možné zapomenou na vzpomínky s příměsí potupy a studu? Každý podobný čin se přidá ke konečnému součtu, který dovrší v nenávist mířící vůči všemu, co dospívající vykonal.
Skoro vždy může přijít bod zlomu, který dokáže napravit vše, co bylo do té chvíle napácháno, ovšem ztráta už nejde vrátit zpět. Snad proto umí zasáhnout hlouběji nežli cokoliv jiného a zlomit ducha i srdce. Den zasvěcený smíchu a radosti se během zlomku vteřiny stane strašlivým zážitkem s příchuť slz a bezradnosti už navždy vrytou do paměti. Ještě velice dlouho je všechno jídlo hořké a život získá štiplavý nádech. Už nikdy nebude nic stejné jako před tím okamžikem, kdy se vyjevila zpráva o smrti přítele, který se stal nepostradatelným, nebo o úmrtí člena rodiny. Ve vzpomínkách se uchytí pocit naprostého zoufalství s příměsí smutku, a potom přijde uvědomění, že člověk natolik důležitý najednou
zmizel, bez rozloučení, bez ohlášení, ale navždy. Celý svět se na několik vteřin stáhne do malé kuličky a přijde pocit neodbytné klaustrofobie. Jen pomyšlení na obrovskou ztrátu vytvoří malý vesmír jako připomínku, že to není noční můra, ale realita. Potom následuje souhrn stále více sobě podobných dnů, dokud se mysl neotupí natolik, že opustí tělo a už pouze přihlíží souhrnu událostí v okolí. Přestože takovéto rány bolí dospělé stejně jako děti, nejvíce zranitelnou je malá dušička. Přeci jen mírumilovná tvář, kterou potkávala od dětství v příslibu lásky od babičky nebo dědečka, nelze nahradit ani nejhlubším citem. Dar v podobě péče, takové jako nebyl nikdo jiný schopný vytvořit, se vždy zrcadlil ve tváři, která se na ni už nikdy neusměje a neřekne jí laskavého slova. Výčitky svědomí malého potomka obviňující sebe samého za čas, který neobětoval pod příslibem společných zážitků. Přesto po několika týdnech zmizí připomínky na zesnulého a s nimi i pár malých detailů, kterých postupně přibývá, až vymizí jasný obraz vytvořený tolika lety přítomnosti. Truchlení je čím dál méně a vše končí ve chvíli, kdy se zhoubná myšlenka objeví jednou za čas.
I přesto, že se moderní společnost snaží chránit city dospívajících, jejich úsilí se tolikrát ukázalo jako maření času. Když se nadávka, či posměch zavrtají do mysli omladiny, stává se z ní vězeň uzamčený do klece hrůz a potupy, kde nelze najít útěchu ani potěšení. Krásný úsměv se často nedostane až do kdysi zářících očí, na této zastávce se rozpadají sny a objevuje se nekonečná temnota vznikající samotou a slzami. Třebaže byl do každého podvědomí vnesen obraz šťastného dětství plného smíchu a radosti, který přechází do trýznivého zjevu období mládí, kdy se zmatek přetvoří na místo schopné poskytnout prostor pro hledání sama sebe. Spíše nežli by se tato představa nepříliš uspokojivých ideálů změnila ve skutečnost, stal se přesný opak. Za zavřenými dveřmi malých bytů či obrovských domů skrývá se budoucnost v podobě dítěte utopeného beznadějí, který stále čeká na záchranu. Nepřízeň osudu tohoto tvora uvrhla do reality výčitek od otců i matek, odtrženosti od lásky a bezpečí. Ačkoliv duše čekající na křivdu tyto pocity spíše vnesla do ryzího světa, kolikrát se zlomená bytost nachází na okraji propasti čekající na dětské zaškobrtnutí? Kolik pádů se dá přejít bez povšimnutí, kolikrát se dají stisknout zuby a s maskou na obličeji zakrývající strach z každého dalšího dne s neurčitostí v něm? Ani slib lepšího zítřka nevydrží navždy a slzy vyplouvající na povrch jen za hlubokých nocí si brzy začnou vybírat svou daň, dokud se oči unavené vší tou hrůzou neschovají hloub za víčka a mysl nepřestane zvládat otázky vlastní podstaty, sexuality a místa na světě. Jak uklidňující se začne zdát obraz smrti, když malou duši ve velkém světě všechno pomalu zabíjí a zbude jen zoufalství. Svět chladný z jehliček ledu vytvořil nůž a ty křehké ruce ho uchopily, aby dokončily dílo. A tak na svět někdo přišel a sám se i vyprovodil.


Krátká anotace :

Emička rozebírá životní pouť lidského jedince a její význam. Dotýká se velmi citlivých témat .

Hodnocení Petra Doležala :

Přemýšlím, kolik asi musela Ema vynaložit úsilí k napsání tohoto textu. Věděla jak obtížné bude někoho přinutit, aby si tak rozsáhlý text přečetl, přelouskal a snažil se mu porozumět? Myslím, že literatura a Svět slov autorky se stává válečným polem mezi odcházejícím dětstvím a nastupujícím světem dospěláků. Na čí straně jsem já, osobně netřeba se ptát. 

Sto přání

Autor: Soňa 13 let.


"Vyprávěj mi něco."
Oheň pomalu dohasíná. Natáhnu se, abych přiložila. Plameny ozařují její vyhublou dětskou tvářičku a nad ní svítí Hvězdy, které se, až přijde čas, semknou, aby ji ochránily.
"Je pozdě," odmítnu naoko.
"No tak Sero, prosím!"
Zasměju se.
"A co bys chtěla, maličká?" Obličejík se jí zkrabatí v zamyšlení. "O tom, jak princezna Felicity přemohla draka?" Její oblíbená. "Nebo o diamantovém údolí?" Tu mám zase ráda já. "A co třeba o ořechovém králi?"
Zavrtí hlavou. "Ne. Pověz mi něco nového."
"Něco nového..." Pátrám v paměti. "Nic nového mě nenapadá." Zklamaně svěsí ramena. "Nebo možná..." Otočím se k ní. "Povím ti příběh, dítě. Bylo, nebylo, kdysi dávno..."
Kdysi dávno žil v Bezejmenném království muž jménem Silas. Neměl ženu ani děti, bydlel sám v domku na kraji vesničky, a pracoval jako kovář. Živobytí mu ale nevynášelo, neboť na tak malinkou vesnici byli hned čtyři kováři. Silas byl den ode dne chudší, jeho dům den ode dne zchátralejší až byl nakonec rád, že má vůbec co do úst.
Jednoho rána Silas přepočítal své nuzné úspory, zabalil si nějaké jídlo a vyrazil na cestu. Všude jinde mi bude líp, než tady, říkal si, když opouštěl rodiště svých předků. Naposled se ohlédl a pak nechal za sebou vše, co znal.
Po dni stráveném chůzí to už viděl jinak. Jak rád by si teď odpočinul ve své tvrdé posteli! Ale nevzdával se. Když na obzoru zahlédl kouř z komína, přidal do kroku. Vyšel na kopec a před ním se v údolí osvětleném posledními paprsky zapadajícího slunce rozpínalo přívětivé malé městečko.
Procházel ulicemi, až došel k hostinci. Zaplatil za noc, nehledě na to, že jeho úspory se tím povážlivě ztenčily. Jediné, co teď chtěl, bylo spát, spát a spát... Zhltl talíř polévky a už se chtěl odebrat do pokoje, ale tu se dveře otevřely a dovnitř vstoupil mladík, mohlo mu být okolo dvaceti a hlasitě se ptal, kde může ustájit svého koně. Kovář nad tím jen zavrtěl hlavou a odešel po schodech nahoru.
Ráno vstal, posnídal ovesnou kaši a začal se znova připravovat na cestu. Trochu litoval, že tolik utratil za nocleh, ale koneckonců, někde přece spát musel. Aby to napravil, začal se rozhlížet po nějaké práci. Pokud si vzpomínal, mladík ze včerejška měl s sebou koně. Třeba bude potřebovat okovat!
Došel ke stáji a prohlédl si koně. Bylo to vskutku vynikající zvíře. Muselo stát celé jmění! Někdo, kdo si může dovolit něco takového, bude určitě i jinak dobře platit, liboval si Silas. Štěstí mu přálo a hřebci opravdu chyběla jedna podkova. Potom se jako na zavolání otevřely dveře a dovnitř vešel majitel koně.
"Váš kůň potřebuje okovat, pane," prohodil nenuceně Silas. Mladík se na něj překvapeně podíval.
"Ano, já vím. Zrovna jsem se chtěl podívat po někom, kdo by to udělal."
"Pokud byste měl zájem, já jsem kovář. Mohl bych vám posloužit, jestli chcete." Doprovodil svá slova pokorným ukloněním hlavy.
"To by bylo skvělé!" zaradoval se mladík. "Ale musím vás varovat, je trochu divoký."
"Nebojte se, jsem zvyklý pracovat s různými zvířaty. Když dovolíte, podívám se, co přesně bude třeba udělat." Silas chytil koně za nohu a zvedl
ji. Kůň se vzepjal a odhodil kováře i mladíka stranou. Potom začal zuřivě trhat řemenem, za který byl uvázaný, až ho přetrhl. Divoce zaržál, rozeběhl se směrem ke dveřím stájí a byl by zadupal svého pána, kdyby Silas mladíka v poslední chvíli nestáhl stranou. Zvíře vyběhlo ven ze dvora, na ulici a pak ven z města a do lesa, mezi lidmi, kteří mu zděšeně uhýbali z cesty.
Mezitím Silas pomohl mladíkovi na nohy a začal se překotně omlouvat.
"Neomlouvejte se, člověče, vždyť jste mi zachránil život!" Mladík se snažil ovládnout dech. "Mimochodem, já jsem Ronan Vergas. Můj otec je baron z Levonu a za tohle se vám určitě bohatě odvděčí. A ten kůň byl stejně neřád," ulevil si. Silas, zcela zmaten Ronanovou reakcí jen vykoktal "Jjjá jsem Silas Morve, pane."
"Ale no tak, neříkej mi přece pane!" Ronan nespokojeně mlaskl. "Zvu tě na skleničku Silasi, snad se u toho trochu uklidníš."
Ronan dovedl Silase do výčepu, usadili se a každý si dal sklenku zdejší speciality, orwenské světlé livy, kyselého alkoholického nápoje. Mladý baronův syn se ukázal jako velice příjemný společník a Silas nakonec přece jen pochopil, že ne všichni šlechtici jsou namyšlení hlupáci. Ronan se ho vyptával, co dělá, proč je na cestách a Silas mu vyprávěl o svém životě. Na oplátku se dozvěděl Ronanův příběh: mladík se ve svém honosném sídle tak nudil a tak toužil po dobrodružství, že se jednoho dne sebral a vyrazil na cestu, tak jako on. Jen s tím rozdílem, že jemu rodiče dali s sebou víc peněz, než Silas vlastnil za celý svůj život a cesta pro něj byla zábavným výletem a ne nutností.
Přes to se z nich stali přátelé. Ronan zaplatil Silasovi další tři noci navíc a dokonce mu pořídil i koně, stejně dobrého, jako si koupil pro sebe. Silas sice namítal, že to není nic pro něj, že ani neumí jezdit a že to přece nepřichází v úvahu, aby za něj přítel takhle utrácel, když už za něj platí v hostinci. Ronan si však nenechal nic vymluvit.
Tak se stalo, že po pár dnech, když byl čas odejít, jel Silas na svém vlastním koni a s přítelem po boku. Jeli dlouho, až přijeli ke zřícenině hradu. Už se stmívalo a v dohlednu nebylo žádné lidské obydlí. Rozhodli se tedy, že se utáboří zde.
Když se najedli a uložili se ke spánku, ozval se zvláštní zvuk.
"Jako kdyby někdo zpíval," uvědomil si Ronan. V očích mu zaplálo. "Pojď se podívat Silasi, třeba zjistíme, co ten zvuk vydává." Silas přisvědčil, neboť byl velice zvědav, co může vydávat něco tak nadpozemsky krásného. Šli za hlasem až do věže zříceného hradu a pak to spatřili. V komnatě bez oken stála nádherná dívka, která zářila jako samotné Hvězdy a zpívala. Dva muži z ní nemohli odtrhnout oči. Až pak si Silas konečně všiml, že dívka je připoutána ke stěně. Ronan vytáhl dýku a provaz přeťal. V tu chvíli jako by všechno vybuchlo. Oslepující světlo srazilo přátele na kolena v očekávání konce světa.
Z toho všeho se ozval dívčin hlas: "Děkuji, že jste mě zachránili. Prokázali jste odvahu a já se vám za to chci odvděčit. Tady je prsten. Může vám splnit stovku přání, ale zacházejte s ním opatrně. Je to dar od samotné Hvězdy." Hned na to záře zmizela a zůstal jen prázdný pokoj. Vlastně ne úplně prázdný. Na zemi se leskl prsten osázený stovkou malinkých zářících drahokamů. Silas ho zvedl a řekl: "Dar od samotné Hvězdy." Podíval se na Ronana. Ten jen bezmocně pokrčil rameny. Nebylo pochyb, ta dívka byla určitě Hvězda. Pokud je prsten dar od ní, není nic, co by jim nesplnil.
Uplynulo několik let a Silas s Ronanem žili ve věčném blahobytu. Postavili si domy blízko sebe a zůstali přáteli. Nenechali se strhnout mocí prstenu a naopak jej někdy využili na pomoc potřebným. Až jednou se Ronanovi zalíbila krásná dívka z města. Dvořil se jí a snažil se všelijakými jinými způsoby získat její přízeň, ale ona ho stále odmítala.
Zoufalý Ronan se tedy obrátil na prsten. Silas to ale zjistil a Ronanovi to rozmlouval. Nebylo to však proto, že by chtěl pomoct příteli, ale proto, že si přál tu dívku pro sebe. Strhla se hádka a prsten nakonec získal Silas. Před Ronanonýma očima vyslovil přání, avšak prsten mu jej nesplnil. Naopak, místnost zaplnil dobře známý hlas.
"Zneužili jste moci prstenu. Chtěli jste jej využít k ovlivnění jiného člověka a sami jste se kvůli tomu odcizili. Za trest už nikdy nepoznáte pravý cit, jako je přátelství nebo láska."
Silas a Ronan dál žili z peněz, které získali pomocí prstenu, avšak šťastni nebyli. Nejen že přišli o přátelství mezi sebou a už nikdy ho nemohli získat zpátky, ale neměli ani šanci vytvořit si jiný vztah. Teprve když se Silasův čas naplnil, dal si k sobě zavolat bývalého přítele a usmířili se. Několik hodin na to zemřel.
Dokonce i Hvězda, dojatá Ronanoým zdrcením z přítelovy smrti se smilovala a zrušila svou kletbu. Dokonce mu nabídla zpátky prsten, ten však Ronan odmítl. Našel si krásnou ženu a měli spolu rozkošné děti. Říká se, že nad nimi Hvězdy stále bdí.
"Ten příběh nedává smysl, Sero."
Dívá se na mě dnes, stejně jako před třinácti lety, když jsem jí ten příběh vyprávěla poprvé. Stejná tvář. V očích jiskřičky naděje. Vždycky tam byly, ale až teď opravdu chápe, co to "naděje" znamená.
"Nikdo ti nedá kouzelný prsten za to, že přesekneš provaz, tak to v pohádkách prostě nebývá!" rozčiluje se. "Navíc ani neprokázali odvahu, vždyť vlastně vůbec nic neudělali."
"Jenže pravá zkouška nenastala tehdy v té komnatě, ale teprve když dostali ten prsten. I kdyby sis sebevíc přála něčí přízeň, nesmíš se jí snažit získat umělou cestou, protože pak ten cit - ať už jde o přátelství nebo lásku - prostě není pravý. Zachovali se špatně, ale pak to zase zvládli napravit. Kdyby tohle dokázali všichni lidé, svět by byl lepším místem. Neboj se, až přijde čas, dokážeš to také."
"Mám strach, Sero. Nechci odejít." Smutně se na mě dívá.
"Neboj se, dítě. Hvězdy tě ochrání." Poslední objetí. Odchází. Ztrácí se mi v zapadajícím slunci.
Vyšlu k nebi tichou modlitbu. "Neboj se, dítě. Hvězdy tě ochrání," šeptám do větru. "Hvězdy tě ochrání..."

Krátká anotace :

Pohádka o lidské dobrotě, přátelství a kouzelném prstenu plnícím každé lidské přání.

Hodnocení Petra Doležala :

Soňička nám servíruje pohádkový příběh o kouzelném prstenu a jeho moci, která zláká jednoho z přátel a odsoudí jej k samotě... Závěrečné poučení nastavuje čtenářům ono "příznačné zrcadlo" s vírou autorky, že se svět polepší. Vskutku velké téma.

DOBRODRUŽSTVÍ VE VATIKÁNU


Autor: Sofie 13 let
 "Alenko, Honzíku, do postýlky!" zavolala maminka na svou pětiletou dceru Alenku a tříletého syna Honzíka. Alenka s Honzíkem, kteří si až doposud hráli s legem, hned zalezli pod peřinky. "Mami, a řekneš nám pohádku?" zaprosil Honzík. "A jakoupak byste chtěli?" usmála se maminka. "Nechcete přečíst o Červené Karkulce?" zeptala se maminka. "Mamííí!" zakvílel dětský chór. "Tu známe!" dodala Alenka. "Tak o Perníkové chaloupce?" "Tu taky známe! A ještě známe pohádku o Budulínkovi, Smolíčkovi Pacholíčkovi, O Koblížkovi, O třech prasátkách i O třech kůzlátkách!" vyjmenoval Honzík všechny pohádky, které už znal. "A ještě jsi zapomněl na Popelku a Sněhurku," dodala Alenka. "Hm, vidím, že už znáte celou Knížku Pohádek nazpaměť," řekla uznale maminka. "Tak jakou vám mám vyprávět?" "Vyprávěj nám, jak jsi byla malá!" zaprosila Alenka. Maminka se v duchu usmála a dětem řekla: "Tak dobrá. Řeknu vám příběh o tom, co vaše maminka zažila, když byla jen o pár let starší, než jsi dnes ty, Alenko. Odehrává se to v zemi, která je odsud hodně daleko - jmenuje se Itálie a její hlavní město je Řím - to bude pro nás důležité. Ale úplně nejdůležitější bude maličký stát v Římě, který se jmenuje Vatikán." "Museli bychom tam letět letadlem, mami?" zajímala se Alenka. "Ano, museli bychom letět letadlem. Odehrává se to taky hodně dávno - v roce 1989. Ale teď už konečně začnu pořádně vyprávět." Maminka počkala, až Alenka s Honzíkem zavřou oči, a pak začala: "Bylo, nebylo. Ale já vím, že bylo..." "Mami, a kolik hodin tam poletíme?" zajímala se devítiletá Klárka, když se letadlo Praha- Řím vzneslo do vzduchu. "Dvě a půl hodiny," odpověděla maminka. "To ujde," usoudila Klárka. "Stejně nechápu, proč musím letět s vámi, když se mi tam nechce!" brblala třináctiletá Justýna. "Protože to pro tebe bude dokonalá příležitost prohlédnout si Řím," usadil svou pubertální dceru tatínek. Justýna se ušklíbla a v duchu si řekla, že jí to je stejně úplně jedno. "Maminko, můžu papáníčko?" zajímal se čtyřletý Tonda. "Teď ne, Toníčku. Jedl si předtím, než jsme vyrazili na letiště," zavrtěla hlavou maminka. "Mami, a kdo to ta Anežka Česká vlastně byla?" zeptala se Klárka, kterou ve škole ze všeho nejvíc bavila vlastivěda. "To byla taková česká princezna, která žila ve třináctém století." Začala vyprávět maminka. "Už ve třech letech byla zasnoubená s princem Konrádem." "A co znamená, že byla zasnoubená?" zajímala se dál Klárka. "To znamená, že se za něho měla vdát," vysvětlila maminka. Klárka si snažila představit, že by už se měla vdávat. Nešlo to. "Ale zásnuby byly zrušenyKonrád zemřel a Anežka se musela vrátit zpátky do Prahy." "Chudák!" politovala ji Klárka. "No jo, chudáček! To je tak dojemný příběh!" obrátila Justýna ironicky oči v sloup. "Justýno!" řekl varovně tatínek, a zároveň se snažil vyrvat svému synovi z ruky auto, kterým ho malý Tonda bil. "Ale v osmi letech," pokračovala maminka, "byla Anežka opět zasnoubená - s Jindřichem VII. Ale i z druhých zásnub sešlo - Jindřich se nakonec oženil s jinou." Klárce bylo Anežky líto, ale Justýna brblala, že tu nejsou na hodině dějepisu. Maminka si Justýny však nevšímala a pokračovala dál: "Když ani druhé zásnuby nevyšly, v roce 1225 otec Anežku zasnoubil s anglickým králem Jindřichem III. Plantagenetem. Ten ovšem zásnuby zrušil, takže ani napotřetí se Anežka neprovdala. Když Anežčin otec zemřel, měl o ni zájem Bedřich II. Anežčin bratr Václav I. rozhodnutí nechal na Anežce - a Anežka odmítla. Poté vstoupila do kláštera a stala se abatyší." "Co to znamená?" "To znamená, že se v klášteře modlila, starala se o chudé a nemocné a postila se." "A co znamená postit se?" " To znamená, že si něco odřekla- třeba, že nejedla maso." "A mami, proč se stala tou abatyší?" "Protože chtěla svůj život obětovat Bohu," odpověděla maminka Klárce. Zbytek letu už o Anežce nemluvili. Zpívali si písničky, vyprávěli (teda kromě Justýny, která raději odešla do jiné části letadla), a tak jim cesta utekla rychle. Najednou letuška oznamovala, že budou přistávat. Všichni se připoutali a letadlo přistálo. Z letiště potom jeli turisty přeplněným autobusem přímo do Vatikánu, kde mělo svatořečení proběhnout. Klárka ani nevěřila, kolik je ve Vatikánu lidí! Byly jich tisíce... "Klárko, drž se mě!" opakovala pořád maminka a Klárka se maminky skutečně za ruku držela pevně jako klíště. Ale potom Tonda upadl a maminka s tatínkem byli zaměstnáni jeho utěšováním. A najednou do Klárky strčilo asi deset turistů, a když zmizeli, maminka, tatínek, Tonda ani Justýna tady nikde nebyli. "Mami, tati!" volala zoufale Klárka, ale nikoho neviděla. Nějaká paní na Klárku začala mluvit úplně cizí řečí, které Klárka vůbec nerozuměla. Klárka byla vyděšená a nešťastná, až se rozplakala. Sedla si na zem a plakala. Ale najednou mezi davem turistů a houfem lidí zahlédla paní, která byla oblečená úplně jinak než ostatní - tak nějak zvláštně. Neobvykle. A zářila. Zářila obrovským světlem. Klárka na ni s úžasem hleděla. Byla tak krásná a tak nádherná, že to Klárka ani nedokázala popsat. A jak zářila! "Jé, mami, a kdo to byl?" zeptal se Honzík, který maminčino vyprávění se zájmem poslouchal (stejně jako jeho o dva roky starší sestra). "To byl duch Anežky České," vysvětlila maminka dětem. "A jak to dopadne?" zajímala se Alenka. "To teprve uslyšíte. Tak nerušte a poslouchejte." Řekla maminka a Alenka s Honzíkem opět nastražili uši. Klárka chvíli na tu paní fascinovaně hleděla. "Kdo jste?" zeptala se nakonec. "Jsem Anežka Česká." Klárka se zamračila a snažila si to srovnat v hlavě. "Jdi jenom rovně. Já ti ukážu, kde tvoji rodiče se sourozenci jsou." Klárka tedy šla a opravdu uviděla svoji rodinu! Podívala se na Anežku, ale ta jen kývla hlavou, mrkla na Klárku a zmizela. "Mami! Tati!" vykřikla Klárka. "No kde jsi, Klárko?!" zvolala maminka s úlevou. "My tě všude sháníme a ty nikde!" "Ale mami, já viděla..." "Pšššt! Za chvíli to začne!" A potom začala bohoslužba a papež Jan Pavel II. svatořečil Anežku Českou. Když se Klárka zadívala směrem k oltáři, znovu ji spatřila. Připadalo jí, že je ještě krásnější než předtím. A Klárka by přísahala, že slyšela Anežku slíbit, že v Čechách bude zase dobře. Když po svatořečení odlétali opět z Itálie zpátky do Československa, rodičům, ani Justýně (které se na svatořečení nakonec líbilo, ale nikdy by to nepřiznala), zkrátka nikomu nic neřekla. Celou příhodu si až do dneška nechávala pro sebe. Maminka se usmála na Alenku a Honzíka, kteří už ve svých postýlkách tvrdě spali. Alenka měla v ruce svého růžového králíčka a Honzík autíčko. A maminka se ve svých vzpomínkách vracela do Vatikánu - protože malou Klárkou byla ona. To ona spatřila na svatořečení Anežku Českou. A maminka nikdy nezapomněla na její slib, že až bude Anežka Česká svatořečena, bude v Čechách zase dobře. A ten slib Anežka splnila. Pár dní po jejím svatořečení totiž proběhla sametová revoluce a Československo bylo opět svobodnou zemí. A maminka si byla nějak stoprocentně jistá, že to svatá Anežka nám přispěchala na pomoc. Při svém tichém rozjímání si uvědomila, jak moc může být Anežčino chování inspirací pro současné lidi. Sv. Anežka strávila celý život tím, že se starala a pomáhala chudým. Kdyby žila dnes, určitě by byla pyšná na spoustu lidí, kteří se snaží žít po jejím vzoru. A maminka si ještě pomyslela, jak moc je fajn, že žije v době, kdy si státy vzájemně pomáhají a snaží se táhnout za jeden provaz.


Krátká anotace :

Příběh inspirovaný skutečnou událostí, který vypráví maminka svým dětem během cesty letadlem do Vatikánu.

Hodnocení Petra Doležala :

Sofie nám předkládá zajímavý příběh s notnou dávkou tajemna, který zví od své maminky. Je zakončen notnou dávkou optimismu ve společenství lidí a nadějí v polepšení a pohádkový konec, bez náznaku nostalgie či špetky pesimismu. Silné téma se jí podařilo celkem bravurně zvládnout.

Zbabělec 

Autor: Kuba 14 let

Už nějakou dobu jsem nemocen. Chodím po doktorech, ale oni stejně nedokáží zjistit, co mi vlastně je. Fyzicky jsem poměrně zdraví, až na to, že trpím cukrovkou. Cukrovku mám už od mala, mám to po taťkovi, který umřel, když mi bylo sedmnáct. Další nemoc, která je se mnou všude už od puberty, je schizofrenie. Pro ty co neví, co to je, tak vám to podám tak, jak o tom mluví ostatní, jsem šílený. Slyším a vidím věci, které údajně ani neexistují, ale já jsem si jisty, že ten klaun s nožem v ruce, který se směje a stojí v rohu mého obývacího pokoje, skutečný je. Dneska slavím čtyřicáté páté narozeniny, což byl věk, ve kterém umřel můj otec. Mám pocit, že já se v teple mého malého a útulného bytu, kde žiju sám, už moc dlouho neohřeju. Můj byt má kuchyň, obývací pokoj, ložnici a koupelnu se záchodem. Tohle vše se vejde do šedesáti metrů čtverečních. Je to malé, ale mně to vyhovuje. Stejně jsem tady sám, protože pár holek, se kterýma jsem kdysi chodil, mě nazvali bláznem a odešli ode mne. Nemám jim to za zlé. Kdybych nemusel, taky bych nežil sám se sebou. A za těch deset let, co tady žiju úplně sám, jsem si na samotu zvykl a nikoho bych tady nechtěl. Klaun, který občas prohodí pár slov, že mě zabije a že mě to bude bolet, je náhrada za zlomené srdce. Někdy se ukáže i taková malá holka, která svírá nějakou kouli v rukou, ve které jde vidět, jak na mě ten klaun útočí, a já vidím svoje tělo svírat se v nekonečné agonií. Zrovna sedím na své šedé sedačce, která je maximálně pro dva lidi. Naproti je televize, která je skoro přes celou stěnu. Je podzim, takže počasí stojí za hovno. Slyším jenom krákat havrany, kteří mě rozčilují celý život, co tady bydlím. Možná jsem si neměl kupovat pozemek vedle pole, kde nic není, jenom další pole. Postavím se ze sedačky, na nohách mám papuče ve tvaru zajíců, jak tematické. Klaun z rohu malé místnosti se ani nehne, jenom očima šilhá po mé postavě. Otevřu dveře na zahradu a křičím: "Držte hubu ptáci otravní." Zavřu dveře a vrátím se zpátky na mou sedačku, kde trávím veškerý můj volný čas. Zabalím se lépe do mého županu a z konferenčního stolku si vezmu hrnek s čajem. Přiložím si ho k ústům, ale ještě než se napiji, tak mi dojde, co jsem vlastně viděl. Jsem jako strnulý. Tohle jsem ještě nikdy neviděl, říkám si v duchu. Zděsím se: "Vážně to byla..." nedořeknu ze strachu říct to nahlas. Smrt, dořekl jsem si v hlavě. Proto se mi dnes to krákání zdálo hlasitější, bylo jich tam o hodně více než normálně. Létali kolem nějaké osoby zahalené v černém, nešlo vůbec poznat, kolik měří, neboť byla daleko na poli od mého domu, ale šlo poznat, že bude větší než obyčejný smrtelník. "Vždyť jsem přece blázen. Tohle nemůže být skutečné," říkám si pro sebe. Vyjdu ven, abych se ujistil, nikdo tam nebyl, rozhlížel jsem se kolem dokola, ale nikde nikdo. "Jsme blázen, vždyť se to obecně ví." Opět usednu na svou pohovku, tentokráte v lepší náladě, než předtím, když už vím, že to byl pouze výplod mé fantazie. Napřáhl jsem se pro hrnek s čajem, který už nebyl tak horký. Přiložím ho ke rtům. Okno, ze kterého šlo vidět ven, když jsem se na gauči trochu nahnul, se roztříštilo na milión kousků, stejně jako můj hrnek. Já jsem měl zavřené očí, abych si pořádně vychutnal můj čaj. Otevřu je a spatřím kovovou zahnutou čepel před mým obličejem, která nejspíš rozbila okno i hrnek. Kosa, projelo mi v hlavě a mně se po celém tělo rozlil strach stejně jako před dvěma sekundami čaj. Člověk, nebo věc, která tu kosu držela, ji vytáhla z prázdného prostoru, kde bylo okno. Kosa mi pomalu mizela z očí a já jsem seděl na pohovce s obavami se pohnout. "Jsi zbabělec Jakube, víš to?" ptal se mně hrubý, chraplavý a především strašidelná hlas. Rozhlížím se po pokoji, ale nemohu nalézt osobu, která by vydávala tak strašidelné zvuky v podobě slov. Klaun ani dívka v mém pokoji nebyli. Jsem tady sám, říkám si, kdo to tedy mluví. "Já tady mluvím, jsi snad slepý, nevidíš mě Jakube? Já totiž tebe ano. Tvůj otec byl stejný, jako ty, taky pořvával sprostě na mé učedníky a zavzpomínej, jak dopadnul," říká mi nepříjemný hlas, který stále nevím, odkud vychází. Zněl jako by byl v mé hlavě, nikde jinde. No jasně, on je v mé hlavě, mluvím si v duchu sám pro sebe. "Blázen věru jsi, ale tohle je skutečné." "Nevím, kdo jsi, nevím, co po mně chceš. Dej mi pokoj zbabělče!" řvu do prostoru. "Já že jsem zbabělec? Slyšela jsem o sobě hodně, že jsem zlá, krutá, ohavná, bezcitná, nemilosrdná, ale tohle mi ještě nikdo nikdy neřekl. Uvědomuješ si, kdo já jsem?" "Uvědomuju si to, jak jen to jde. Jsi zbabělec." "Jak tohle můžeš vypustit z tvých ohavných lidských rtů, člověče!" rozkřikne se ještě více. "Já jsem Smrt. Zabíjím, kdy se mi zachce a ty si dovoluješ takhle se mnou mluvit." "Stejně mě nezabiješ, jsi zbabělec, zbabělci nezabíjejí." "Možná máš pravdu, nemusím tě zabíjet, bude stačit, když budeš trpět a třást se strachy," dořekla a v tu chvíli zafoukal silný vítr, mraky jako kdyby se prohnali po zemi. Nic jsem kolem sebe neviděl, ani jsem se nemohl hýbat. Po chvíli vidím, že kolem není už vůbec nic, ani můj dům ani moje malá zahrádka. "Proč se nemůžu hýbat?" ptám se zoufale. "Proč bys měl lidský červe?" Snažím se uklidnit, aby šlo stále vidět, že osobou pohrdám. Podívám se pod sebe a za sebe a uvědomím si, že sedím na obyčejné dřevěné židli, na které jsem připoutaný. Kolem mě krouží havrani a já stále nevidím nikoho, kdy by mohl mluvit. "Kdybys nebyl zbabělec, tak by ses ukázal." Najednou se všichni havrani slétli na jedno místo a vznikla z nich osoba vysoká půl třetího metru. Osoba celá zahalená v černém, do obličeje nešlo taky vidět a působila zcela bez života. "Urazil si mne, urazil si moje druhy." "Tví druzi mě nezajímají." "A dost ty bídná osobo, máš trpět, máš brečet, třást se a prosit mne o milost. Nemáš si ještě vyskakovat." "Mám prosit, abych se snížil na tvou úroveň?" "Chtěla jsem si tě vychutnat, chtěla jsem si vychutnat tvůj záchvat strachu, chtěla jsem se dívat, jak trpíš, ale nebavíš mě." "Stejně s tím nic neuděláš, protože jsi zbabělec." Mezi tím, co jsme mluvili, přilétávalo více a více havranů, sedali na Smrt, sedali na pole kolem mě a létali všude možně. Smrti se najednou zjevila v ruce kosa, která mi zničila okno v domě, který už taky není. Napřáhla se a usekla mi hlavu. Moje hlava ležela na poli vedle židle, kde bylo stále moje tělo. "Jezte a hodujte mí bratří. Je tam dost pohrdání pro všechny. Začněte hlavou," řekla Smrt, kosou ukázala na mé nehybné tělo a havrani se pustili do mé hlavy. Vzbudím na mé pohovce a vedle na stolku je stále hrnek s čajem. "Jsem blázen, Smrt nemá tolik odvahy, aby mě zabila," zavtipkuju si, když v tom uhodí blesk do země, uslyším hrom a ve světle blesku mohu vidět na chvíli nějakou postavu. Dojde mi, co tohle všechno mělo znamenat a začnu se modlit: "Pane bože, prosím tě ochraňuj mě, jsem přeci mladý, abych umřel." "Říkala jsem, že se budeš bát," ozve se povědomý hlas odnikud a já dostanu ještě větší strach, "zbabělče." 

Krátká anotace :

Hrůzostrašný příběh o rozpolcení lidské bytosti, která je zasažena schizofrenii.

Hodnocení Petra Doležala :

Vzhledem k věku autora, který píše s lehkostí o pocitech muže středního věku, se do mysli vkrádá otázka. A hned po ní ještě jedna. Kuba se dotýká velmi citlivého tématu, rozpolcení lidské mysli. Jeho psaní je nehrané a opravdové a čtenáře zaujme.

Stopy v prachu


Elena 14 let

Není nic nad probuzení,
však nepřišla v noci smrt,
možná jen nekonečné snění,
jako tráva, jako srp.
Po ulici tiché kroky,
jen listí k zemi víří,
jako nekonečné sloky,
se vzduchem ptačí píseň šíří.
Z ničehonic jako z prachu,
všechen čas se blíží k krachu,
však kdo by o odpuštění stál?
Kroky míří dál.
Kolotoč s motivy labutí,
jako koňskou žíní prásknutí,
zní každý náraz, pád,
osud si sem přišel hrát.
Lístek letí kličkou k zemi,
můj pane sic nezdá se mi,
jako vědomí ničí,
má podstata, na mě se křičí.
Mnoho a mnoho let v hlavě,
schránky fyzické ničí hravě,
spousta hluchých uší,
jen neposlouchajíc duší.
Hvězda padá k pláni,
až teď se každý k žití shání,
každá radost setne z kůže,
nabídněte konci růže.
Země vyprahlá stoná,
přeci se naděje koná,
slza se dotkne mých tváří,
ne každý se dožije stáří.
Poslední krok a poslední list,
nezbývá co z knihy číst,
poslední verš a poslední slova,
stará deska zaseklá přehrává zas a znova.


Krátká anotace :

Trochu ponurá poezie, snad o pomíjivosti snad o smrti, o které dokáží s lehkosti mluvit pouze dívky věřící v zázrak  splněných přání.

Hodnocení Petra Doležala:

Vždy mě těší, když se do naší soutěže vrací autoři z minulých ročníků. Psaní Eleny pro mě není cizí a věřím, že překročila horizont laciných diplomů a plytkých slov chvály a myslí to s paní múzou vážně.Některé metafory jsou překvapivé, některé povedené, ale i tak mám pocit, že tato báseň mohla zrát poněkud déle ve sklepení společně s velkými víny.

Staň se hostem v knihách Petra Doležala

Při vyhlašování výsledků dětské literární soutěže Můj svět slov 2017 byla  každému finalistovi nabídnuta možnost získat prostor v nové knize Petra Doležala. Zde si můžete jednotlivé práce přečíst a třeba nám i poslat svůj názor, která se vám nejvíce líbí.

Autoři mají společné téma Záhady kolem nás

Autor: Andrea

Za policemi knih

Stejně jako každý všední den, i tento se ve dveřích knihovny objevila malá dívenka s roztomilými culíky trčícími po stranách hlavy. Knihovnice si jí tu soudě podle jejího pohledu zapamatovala natolik, že se na ní nezvykle mile usmála a sáhla do skříně za sebou pro jednu z knih. S tou se také otočila a podala jí dívence. Děvče k ní okamžitě přiběhlo, usmálo se a převzalo od ní knížku.

"Děkuji, paní Málková," slušně poděkovala blondýnka a vydala se k jedinému stolu v oddělení pro děti. Usadila se na jednu ze čtyř židlí a zalistovala knihou, až narazila na malou papírovou záložku, kterou si tam posledně vložila. Okamžitě se dala do čtení. Celá napjatá četla o dívce jako ona. Zrovna tu dívenku má navštívit její otec a stejně jako Ella v příběhu, i blonďatá dívenka se na to moc těšila. Často jí udivovalo, proč Elle život nastražil tolik překážek. Vrtalo jí to hlavou od chvíle, kdy Elliina maminka upadla do kómatu a právě od té doby je to pro ni jen záhadou. I tak však knihu s radostí četla již nějaký ten den. Sice se jí zdálo, že čte poněkud pomalu, ale co na tom bylo. Četla přece nejrychleji ze třídy a to jí stačilo.

"Dobrý den," ozvalo se z vedlejší místnosti, kde za stolem seděla knihovnice. Ta sebou cukla a překvapeně se zadívala před sebe. I dívenku to překvapilo natolik, že odtrhla oči od knížky před sebou. Kdo to je? Vždyť do knihovny jsem vždy chodila jen já! Poněkud jí to znepokojilo, protože na to byla vždy dost pyšná. Už jako malá chtěla být něčím jedinečná, což se jí povedlo právě tím, že do knihovny chodila takřka jediná. Ano, občas se zde ukázala zbloudilá duše, ale ta hned zase odešla. Jediné v co doufala, bylo, že tato dušička bude také jen potřebovat využít toaletu, kterou knihovna nabízela.

"No dobrý den," oplatila nové osobě pozdrav knihovnice. "Co si mladý pán přeje?"

"Chtěl bych si půjčit knihu," pronesl tichým hláskem, že ho dívenka sotva slyšela. Zamrazilo jí, když ta slova zpracovala v hlavě.

"Co?!" zašeptala a stále naslouchala rozhovoru.

"Opravdu?" promluvila s menším znepokojením knihovnice. Také jí to nejspíše zarazilo. "A jakou bys chtěl?"

"Nevím přesně název, hledám tedy jen část s encyklopediemi," řekl stejně tichým hlasem chlapec. Na to se blonďatá dívka zamračila. Doufala, že si tenhle zbloudilec vypůjčí nějakou primitivní knihu s dějem pro prvňáčky. To však byly jen sny. Chvilku zapřemýšlela, jestli si ještě nemá tuhle knížku pro menší děti rychle vyměnit za nějakou o kvantové fyzice či chemických sloučeninách, ale to už knihovnice chlapci radila cestu. Rychle pochopila, že část s encyklopediemi je hned vedle té, kde zrovna seděla a tak usoudila, že knihu vyměnit nestihne.

Stejně tichými kroky, jako měl chlapec hlas, se i vydal směrem k dívence. Ta rychle sklopila pohled k textu a přitiskla obal knihy k desce stolu, aby nebyl vidět název, ani obálka.

Chlapec už na první pohled tichý, pilný žák kolem ní je prošel. Ani se na ní nepodíval. Plus pro mě, pomyslela dívka a nenápadně se za ním otočila, aby věděla, pro jakou knihu si přišel. Chlapec však zmizel za regálem a tak se dala znovu do čtení knihy.

Zrovna se Elly domovní dveře někdo zaklepal, když blondýnka uslyšela ty tiché kroky za sebou. Překonala zvědavost se za kroky ohlédnout a dál četla text. Kdyby text vnímala, dozvěděla by se, že za Ellou přišla kamarádka, ale ona naslouchala jen tichým krokům.

Když se kroky zastavily, očima se bez zvednutí hlavy pokusila pohlédnout na chlapcovu knihu, ale v nevýhodné poloze nemohla nikde knihu naleznout.

"Mohu se sem posadit?" otázal se chlapec, čímž dívce nahrál do karet. Dívenka zvedla pohled a zadívala se do chlapcových oříškových očí koukající se na ní skrz tlustá sklíčka hranatých brýlí. Hned však zase pohledem uhnula a zapátrala po knize, kterou nalezla v jeho drobných dlaních. Naneštěstí pro ni však byla otočená tak, že název nezahlédla.

"Jo, klidně," řekla nezaujatě dívka a sklopila oči ke knize. Chlapec odsunul židli naproti dívce a posadil se.

Dívka stále nechápala, proč sem ten kluk nikdy dřív nepřišel. Chodila sem každý den po škole, ale nikdy ho tady neviděla. Přišlo jí to divné, až záhadné. Odkud se sakra tihle intelektuálové berou?!

Ovšem to, odkud se vzal, bylo teď vedlejší. Potřebovala zjistit to jméno knihy. Zajímalo jí, kvůli čemu sem tenhle přišel. Zvedla svou knihu od desky stolu a přikrčila se. Knihou si zakryla část obličeje. Následně se pak zpod knihy vynořila jako nějaký zabiják z hororového filmu z vody a zkoumala knihu, kterou chlapec před ní se zájmem četl. Postupovala opatrně, ale s jistotou, dokud nenarazila na název. Chemie hravě, přečetla si název knihy v duchu a s překvapením na knihu zpoza té své zírala. Ten kluk nevypadal ani na sedmou třídu, pochybovala, že se mu chemie bude k něčemu do výuky hodit. Určitě se s tou knížkou jen vytahuje. Že to má zapotřebí. Vždyť to nemá ani děj!

"Zaujala tě ta kniha?" zeptal se náhle chlapec. Dívka pohotově sjela pohledem z názvu knihy na chlapce s pobaveným úsměvem. Proč se směje, bylo vlastně jasné. Dívat se na dívku, co potajmu skenuje jeho knihu pohledem musela být tedy podívaná.

"Ne, ani moc ne," zkusila to ještě rychle obejít blondýnka. "Z podobných knížek už jsem vyrostla." Její pokus o zastrašení chlapce svou "nadřazeností" se však moc nepovedl a obrátil se proti ní, stejně, jako chlapcův pohled na její knihu.

"Takže ta knížka, kterou čteš není k sehnání v dětském oddělení v knihovně a na poslední straně knihy není napsané ,Vhodné pro děti od 8 let´, že?"

Dívka strnula. Chlapec se na ní vítězně zadíval a sledoval, jak culíkatá dívčina listuje stránkami knihy, až na poslední, kde pátravým pohledem narazila na autorčino doporučení. Vyděšeně se na chlapce zadívala. Měla pocit, jakoby se právě setkala s nějakým mimozemšťanem, který si jí před jejich setkáním celou pročetl v nějakých spisech.

"Nedávno jsem tuhle knížku kupoval sestře," objasnil svou znalost chlapec. "Nejdelší velrybí píseň," přečetl název knihy nahlas. "Tak přesně z takových knih už jsem vyrostl zase já. Příběh o naivní a vzdorovité holčině, co si myslí, že je všechno. Zajímavý příběh, ale leda tak pro stejně naivní holky, jako je hlavní ,hrdinka´. Akce a vlastně ani zápletka žádná. Absolutně nechápu, kdo tuhle knihu mohl vydat."

"A to říká chlapeček s brejličkami, co sedí nad knihou o chemii!" snažila se mu to oplatit dívenka. Byla ovšem pravda, že kniha, kterou četla, nebyla už zrovna pro ni. Jenže ta knížka se jí prostě děsně líbila a stále více i bavila. Proč, to netušila.

"Tahle kniha možná nemá děj, ale alespoň nečtu knihy pro malé děti! Vypadáš rozhodně na víc, než na osm let. Kdybys tedy změnila názor a chtěla konečně číst něco pro větší, knihu ti klidně hned půjčím, stejně už jí dočítám." Chlapec se povrchně usmál, zaklapl knihu a podal jí dívce.

Dívce stále nedocházelo, s kým má tu čest. Jak dočítá?! Vždyť sis jí teprve půjčil! Jak to, že já tuhle krátkou, dětskou knihu s obrázky čtu tři týdny a ty tuhle naučnou pár minut? Nechtěla se jen tak rychle vzdát a hmátla po chlapcově knize. Připadala si jako Sherlock, když v ní začala listovat a hledat něco o tom, odkud se vzal tenhle kluk, ač věděla, že tam asi odpovědi nenalezne. Tohle pro ni byla jedna velká záhada. Vzhlédla pohledem k chlapci, který se na ní vítězně usmál.

"Abych byla fér," přimhouřila oči dívka, zaklapla dětskou knížku a přisunula jí k chlapci. "Ty si zatím můžeš přečíst tu mou."

Chlapec po knize sáhl a otevřel na straně, kde měla záložku. Chvilku knížkou ještě listoval a poté jí zaklapnul a přisunul zpět k dívce.

"No, jak koukám, chybí ti ještě dvě stovky do dočtení knihy. Nejspíš jsi celá napjatá, co tuhle naivku potká. Takže mi asi můžeš vrátit tu mou, tu svou za den či dva dočteš a potom si tady nějakou pro větší půjčíš. Tedy, samozřejmě, pokud budeš na vyspělejší literaturu dostatečně připravená." Chlapec se očividně rozhodl dívku vyprovokovat. Jenže dívenka si to nechtěla nechat líbit a tak za každou cenu chtěla chlapci dokázat, že ona je tady ta lepší.

"Dej mi pár minut a dočtu jí. Když jsem jí dneska začala číst, tak jí snad tady i dočtu, ne?" zalhala dívka. Ani to však moc nepomohlo, což rychle pochopila, když se na ní chlapec pochybovačně zahleděl.

"Tak to teda musíš číst mega rychle, když já za den nepřečtu ani sto padesát stránek a ta tvoje má tři sta dvacet."

"Co?" nechápala dívka. "Vždyť sis jí dneska půjčil a říkáš, že jí dočítáš!" Už ani nerozeznávala, jestli si to myslí, nebo říká, ale podle chlapcova úsměvu usoudila, že myslela poněkud nahlas.

"To sis vážně myslela, že přečtu pět set stránek za tři minuty? Tak to jsi snad ještě více naivní, jak ta holka v té tvojí knize! To ti nedošlo, že když už tu knihu dočítám, tak jsem jí s největší pravděpodobností už někdy předtím četl?" Chlapec se jen tak držel, aby nevybuchl smíchy a dívenka se tomu ani nedivila. Byla opravdu nad míru naivní.

Jeho argumenty byly dostatečně logické na to, aby jí přesvědčily. Ač už jí nějaké věci začínaly konečně dávat smysl, ale ještě pořád nemohla pár záhad rozluštit. Jak to, že ho tady ještě nikdy neviděla? Viděla tady dost lidí, kteří přišli a odešli, ale on mezi nimi rozhodně nebyl. Toho by si určitě pamatovala! A tohle byla jediná knihovna ve vesnici a nejbližším okolí. Do jiné tedy chodit nemohl. Když se nad tím více zamyslela, došlo jí, že ho vlastně ani nikdy neviděla ve škole. Začala být ještě zmatenější, než když chlapce poprvé viděla.

Chlapec nejspíše postřehl její nechápavý výraz, dal si dvě a dvě dohromady a odpověděl na její otázky, které pokládala za Bůhvíjak složité záhady.

"Lidé se v dnešní době snad můžou přestěhovat, ne?" odpověděl na otázku otázkou.

Dívku tato primitivní a vlastně i nejpravděpodobnější možnost nejspíše nenapadla a tak to ještě chvilku zvažovala a potom v mysli tuto velkou záhadu uznala za vyřešenou, a sebe za poraženou. Ani nechápala, jak to, že jí možnost přestěhování nenapadla hned jako první. Jak mohla vůbec zvažovat možnost utajování chlapce rodiči, když se úplně nabízela taková jednoduchá odpověď. Odpověď na obtížné otázky občas holt bývala jednoduchá, stejně jako odpověď na nějakou pořádně tajuplnou záhadu. Jako chlapec před ní, i ona se usmála. Nemohla ani uvěřit tomu, že v knihovně nalezla nějakou záhadu, která by nepocházela z knihy. A zrovna na takovém nudném místě, jako je knihovna!

Zadívala se na okamžik na svou knihu. Ještě musela vyřešit jednu záhadu. Natáhla ruku pro dětskou knihu, přisunula si jí k sobě a četla tam, kde skončila. Ještě jednu záhadu, pomyslela si a dále četla o Elle a jejím záhadně nevydařeném životě.

Autor: Tereza

"Snít anebo bdít"

Zasněně hleděla v dáli za horizont a její bílý šat se ohýbal v poryvech přímořského vánku. Její bledá pleť a světlé zářivé vlasy jí dodávaly ještě více na vzhledu nevinnosti. Rudé rty a blankytně modré oči dokazovaly jako jediné, že žije. Kdekdo si myslil, že je pouhým přeludem jejich zraku, když náhodou zabloudil do skal na pobřeží moře. Nikdo nevěděl, odkud je a nikdo ji nikdy neslyšel promluvit. Že by se spolčila se samotným ďáblem? Mysleli si někteří, avšak ona jejich poznatky buď ignorovala, nebo nevnímala.

Každý den se ubírala na své tajné místo a pořád se jen dívala. Dívala se na bubliny na vodní hladině, dívala se na lístky ve větvích stromů, jež se sem tam na suchém ostrově nacházely, dívala se dokonce i na to, jaké kaménky voda přinesla k jejímu zraku pro potěšení. Zvláštní, jakou moc a krásu má záhadná fantazie. Kde se vůbec vzala a proč ji máme? Jedno je jisté, člověk bez fantazie je jako tělo bez duše a snění bychom si neměli odepírat. Ale že by to stálo za bloumání bez cíle a nevnímání života několik věčných roků? Ta dívka byla prostě jiná.

Možná právě íčko vzpomínala, jak se svou mladší sestřičkou chodívaly na pláž a nechávaly paprsky slunce ohřívat jejich bledou pleť. Pozorovaly obláčky honící se po obloze, třeba tak to všechno bylo! A její sestřička by řekla: "Hele, podívej, tam je mořská panna!"

A ona by na to odpověděla: "Je krásná, akorát taková smutná a zasněná." A od toho dne by si přála, aby byla jako ona. Mořská žínka, jež tak okouzlila její sestřičku a dozajista pomáhá všem mořským tvorům. Měla by ploutev z šupinek, které by zářily všemi barvami duhy a hlas, který by omámil všechny pohledné muže. Krk by jí obepínal náhrdelník ze všech hlubokomořských perel a zlaté vlasy by bývaly byly jediným světlem pod vodní hladinou. Na takovou sestru by byla její malá pyšná.

Jenže sestřička roste a přestává snít. Přestává ji bavit sedat se svou starší sestrou na skalních výčnělcích a pozorovat mraky. Přestává ji bavit poslouchat snění zasněné dívky, která pořád věří. A na co vlastně? Na zázraky a moc oceánu. Každá vlna jí připadá jiná a přináší jinou zprávu a rackové, kroužící nad hladinou moře, ji také okouzlili. Možná v dáli právě na těchto vlnách skáčou delfíni a mořské panny s nimi dovádějí. Ne, těmto řečičkám už sestřička nevěří a poslouchá rady matky, jež nechce, aby i její druhá dcera propadla takovému neštěstí, jako je snění.

"Snění je něco nadpřirozeného, co nemá být," říká matka, ale dcera to ani nezaregistrovala a už znovu běží k moři. Kdežto malá bedlivě naslouchá a už se má k vaření a hospodaření. Poklidí, navaří a upeče, vypere a vyžehlí... Myslí si, že se její starší sestra ani nevdá a vyčítá jí všechny chyby, ale ve skrytu duše trpí tak moc velkou starostí o sestru.

Ale starší sestra naopak shledává, že už nestojí své sestře a matce byť jen za zmínku a sedíc na skále jí tečou pramínky slz po tvářích. Kde je její milovaná sestřička? Co se stalo s osobou tak velmi blízkou a přesto vzdálenou? Někde tady být musí! Přeci její snová část nezmizela zcela... Usilovně si to přeje, chce, aby na ni byla sestra zas pyšná. Musí něco dokázat, musí jí dokázat, že mořské panny existují! To je její jediná šance, neboť o tomto s ní mluvila nejčastěji.

Jednoho dne se proto vydala dál a dál. Po skalách šplhala zběsileji než kdy jindy, na horkém písku se vznášela jako laň a hledala a dívala se za obzor. Bez úspěchu... Ale pořád tu šance je a zůstává až do konce! Začala zpívat tklivé písně a pozorovala, jak se podvečerní obloha vyměňovala za noční, a nebe ozářil úplněk měsíce. Z hrdla se jí draly jak písně o lásce, dobrodružství, tak i zklamání.

Tu noc se to stalo. Tu noc ji rybáři uslyšeli a začali si vyprávět o mořských pannách. Začali říkat, že jejich zpěv zní a lahodí uchu jako ústům víno. Že všechny mořské panny prožily nešťastnou lásku a některé proto vábí lidi, aby zahynuli v hloubce vod a ony se tak pomstily. Jenže to zpívala ona, jenom smutná dívka věřící na tyto zázraky a chtějící dokázat naději. Zpívala, dokud měsíc nenadešel vzhůru a ona poté umlkla. Měsíční zář se odrážela na vodní hladině a ji to fascinovalo. Musela být blíž. Slezla ze skály a šla po písku, nechavši za sebou krvavou stopu, do vody.

Chladivá voda jako by smývala všechny nečistoty ať už z povrchu, tak uvnitř z duše. Měla blahodárné účinky na všechno, všechny starosti jako by zamrzly a ona jen cítila tu sílu, která se do ní vlévala. A ta síla ji poháněla dál a dál od pobřeží a s každým jejím krokem vzrůstala. Pak už jen plavala dál, i když se to nikde neučila a zpívala tiché noci, jež se jí stala osudnou. Zapomněla na všechno, na starosti, sestřičku i matku, kdo je a co to je žít.

Někteří rybáři říkávali, že viděli plout velkou rybu se zářícími vlasy v dáli. Někteří říkali, že slyšeli její zpěv a někteří dokonce tvrdili, že viděli, jak ji její mladší sestra na skalách u vody nadarmo volá jejím pravým jménem, ale nikdy nedostane odezvy. Nikdy malá sestřička neviděla, že kdesi v dáli v hlubinách ji slyší, ale nemůže si vzpomenout. Vzpomenout na to, proč opustila domov a koho tak bezvýhradně milovala.

Autor: Jakub

Jak jsem utíkal a neutekl

Na své svatbě jsem pronesl tuto řeč: Jsem romantik, nechám se příliš zbrkle vést svým rozbouřeným srdcem a málo dbám rozumu. Miluji i nenávidím hluboce, ať se jedná o lidi, krajinu, svět či život. Jsem romantik a romantikem zůstanu, každý všední den se tím stává záhadou. Vždy jsem byl i budu šťastný.

*****

"Byl jsem v cirkusu," povídám jí.

"Hm."

"Bylo to smutné, ale tak hezky smutné."

Dívá se na mě jako na blázna. Ona to nechápe, že byl cirkus smutný.

"Plakali jsme a zároveň se smáli, tekly nám slzy po tvářích a zároveň jsme měli pusy roztažené od ucha k uchu," snažím se jí vysvětlit své dojmy.

"Kdo my?" ptá se bez špetky pochopení.

"My, diváci, návštěvníci..."

"Ach tak," otáčí uklidněna hlavu zpět k zašívání mých roztrhaných ponožek a dál nejeví žádný zájem.

"Byly tam děti, docela malé děti," pokouším se ji alespoň něčím nadchnout.

"Vážně?"

"Jo." Ona nechce děti. Nevím proč. Když mi zašívá ponožky, proč by se nemohla starat o děti?

"Proč jsi vůbec šel do cirkusu?" přerušila ticho.

"Pršelo."

"Ty jsi tam šel proto, že pršelo?"

"Vlastně ano. Šel jsem nakoupit, jak jsi mě poslala, když tu začalo pršet. Byla mi zima. Z ničeho nic se přede mnou vyloupl stan."

"Jak se před tebou mohl jen tak vyloupnout stan?"

"Byl do té doby schovaný v mlžném oparu. Jak pršelo, ze země stoupala pára, vše bylo schované.

"Kde?"

"V jakémsi mokru."

"Dobrá, ale snad jsi šel po silnici. Tak kde se tam vzal ten stan?"

"Jo takhle ty to myslíš... Stál na poli, kousek od silnice. Nebyl velký, voda po něm stékala a v čůrcích pleskala o zem, kde se v rezavé půdě tvořily velké kaluže. Plachta byla u vchodu rozhrnutá, stála tam žena osvícená jen oranžovým světýlkem cigarety. Úzký proužek kouře se proplétal mezi kapkami deště a mizel kdesi nad stanem."

Nasupeně trhla hlavou, ta žena se jí nelíbila.

"A tak jsem se brodil blátivou hlínou, dokud jsem nestál pod stříškou. Z vlasů mi tekla voda, a když jsem se tam tak schovával, koupil jsem si lístek, aby to nebylo hloupé. Nebylo slyšet slova, jak kapky bubnovaly o vypjaté plátno, ale já měl takový ten příjemný pocit, jako když venku prší a ty jsi v suchu, když jen posloucháš déšť a venku je zima, ale ty na kůži cítíš příjemné teplo, jen občas ti z té nádhery přeběhne mráz po zádech."

"Paráda," pronesla bez trochy nadšení. "A co jsi viděl?"

"Maličká děvčátka, co s ještě menšími paraplíčky chodila po provaze, chlapce žonglující s míčky, obručemi i ohněm, malé slečny na hrazdách spolu s onou ženou od vchodu. Překvapily mne křivky ženského těla - ne že bych si jich dříve nevšímal, ale dnes jsem je chápal, chápal jsem, kde je třeba ženu uchopit a chápali to tam všichni. Do toho přišly dvě děti s houslemi, nasadily smyčce a spustily. Hráli dvojhlasně, jednou se melodie prolínaly v divokých kaskádách, podruhé jen teskně

stoupaly ke stropu a plnily stan šťastným smutkem. A když se ta hluboká krása smísila s dětskou nevinností, když pod dívkami vznášejícími se na hrazdách přecházely po tyči páry snad pětiletých dětí, nemohl člověk zastavit slzy ani úsměv. Co nemohl? Nechtěl. Chlapci jako džentlmeni přenášeli holčičky v náručí, za nimi kouzelníci tahali králíky z klobouku a probodávali noži truhlu s dívenkou, která nakonec celá zdravá vylezla. Kolem dokola se honili rozjaření klauni, stříkali do obecenstva vodu a házeli míče - a to vše se odehrávalo v jediné miniaturní manéži tvořené nízkou ohrádkou a červenou nablýskanou plachtou. Samotný cirkus vypadal jako trochu větší dětská hračka."

Byla ke mně otočená zády. Zřejmě dál štupovala ponožky, ale do obličeje jsem jí neviděl.

"Po vystoupení jsem mluvil s tou paní, jak jsem říkal, že stála u vchodu a kouřila a pak létala na hrazdě. Ptal jsem se jí, jestli je sama se všemi těmi dětmi a víš co mi řekla?"

Ticho.

"Řekla, že její rodiče zemřeli, že jí zbyl jen malý cirkusový stan a nějaké to vybavení. Dostala nápad posbírat děti z ulic, děti bez domova, bez rodičů a dát jim nový život - samozřejmě dát život a šanci žít i sama sobě. Je to takový cirkus sirotků," zakončil jsem svou řeč.

"A kde máš ten nákup?" zeptala se mě po tom všem, co jsem jí vyprávěl.

"Nemám."

Rozplakala se. Bylo mi jí líto, ale já věděl, že mě mé srdce táhne jinam, a tak jsem jen otevřel dveře a vyběhl do deště hledat cirkusový stan, oranžové světýlko, proužek kouře a ženu, která děti chce.

*****

Takhle jsem utekl své ženě s cirkusačkou, té jsem později utekl s cukrářkou, té zas s malířkou, také jsem miloval trempku, pradlenu a básnířku a bůhví koho ještě. Myslím, že mě to bavilo, byl to jistým způsobem romantický život.

A po tom všem mohu stále říci jen jediné: Jsem romantik, nechám se příliš zbrkle vést svým rozbouřeným srdcem a málo dbám rozumu. Miluji i nenávidím hluboce, ať se jedná o lidi, krajinu, svět či život. Jsem romantik a romantikem zůstanu, každý všední den se tím stává záhadou.

Ale také musím dodat: Nikdy nedovedu být doopravdy šťastný. Svět není černobílý a já na sebe nejsem pyšný. Jsem starý, možná zmatený a nepamatuji si jména žen, v hlavě mi utkvěl jen dětský cirkus, uvnitř mě samého se přehrává ono představení a já se směji i pláču zároveň. Až to představení skončí, utichne hudba a dozní poslední úder dlaní z potlesku, pak zemřu.

Jediná dobrá věc, kterou jsem kdy udělal, je, že jsem tenkrát vešel do toho cirkusu a pár let dělal dětem tátu. Nebo je to jediná chyba?

Autor: Eunika

Ševelení

Znělo jako skřípání křídou po tabuli a přesto uším Cestovatelky zahalené tmou připadaly být symfonií.

Nechávala za sebou otisky krve lesknoucí se na zrnkách písku a vydávající její polohu takřka beze snahy - dnes v noci ji ale nikdo hledat nebude.

Pokud měla na tvářích slzy, teď se měnily ve stíny, přelévající se pod kůží a potrhaným pláštěm, prostupující poušť jako horečka, spěchající do všech údů těla, až nad dunami visely cáry Strachu a pomalu se připravovaly proniknout za písečné hranice.

Cestovatelka s vysíleným vzdechem zvedla hlavu. Cíl její cesty se mihotal před očima zakalenýma infekcí a vyčerpáním, když však konečně dosedla k prošlapaným schodům, pod rukama ucítila skutečný chlad věčného kamene.

Snad chvíli, snad století odpočívala zkrouceným tělem u paty zříceniny sídla, které kdysi bylo obklopeno vlídnými lesy a jeho chodbami se nesly známky radosti.

Ševelení neutichalo, ba naopak. Tak dlouho se přidávaly další a další šramoty, skřeky a vítr procházející mezi zborcenými sloupy a zdmi s dávno vyšisovanými tapisériemi, až k uším Cestovatelky dolehlo: Vítej.

Vítr jí odrhnul vlasy z čela, svlékl plášť z ramenou a šeptl : Ať všechna nebesa, matko, vidí, co tvé děti způsobily.

Způsobily trhliny na rukou . Dříve mechem a lesy pokrytá kůže matičky Země tíhnula pod velkoměsty, budovami z betonu a skla, obrovskými továrnami a nákupními centry.

Oceány táhnoucí se kolem pasu až ke špičkám u nohou páchly hnilobou mrtvých ryb a kontaminací, plavily se po nich ostrovy plastů. V žilách jí kolovala ropa a vydechovala zplodiny, ničila své Ochránce a její svěřenci ničili ji, dokud nepřišla sem, do vesmírného paláce, kde kdysi vyrůstala společně s elementy a svitem Měsíce. Tiše promluvila k ruinám:

Mé milované zdi. Šeptejte mi do skonání věků o záhadách, co svět objevil ještě než se sklonil k obrazovkám.

Ševelení ustalo.

Skrz probořené zdi bylo vidět miliardy hvězd na blankytném plátnu, do jedné z poničených kopulí se opřel Měsíc. Plakal.

Plakal a v posvátném tichu jeho slzy dopadaly na stále chladivější písek až poušť zářila daleko do vesmíru, v tomto případě se ale nejednalo o světelné znečištění.

Poté Měsíc sestoupil k Matičce Zemi a po staletích, kdy na sebe jen hleděli a tiše proplouvali tmou, ji políbil. Líbal ji ústa a všechny rány a modřiny oteklé pod kůží, prohrabával vlasy z vodopádů a něžně držel v náručí.

Vítr se uctivě vzdálil, aby popohnal hustou temnotu blíže k lidem. Teprve pak se zdi rozvyprávěly a celá galaxie sledovala dva choulící se nesmrtelníky, naslouchající cihlám paláce staršího než sluneční svit.

Hmm... Zaskřípělo to v rámech vysklených oken. Záhady, špitly zdi jako by to slovo ochutnávaly a rozmítaly o jeho významech.

Slunce.

Jak maluje po obloze, sytí vše živé a plní náruče horkem. Jak obléká červánky a růže a lidskou kůži a kreslí po lemech listů a leskne se na hladině.

Tma, jak se vpíjí do soumraků a zasévá v nitrech strach, ukládá děti ke spánku a vysílá lvice na lov.

Touha. Spalující, nekonečná, vášnivá touha, kreslící po tvářích a zařezávající se do dlaní.

Oblázky na dně řeky. Jak je voda trpělivě omývá, z hrubých skal vychová hladké drahokamy.

Zdi by byly šeptaly až do svítání, jenže dech schoulené Země slábnul. Proto pravily:

Láska.

Jak vesmír spojuje duše?

Jak rozbuší srdce pro jediného, jak nepřetrhne nit svazující jejich osudy?

Prapůvodní mystérie, v dálce jako by cosi vzdechlo.

Však přinesla i tebe, matičko, stvořila lidi a tys je milovala, milovalas je, dokud tě svým konáním nedovedli sem.

Na dně oceánů leží taje hodny celého světa a co v srdcích hor se skrývá, avšak nejpozoruhodnější záhadou je, jak neutuchající byla tvá trpělivost s lidmi.

Byla... byla... rozléhalo se po písku.

Neutuchající...

V ten moment ale utichla a s posledním výdechem Cestovatelky se planety odvrátily od temna, které vzápětí spolklo Zemi. 

Autor: Markéta

Dívka jménem Giselle

Koukám se kolem sebe a co vidím? Nic. Zdá se mi, jako bych byla slepá. Oči mám zahalené mlhavým oparem, který se propíjí přes mé oční důlky až do mozku, kde maže staré vzpomínky pro nové. Jenže nic nového se v mé blízkosti nenachází, a tak si občas říkám, že jestli to tak půjde dál, brzy zůstane v mé hlavě prosté černé nic. Děsivá představa, že?

Je to záhada, kam mizí vzpomínky. Někdy o takových věcech přemýšlím, ale nejsem schopna dojít k výsledku, který by dostatečně uspokojil moji touhu po poznání něčeho takového. Navíc mi při každém závěr dochází fakt, jak strašně jsme všichni malí a bezmocní, a to mi navozuje akorát takový zvláštní nepříjemný pocit. Je to určitý druh úzkosti - jako by mě snad nějaká neviditelná ruka položená na mé hrudi tlačila ke zdi tak moc, až mi v plicích nezůstane ani trochu vzduchu. Občas se mi z těch myšlenek začne dokonce točit hlava, nebo se mi podlomí kolena pod tíhou té skutečnosti. Asi mi není souzeno to zjistit.

Ten zbytek vzpomínek z mého předchozího života mi tiše mizí z hlavy a jediné, co zůstává, je ten stůl tamhle v rohu, vratká židle, postel, co vždycky zavrže, když se převalím, a malé okénko u stropu. Skrz ně jsem již mnohokrát sledovala, jak za mříží, mimo tuhle kobku, běží dny a roky. Ale toto místo je pro něco tak povrchního, jako je právě čas, neviditelné.

Ze zdí tu čiší chlad samoty. Už ani nevím, kdy jsem naposledy viděla jiného člověka. Možná to bylo tehdy, když jsme šly domů a já si jen myslela, jak moc je můj život únavně ordinérní. Šly jsme a lidé, co kolem nás procházeli, mi byli naprosto ukradení. Měla jsem tam přece Giselle, tak proč se zaobírat jinými nudnými lidmi, když mi společnost dělal někdo tak výjimečný. Jen jeden člověk v tom davu upou-tal naši pozornost. Byl drobný, viditelně křehký, vzhledu intelektuála. Zdálo se mi, že ho odněkud znám, ale nedokázala jsem si ten obličej zařadit. Jak ho však spatřila Giselle, začala se chovat nezvykle divně. Zbledla, lehce se zachvěla, ale nezastavila svůj krok, naopak zrychlila.

Výstřel, povyk, tma... Pak jsem ještě slyšela nějaké hlasy, které mi splývaly v jednu řeku zvuku, z níž šly rozpoznat jen některá slova. Blud, šílenství, mrtvý, blázen, doktor, nemocnice. Pořád dokola. Až mi z toho zvonilo v uších, bolela hlava. A já jen křičela, ať mě ty hlasy nechají být, jenže ony šly pořád za mnou. Blud. Volala jsem Giselle, ale ona mě opustila. Šílenství. Chtěla jsem utéct, jenže mé nohy byli ztuhlé, nehybné, jako by zamrzly ve věčném ledu. Mrtvý. Mé plíce se plnily Gisellinou krví. Blázen. Bílé stíny mě táhly někam do neznáma. Doktor. Snažila jsem se jim utéct. Nemocnice. Volala jsem Giselle. Plíce se mi plnily její krví.

A pak jsem se probudila tady. Bolela mě hlava, byla jsem zesláblá a když jsem se pokusila vstát, nohy se mi začaly tak třást, že jsem se zase zhroutila zpátky na postel. Byla jsem tam sama, dokonce tu nebyla ani Giselle, která se mnou byla, co si pamatuji. Jen v rohu stála černá postava v dlouhém plášti s ústy rozevřenými v děsivém úšklebku, sledujíc mě dvěma černými otvory namísto očí v bílé tváři. Chvíli jsme na sebe zíraly, než mi došlo, na co tam čeká. Odvedla si Giselle a teď chtěla i mně. Čekala s náručí dokořán až jen udělám první krok ke své záhubě.

A čeká tam pořád. Stále se zubí, zírá na mně - sleduje každý můj pohyb a střeží mě, když spím. Dřív mi to nahánělo hrůzu, ale dnes z ní cítím jen mírný respekt, který každým dnem slábne. Jistě, každý se bojí toho, co nezná, jen proto, že je to nové a záhadné. Můj život v tomhle světě čtyř stěn mě však naučil, že máme toužit po věcech nových, a ne se jich bát. Vždyť záhady činí náš život zvláštním.

Giselle byla taky taková moje záhada. Vzala se odnikud, a přesto mě znala lépe než kdo jiný. Jako malá jsem naše přátelství nijak netajila - vesele jsem s ní debatovala na ulicích i ve škole a dělaly jsme spolu úplně všechno. Rodiče na to sice koukali znepokojeně, ale neříkali nic. A to bylo dobře.

Problémy začaly, když mi bylo takových osm let. Byl tenkrát pošmourný večer. Celé odpoledne pro-pršelo, takže jsme s Giselle zůstaly doma. Před večeří mně pak maminka poprosila, abych šla, jako hodná holčička, prostřít. Vzala jsem tedy čtyři talíře a čtyři páry příborů a odnesla je na stůl.

"Zlatíčko, proč prostíráš pro čtyři?", pravil překvapeně tatínek, který se náhle objevil ve dveřích.

Zdálo se mi zvláštní, že se mně ptal. Vždyť jsme vždycky na večeři byli čtyři. Překvapeně jsem pozvedla obočí a otočila hlavu směrem k němu. Tvářil se velice vážně, ale v jeho očích byla vidět starost. To mě znepokojilo. Myslela jsem, že si ze mě dělá legraci, ale tohle nebylo jen tak. Řekla jsem tedy prostě na vysvětlenou: "Pro tebe, pro miminku, pro mě a pro Giselle."

"Pro Giselle, ano.", odvětil bezbarvě, "Jistě, na tu bych zapomněl."

Toho večera mě poslali spát velmi brzy. Nevím, co se mezi rodiči stalo, ale dalšího ráno se chovali zvláštně, rozpačitě. Bylo mi řečeno, že nepůjdu do školy, ale že navštívíme takového milého pána, který se mně zeptá na pár otázek ohledně Giselle. Gisellina reakce na sebe nedala dlouho čekat. Začala kňučet, abych si některé věci nechala pro sebe, objímala mně a říkala, jak moc mně má ráda. Já tomu ničemu, co mi říkala, nerozuměla. Nevěděla jsem, co si mám nechávat pro sebe, a hlavně jsem nemohla pochopit, proč se raději ten člověk nezeptá přímo Giselle, když od ní něco potřebuje, proč se musí ptát zrovna mně. Celé to bylo zvláštní.

Cestou nikdo z nás neřekl ani slovo. Jen Giselle, schoulená vedle mě na zadním sedadle našeho starého chevroletu, chvílemi nesouhlasně zamručela. Bylo mi jí líto. Dokonce jsem uvažovala, že se rodičů zeptám, proč přehlíží, jak moc se trápí. Věděla jsem, že to není v tuhle chvíli vhodné. Proto jsem si jen pořád dokola mlčky opakovala: "Nech to být." a "To se spraví, uvidíš."

Jenže nic se nespravilo. To místo, na něž jsme jeli, nebylo vůbec příjemné - ze zdí tam čišela zloba a všude tam stály bílé stíny, které na upřeně sledovaly, jako by mně chtěly celou pohltit. A ten pán, co měl být tak hodný, vůbec takový nebyl. Měl vlezlé otázky a za jeho dokonalým úsměvem se skrývala faleš. Giselle ho tiše sledovala tmavýma očima plnýma hrůzy, zatímco jsem odpovídala na ty příšerné dotazy, záměrně bez výrazu. Ale v duchu jsem jen cítila, jak moc se chci vrhnout po jeho hrdle. A v ús-tech jsem měla krev, spoustu krve. Až doma rodiče zjistili, že jsem si v ordinaci prokousla tvář.

Pak už nebylo nic stejné. Každé ráno jsem dostávala plno prášků, jež mi braly úplně všechnu energii z těla. Neustále jsme jezdili na nějaká vyšetření. A všude byly ty bílé stíny. Cítila jsem, jak mě vysávají, touží po mé duši. Ale my se nechtěly dát. Ze všech zbylých sil jsem se snažila nás chránit, protože i Giselle byla den ode dne slabší. "Chtějí nás otrávit.", šeptala mi, "Ty to možná nevidíš, ale chtějí zahubit naši duši a zničit naše tělo." Nechtěla jsem věřit tomu, že by rodiče mě chtěli zabít, ale něco na těch slovech bylo. Ano, jed musel být v těch lécích, jinak jsem si to nedokázala vysvětlit. Přestala jsem je tedy potají brát. Naoko jsem sice hrála divadlo, jak si je vzorně beru, ale hned, když jsem osaměla, všechno to bílé svinstvo letělo do záchodové mísy.

Zase jsem se začala cítit dobře. Rodiče byli tak šťastní ze zlepšení, že si ani nevšimli toho, že vlastně nic neužívám. Věci se zase začaly vracet do starých kolejí s jednou výjimkou: uvědomila jsem si, jak nebezpečné je mluvit k Giselle, když se někdo kouká. A tak jsem nějak žila kolik let. Na každém kroku následována věrnou Giselle jsem se potloukala světem bez toho, abych se musela nutně zabývat, co si myslí ostatní. Denně jsem sice usínala se strachem z bílých stínů, ale měla jsem vždy někoho, kdo mě ujistil, že si pro mě nepřijdou. Dnes vidím, že jsem měla být šťastná.

A pak přišel ten den, ta hodina. Nikdo nic netušil. Ani Giselle, která vždycky byla schopna předvídat, co se stane, nevěděla, jak tohle celé dopadne.

Ta tvář v davu...

Znala jsem ji, ale nevěděla jsem odkaď. Nemohla jsem si vzpomenout, kde jsem viděla ty šedivé oči, dlouhý nos a bílé rovné zuby.

Ten úsměv...

Já ho znala! Znala jsem ho a nesnášela! Byl to ten doktor. Ten, co mi předepisoval celá léta ty jedy. Chtěla jsem ho zabít už tenkrát, ale neměla jsem dost síly. Jenže ten den, jsem cítila, jako by v mém těle na chvíli zakořenila nějaká větší mocnost. A já jsem, s tím chladným nástrojem smrti zasunutým pod kabátem, šla domů. Po mém boku tiše kráčela Giselle a tvářila se, jako by o ničem nevěděla. Pak jenom špitla: "Neboj se, ty to zvládneš. Musíš to udělat." Na chvíli jsem ještě zaváhala, ale když mi Giselle stiskla zápěstí, aby mi dodala odvahy, věděla jsem, že už není cesty zpět.

Šla jsem a myslela si, jak jsou lidé kolem ordinérní. Na těle mě chladilo kovové tělo zbraně, jež mi naháněla hrůzu a zároveň mi navozovala pocit podivného vzrušení. Bylo to zvláštní držet v rukách něčí život. Pak jsme ho uviděly, Giselle přidala do kroku, já vyndala svou pětačtyřicítku. Výstřel, povyk, tma...

Plíce se mi plnily Gisellinou krví.

Posadím se na posteli s pohledem upíraným do rohu. Pořád tam stojí a kouká. Bez hnutí tam čeká na to, až ji podám svoji ruku. Teď už se té myšlence nebráním tak, jako dřív. Smrt přece nemůže být tak strašná, jak si lidé myslí. Je jen záhadně jiná. Lidé se bojí spíše její nevyhnutelnosti, toho, že ji nikdo nezná. Já mám však pocit, že po té době, co sdílíme jednu celu, známe jedna druhou více, než je zdrávo.

"Občas přemýšlím, jestli mně slyšíš...", pokusila jsem se říct důrazně a nahlas, ale namísto toho se ozvalo je slabé šeptání. "Myslím, že ano, ale nechceš to dát najevo." Zdá se mi, jako by se pousmála. Takže mě slyší.

"Chci se s tebou domluvit.", pokračuji, "Dám ti své tělo a ty mou duši vezmeš za Giselle, daleko od bílých stínů, platí?"

Žádná odpověď. Monotónní ticho. Přesto vstávám a pevně objímám svou temnou společnici, jako starou známou. A najednou cítím, jak mi zpomaluje tep, začínají je o mně pokoušet mrákoty a já padám na zem. A plíce se mi plní krví.

Autor: Dominika

Beránek se zlatými rohy 

Nedávno jsem s mojí třídou jela na výlet. Přesněji na Točník a Žebrák. Dost jsem se na ten výlet těšila, protože jsme jeli v pátek a hned potom následuje víkend a taky v pátek máme docela nudný hodiny. Ale hlavně protože miluji památky a historii. Takže super výlet. Jenže tu byl samozřejmě malý detail, který mi trošku pokazil radost na ten výlet. No a ten detail byl v tom, že jsme to od Praskoles museli jít pěšky!!!! Učitelé to naplánovali, že do Praskoles pojedeme vlakem a zbytek pěšky. A potom zpátky až se budeme vracet, tak zase do Praskoles pěšky na vlak. To jsme prostě nemohli jet až na Točník třeba autobusem a pak by nás zase odvezl. No, ale že jsme se provětrali, to je v pořádku, ale že další den jsem nemohla ani chodit, to nikomu nevadilo. Ale to nic. Na tom výletě, kromě toho, že jsem málem umřela, se mi stalo něco divného. Většinu cesty jsme šli po cestě, ale pak jsme zahnuli na takovou cestičku do lesa. Šla jsem se svými kamarádkami jako poslední, když v tom jsme vstoupily na takovou menší louku. Vedle nás se nacházela malá stráň, kterou lemoval zchátralý plot. Před námi, se vynořil nemalý kopec, na kterém se pyšně výšil Točník. Nejen já jsem si vytáhla mobil, abych si tu krásu vyfotila. Když jsme všechny dofotily, dali jsme se opět vpřed. Když v tom jsem uslyšela duté zabučení. V té chvíli se mi zastavila krev v žilách, leknutím jsem se nemohla hnout. Tak jako mé kamarádky. Kousek od stráně se pásl obrovský býk. Rohy měl zakroucené nahoru a pomalu kousal čerstvou trávu. Když jsem se po chvilce vzpamatovala, pomalu jsem ustupovala zpátky na kraj lesa. Moje kamarádky už tam byly a snažily se sebrat odvahu a projít kolem býka dál. Největší potíž byla v tom, že plot nebyl v dobrém stavu, takže kdyby do něj narazil rozzuřený býk, tak by nejspíš nevydržel. Nejhorší ale byly býkovi nebezpečně vypadající rohy. Nevěděla jsem co dělat. Když v tom mi někdo do obličeje pustil odraz prasátka. Musela jsem si zakrýt oči. Muselo se to odrážet od něčeho hodně naleštěného. Po chvíli odraz zmizel a já mohla bez potíží koukat. Rozhlédla jsem se, kdo si ze mě dělá srandu, ale nikdo nikde, kromě holek, které však byly na opačné straně. Než jsem se nad tím mohla zamyslet, začala ve mně proudit odvaha a strach se úplně vytratil. Sebrala jsem batoh ze země a klidným krokem jsem se vydala na cestičku. Dostala jsem se na místo, kde jsem před tím zaváhala a sebevědomým krokem jsem pokračovala. Při chůzi se mi vybavovaly jenom hezké vzpomínky. Po pár krocích jsem si uvědomila, že právě teď vedle mě stojí obrovské zvíře se zakroucenýma rohy. Pokračovala jsem stále vpřed. Když jsem za sebou neslyšela žádné dupání ani frkání, pomalu jsem se otočila. Býk byl očividně utahaný víc než já a nechtělo se mu nějakou holku honit po louce a tak dál přežvykoval trávu. Já se s úlevou dostala na druhou stranu cesty. Holky po chvíli došly za mnou. Zanedlouho jsme doběhly i naši třídu. Tak jsme pokračovali dál. Ten den jsem si strašně užila i s tím nečekaným dobrodružstvím. Druhý den jsem nemohla skoro chodit. Při obědě jsem si vzpomněla na to prasátko, kvůli kterému jsem chvíli neviděla. Hned po obědě jsem se šla kouknout na internet, jestli tam něco najdu. V 15:00 jsem byla hotová. Prohledala jsem snad celý internet a našla jsem jen pověst z 16. století. Prý kdysi dávno žil pod Točníkem ve vsi jeden pastevec, který pásl ovce a berany. Jednou je pásl u jezera, když tu se na cestě objevil kočár. Ten kočár prý vezl princeznu z Točníku. V tom kočár najel na kámen a celý spadl do jezera. Kočí i sluhové bez problémů vyplavali, ale princezna nikde. Někdo říká, že se zasekly dveře od kočáru a princezna nemohla ven. Druzí zase, že se někde zasekala o větev nebo tak něco. To se jistě neví, ale dál pověst praví, že jeden z beránků pro princeznu skočil. Za chvíli se oba objevili na hladině. Beránek vytáhl princeznu na pevninu. Král mu za jeho odvahu udělal rohy ze zlata. Beránek po smrti dostal kouzelnou moc, která mu pomůže v lidech najít odvahu. Takže ta pověst je pravdivá, uvědomila jsem si po přečtení. A proč jen na mně. Honilo se mi hlavou. Ještě před spaním jsem si na to vzpomněla a došlo mi to. Vždyť já jsem Beranová, nemá to s tím beránkem se zlatými rohy něco společného, možná proto na mě uhodil ten odlesk prasátka!!! Řekla jsem naposled, než jsem usnula. 

Autor: Filip

TAJEMSTVÍ PŘESLIČEK

Jednoho dne jsme vyrazili na výlet. Po cestě jsem si všiml malých rostlinek, které rostly u cesty. Říkal jsem si, co to je? Budu se na to muset podívat doma.

Doma na internetu jsem zjistil, že to byly přesličky. Psali tam, že to dříve byly velké stromy. Na výletě jsem si jednu utrhl, vypadala přesně jako na obrázku v počítači. Přesličku jsem položil u sebe v pokoji na stůl. Večer jsem si lehl do postele a přemýšlel o přesličkách. Za chvíli jsem však usnul.

Když jsem se ráno probudil, uslyšel jsem, že za mnou někdo mluví. Udiveně jsem se otočil a zjistil, že to mluví přeslička: "Já jsem kouzelná přeslička a řeknu ti náš příběh."

"Tak dobře," odpověděl jsem.

"No to bylo tak," začala přeslička vyprávět, "před několika miliony let jsme žily na této planetě s dinosaury a dalšími živočichy. Rostly jsme vysoko a hleděly na svět z výšky. Jednoho dne se však ozvalo dunění, a všechno skončilo. Nikdo z nás neví, co to bylo. Dodnes se to nikdo nedozvěděl. Pokud chceš vědět, kdo za to může, musíš do pravěku. Jednu věc pro tebe udělám, dopravím tě tam mou kouzelnou hůlkou." Přeslička vytáhla svou kouzelnou hůlku, ozvala se rána, bum a prásk, a já jsem místo doma stál v přesličkovém lese.

Rozhlédl jsem se kolem sebe, ale viděl jsem jen velké stromy, byly to přesličky. Vymyslel jsem, že vylezu na nějakou z nich a rozhlédnu se po okolí. Ta vedle mě měla větve tak akorát nad zemí, abych na ně dosáhl. Vyhoupl jsem se na první větev, na druhou, třetí, až jsem vylezl na vršek. Byl z ní krásný výhled. Viděl jsem dinosaura, jak okusuje přesličku. Také létající pterosaury, jak se snaží ulovit nějakou kořist, a pravěké louky, které byly poseté květinami. A spoustu dalšího zajímavého. Všiml jsem si, že kousek odtud je vysoká hrbolatá skála. Rozhodl jsem se, že půjdu k ní. Rychle jsem slezl dolů a šel tím směrem, kde skála byla. Když jsem k ní dorazil, uviděl jsem, že ve skále je díra. Vlezl jsem dovnitř a rozhlédl se kolem sebe. Bylo tu šero a moc jsem toho neviděl. Vtom jsem ale uslyšel nějaké zašustění a potom i zadupání. Co to je, pomyslel jsem si. Po chvíli jsem to uslyšel znovu a teď už to bylo hlasitější. Najednou jsem uviděl malého dinosaura, tedy spíše dinosaurátko. Rychle jsem se schoval za skálu, aby mě nevidělo. Pozoroval jsem, jak se zvedlo a potom začalo jíst nějaké maso. Když se dosyta najedlo, opět si lehlo a usnulo. Proplížil jsem se kolem něho a pokračoval dál a dál do středu skály. Všude byla tma. Po chvíli jsem ale uviděl záblesk nějakého světla. To se mi snad zdálo, napadlo mě. Jenže světlo bylo čím dál větší. Zjistil jsem, že skála má na druhé straně východ. Rychle jsem k němu doběhl a byl jsem venku. Stál jsem na pravěké louce.

Hned jsem se pustil do práce, abych vypátral, proč jsou přesličky malé a proč už dinosauři nežijí. První, čeho jsem si všiml, bylo, že u nás je chladnější podnebí než tady. Také jsem si uvědomil, že nejen přesličky jsou u nás malé, ale i další pozůstatky pravěku, kapradiny, ještěrka nebo krokodýl. Ještě jsem přišel na jednu zajímavou věc. Tady mají mnohem více prostoru na žití. U nás jsou velká města nebo vesnice. Přesličky nebo ještěrky potřebují k životu lesy a louky, těch je u nás mnohem méně než tady. Tohle všechno budu moci říci přesličce, která leží u mě doma na stole. Nakonec jsem si lehl do trávy a pozoroval modrou oblohu. Po chvíli mě přemohl spánek a usnul jsem.  Probudilo mě až takové zvláštní dunění. To bude dinosaurus, řekl jsem si a rozhlédl se kolem sebe. Ale dinosaurus nikde. Tak jsem se podíval na nebe a tam se řítil velký kámen přímo na mě. Vyskočil jsem a utíkal pryč. Jakmile jsem se podíval na nebe, kámen byl čím dál blíž. Už jsem myslel, že na mě spadne. Naštěstí právě vypršela doba, kdy jsem měl být v pravěku a vrátil jsem se zpátky do pokoje.

"Tak už vím, proč zmizeli dinosauři a proč jste malé," řekl jsem přesličce.

"A proč?" zeptala se zvědavě přeslička.

Tak jsem jí začal vyprávět, na co všechno jsem přišel na pravěké louce.