MŮJ SVĚT SLOV.  Národní dětská literární soutěž

Šimon, finalista naší soutěže loňského roku, zaujal svým projevem natolik, že jsme jej pozvali do nahrávacího studia, aby svůj hlas propůjčil postavičkám  audioknižních pohádkových příběhů Petra Doležala  Dobrodružství Super mouchy Flyna. Vstoupil tak na práh věčnosti...

Petr Doležal předává cenu jedné z finalistek soutěže 
Můj svět slov

Závěrečným slovem se končí finalistům jejich velký den. 

Tato soutěž je určena všem dětem, od 8. do 16 let, které se snaží představit psaným projevem svět ve kterém žijí a který kolem sebe vidí s jeho klady i zápory. Patří mezi ty nejtěžší soutěže, ale zároveň se svojí netradiční strukturou řadí mezi ty nejprestižnější,

Propozice soutěže:

Kdy je možno se do soutěže přihlásit?

Do soutěže je možno se přihlásit v průběhu celého roku. Každý nový ročník je zahájen 1.12 a končí 30.11. Soutěžící, který se přihlásí později, má pouze méně času na vypracování semifinálového a finálového tématu, které vyhlašuje naše redakce


Jak se do soutěže zapojit?

Je to velice snadné.Stačí poslat svojí soutěžní práci na e-mailovou adresu redakce.

temne-vody@seznam.cz

Bez omezení rozsahu, tématu a zvoleného způsobu literární formy (poezie, esej, vyprávění, scénář, novinový článek...)

Prosíme soutěžící o uvedení jména, příjmení a věku (ne data narození) a místa bydliště (nevyžadujeme poštovní adresu pouze místo).

Jaká je struktura soutěže?

První krok

Soutěžící pošle svojí práci do naší redakce. Obratem, po jejím přečtení, obdrží e-mail se semifinálovým tématem s dostatečným časovým předstihem, aby je mohl vypracovat. 

Na našich stránkách je jeho práce, pokud je zajímavá, uvedena s anotací a s hodnocením Petra Doležala, o čemž je informován prostřednictvím e-mailu.

Druhý krok 

Semifinalistům soutěže je zasláno finálové téma, které vypracují a odešlou opět do naší redakce.

Třetí krok

Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže, finalisté přečtou svojí literární práci před porotou, rodiči a hosty. Až zde se rozhoduje o jejich umístění. Hodnotí se nejen dílo samotné, ale i přednes a prezentace soutěžní práce. Prestižní akce se koná tradičně ve městě Chrudimi a její součástí je společný oběd a kulturní program.

P O Z O R !!

Finalista, který se na finále nedostaví, je ze soutěže  bohužel vyřazen.

P R O T O Ž E 


Každý spisovatel musí být nejenom nadaný, ale především trpělivý a nesmí se nechat odradit žádnými překážkami. A to je jeden z hlavních cílů, které tato soutěž sleduje.

O co soutěžíte? 

Každý finalista získává několik hodnotných cen, které věnuje naše redakce. Diplom, velký dárkový levandulový set, lahev francouzského vína určeného pro archivaci speciálně vybavený etiketou s logem soutěže(přebírají rodiče), knižní dárek a možnost další spolupráce, třeba jako speciální host v knize Petra Doležala.


Finalisté naší soutěže v roce 2016

Barča Vitásková,Tereza Šaurová, Dita Beranová, Klára Moravcová, Denisa Korotvičková, Adéla Václavíková,Viktorie Hegedušová, Klára Lopuchová, Klára Laušmanová, Kristýna Kadlecová, Adéla Horská, Klára Hluchá, Nina Sibinská, Eliška Hamplová. 


Finalisté naši soutěže v roce 2017

Nikola Horáková,Helena Novotná, Nikola Lemberková, Michaela Svobodová, Eliška Hamerníková, Lucie Kváčová. 

Finalisté naší soutěže v roce 2018

Verča Sokolová, Andrea Mautnerová, Filip Hudec, Kateřina Dufková, Eunika Pechánková, Dominika Beranová, Jakub Tvrz, Tereza Kuchařová, Klára Hořínková, Markéta Kůhnová.

Finalisté naší soutěže v roce 2019

Jan Kolář, Barbora Svobodová, Michal Včelák, Elena Zámečníková, Markéta Kůhnová, Šimon Urban, Tereza Dubnová, Tereza Mikulová, Luisa Marešová a jako speciální host Andrea Mautnerová.

Finalisté roku 2020 

Jakub Vala, Elena Zámečníková, Sofie Bradáčová, Soňa Šrubařová, Šimon Urban, Ema Klimentová, Natalie Shtepan/Stromblad, Andrea Mautnerová. 

Soutěžní práce roku                                       2020


Zde si můžete, milí čtenáři, přečíst nejzajímavější soutěžní práce ročníku 2020.
 

Karolína 10 let

Zima ne-zima (Zima podle mě)

Když jdu ráno do školy,
tak nevidím sníh a led.
Byla bych hrozně ráda,
kdyby začalo sněžit - hned.


Maminka mi vyprávěla,
že když byla malá,
bylo všude plno sněhu
a na ledě stála.


Dnes nevidím střechy bílé,
nikde není sněhulák.
Přírodo, ptám se tě proč
sníh je jenom na horách?


Přála bych si plno sněhu,
abych mohla sáňkovat.
Na zahradě stavět iglú
a všechno si užívat.


Hodnocení Petra Doležala :

Roztomilé veršování Karolínky nahání mnohým dospělým vrásky starostí na čelo. Bílá zima a sníh se nejspíš brzy stanou něčím, na co se bude jenom vzpomínat. Za báseň děkuji, básníků a básnířek je jako pověstného šafránu. Také se těším, že nám Karolínka bude básnit dál o měnícím se světě kolem sebe.Adéla 10 let 

Pro maminku na omluvu

Maminka

Maminka krásná levandule bledne, jak po ní touhu mám, slunce se zvedne.

Za všechny mé chybičky, omluvy srdíčka, to někdy stane se, ty levandule maličká.

Pro čerta a Mikuláše

MIKULÁŠ A ČERTÍK

MIKULÁŠ A ČERTÍK BYLA MALÁ ZLOBÍLKA,

ANDÍLEK JE POUČOVAL, TA MALÁ TRDÝLKA.

PAK UŽ BYLI VELCÍ, PYŠNÍ NA SVOU VLAST,

Z ČERTA VYROSTL ROŠŤÁČEK A Z MIKULÁŠE POUČŇÁK.

A JÁ RADŠI SLIBUJU, ŽE UŽ ZLOBIT NEBUDU.

O lásce

Zamilovaná

Když jdu spát, přemýšlím o tom, jestli mě máš vůbec rád. Nechám si o tobě zdát.

Když jdeš o krok vpřed a o krok dál, jsi mou vírou, touhou v srdci Tě mám, lásko má úžasná.

Touha má je nekonečná, lásko má.

Ráno potkám Tě, adresu neznám, sen se rozplynul, ale v srdci Tě mám, lásko má úžasná.

Sen je skutečný, ale já realitu znám, lásko má úžasná.

Každý ví, že sen není skutečnost, ale já víru neztratím, lásko má úžasná, víru v tobě mám.

Bráškovi na usmířenou

Lukášek

Bráško můj Lukášku, já nejsem princezna na hrášku, a proto povím Ti jednu říkanku.

Co na tobě nejlepší to na mně též. Přiletí k tobě motýlek a začne déšť

Déšť a sluníčko duhu udělá a tím ti chci říct-zůstaň  dlouho duho má.

Hodnocení Petra Doležala :


Originální vyznání se či zpověď s nadějí na očištění za skutky kterých litujeme? Poezie má mnoho tváří, ale tahle od Adélky, křehká a lehoučká že by ji snad dokázal smést i mírný vánek, je barvy tichomořského azuru, který dokáže překvapit plavce svojí hloubkou.Anna 14 let

Kapitola 1.   14.9.2058

                                        

Jmenuji se Elis - 9021 - Librtová, nebojte nejsem žádný robot. Dneska má čtyřmístné číslo ve jménu každý, narozený od roku 2038. Udělali to tak, protože se stejná jména začala dost opakovat a byl v tom hrozný zmatek, ale tyhle čísla se používají jen hodně oficiálně třeba na úřadech a tak.
Je mi 15 let a bydlím v 7. kóji haly C. Pod slovem kóje si každý asi představí malý stísněný prostor, kam se vejde sotva postel, ale to tady neplatí. Ve skutečnosti je to takový byteček, který je od zbylých bytů v hale oddělený poměrně tenkými stěnami (proto kóje). Ale vejde se nás sem všech šest. Popravdě bychom si mohli dovolit i lepší bydlení, ale rodiče se rozhodli jít vstříc novému trendu a žít ekologicky, a tak jsme skončili tady, v deset let zkrachovalé výrobně na sýry a to jen aby se nemusely kácet lesy. Má to tu, ale i své nevýhody. Tak například se tu všechno hrozně rozléhá a v noci je to slyšet, na to si jde ale lehce zvyknout. Horší je, že jsou tu stále lehce cítit ty sýry, já už to vnímám trochu míň než před šesti lety, kdy jsem se sem nastěhovala, ale nemůžu si sem pozvat žádnou návštěvu. Většina lidí si myslí, že bydlet tady je nebezpečné, s tím ale nesouhlasím, protože z venku je hala dost odolná a dveře jsou na speciální čip a uvnitř tady bydlí úmyslně taky jen rodiny s dětmi. Navíc se se všemi celkem známe.
Abych se vrátila k naší rodině, táta pracuje jako vedoucí oddělení zařízení relativního bydlení, což v podstatě znamená, že vymýšlí, jak se má vejít postel do domku na stromě, nebo jak to udělat, aby se lidé necítili v podvodních hotelech stísněně. Na mamku jsem pyšná, protože jí povýšili na koordinátorkou ekologické vodní síly. Náplń její práce spočívá v tom, že navrhuje, jak mají úklidové síly postupovat, aby co nejefektivněji a nejrychleji odklidily a následně ekologicky zlikvidovaly odpadky, které se valí z řek do moří. Abych přiblížila důležitost její práce je nutno říct, že kdyby neexistovaly vodní úklidové síly, tak se za jeden den do moří naplaví více než pět tisíc metrických tun odpadu.
Mám dvě sestry a bráchu. Všichni kromě Niny chodíme do školy. Nina by správně měla být ve čtvrt´áku, ale před rokem si na Woxu, sociální síti umožńující mladým lidem vysílat vlastní pořady, které sami natočí, založila účet, kde popisovala alternativní metody, kterými si jde nahradit v jídle cukr. Okamžitě sklidila obrovský úspěch. Ne, že by ostatní neměli stejný nápad, ale Nina vždycky našla něco, co na ostatních Wox-účtech nebylo. A tak si pomocí financí z Woxu založila malou firmičku, která náhražky sháněla, vylepšovala a draze prodávala a lidi se potom mohli utlouct.
Abyste mě pochopili od roku 2045 je cukr ve většině zemí světa vnímán jako droga, a tak je zakázán. Nesmí se s ním prodávat žádné výrobky a ani pěstovat cukrovou třtinu. Ze začátku byli obrovské protesty, obrovské množství firem na cukrovinky zkrachovalo a lidé obchodovali se zásobami, co měli doma. Za pár let ale lidé začali hubnout, průměrný věk se o 2 roky prodloužil a nemoc obezita byla téměř vymýcena, takže se všeobecné mínění zlepšilo a krize byla zažehnána. To ovšem neznamená, že se lidé nesnaží cukr všemožně nahradit. V prvních letech se o to pokoušeli medem a jeho výroba rapidně stoupla. To sice pomohlo včelařům a včely, které byli na pokraji vyhynutí, se díky tomu opět rozšířily, ale lidem to nestačilo. Když vznikl Wox a s ním spoustu nových vařících pořadů, začaly se na něm objevovat i všemožné způsoby, jak si cukr vyrobit od různých bylinek přes chemickou cestu a Nina byla mezi prvními.
Já chodím do prváku a zatím nevím, co chci dělat, ale asi taky v ekologickém sektoru, jako mamka. Mojí nejlepší kamarádkou je Drina, ale nikdy jsme se neviděly na živo protože bydlí v malé vesničce daleko odsud a do naší školy chodí jen jako holograf.
Funguje to tak, že je na prázdné lavice umístěna malá kulička (promítačka) a ta na prázdnou židli promítá její obraz, který z domova stejnou promítačkou přenáší. Může být i vyvolaná a všechno.
Chodím do kroužku domácího zahradničení, kde se učíme, jak si vést v domě malou ekologickou zahrádku se základními plodinami, a taky jak se starat a domácí kompost. Taky dělám závodní potápění a můj rekord je bez přístroje 1 minuta 56 sekund. Tak a ted´ už o mně víte všechno a můžu se vrhnout na samotné vyprávění.

Hodnocení Petra Doležala :

Představy o budoucím světě, který nás bude obklopovat samozřejmostmi o kterých se nám dnes ani nesní, je tolik lákavá. Anna nám předkládá úvod a pozvání do svého života v autobiografickém vyprávění a já jsem přesvědčen, že by si s dalším pokračováním nejspíš poradila. Má pěknou slovní zásobu a vypadá to  že už došla k poznání, že velké příběhy nepotřebují nutně velké zápletky a dobrodružství , neboť naprostá většina našich příběhů plyne poklidně jako letní řeka, na jejímž dně se odehrávají děje netušené. 

Jolana 14 let

Člověkem nečlověkem


Myslím, že kdybyste se před třiceti lety zeptali čeho si budou v budoucnosti nejvíce vážit, rozhodně by vám neřekli, že lidskosti. Ne čisté vody, jídla, čerstvého vzduchu, internetu či deštných pralesů, ale lidskosti.

Ona se ta "lidskost" těžko definuje, zvlášť když samotnou definici ani ironicky nevymýšlí člověk. O tom bych však pravděpodobně ani sama neměla mluvit, když jsem člověkem pouze z dvaceti pěti procent. Nemusíte mi to připomínat, kdybych si to náhodou nepamatovala z poznámek "pravých" (sto procentních) lidí, stále klesající číslo na ruce zaručuje, že si informaci budu navždy nosit sebou.

"Zrůdo!" "Zabte je někdo!" "Je to proti přírodě!"

Pravda, mohla bych se otočit a všechny je na místě zabít. Mých robotích sedmdesát pět- omlouvám se, už šest procent mi sice zakazuje jim ublížit, ale dává mi k tomu dostatečné prostředky, kterých mých zbylých lidských dvacet čtyři procent může využít. Samozřejmě, že to však neudělám, z logického hlediska by to jejich nesmyslné xenofobní idee jenom podpořilo.

Tedy, to mi radí počítač. Kdyby tu nebyl, organický mozek už by dávno dal příkaz k slzám či k vrácení nadávek. Místo toho svírám ruku své sestry a jen zírám na zem. Počítač mi ochotně poradí z jakého plastu je ona zem utvořená, ač mě to ani příliš nezajímá.

Chystáš se něco udělat?

Zvednu své hnědé oči k sestře. Počítač mi samozřejmě řekne, že je to řečnická otázka a že bych nic dělat neměla, pouze vyčkávat. Přesto neodolám a pošlu odpověď.

Co třeba je všechny zabít?

Oči mé sestry se roztáhnou než stihnu dodat, že je to vtip. Narozdíl ode mě má na ruce napsáno sto procent, ale ne v kolečku, ale v trojúhelníku. Je geneticky modifikovaná. Předurčena k cestě před narozením. Je krásná, má neuvěřitelně dobrý zrak, její skóre v AIQ je dvojnásobkem průměru a dokáže běhat neuvěřitelně rychle. Naše matka ale zapomněla dodat schopnost chápat vtipy, takže ač je stovka, i jednoprocentní člověk má lepší smysl pro humor než ona.

Asi se ti převařily obvody, zabít je je opravdu šílenost! Vždyť víš, že by to jen-

Přeruším ji, než mi tady ztropí přednášku na další tři hodiny: Byl to vtip, Keano.

Nechápu smysl vtipů, zavrtí pomyslně hlavou, navíc na to teď není čas. Víš vůbec-

Raději si vypnu Hive, aby mi Keana neposílala další myšlenky a soustředím se na ženu, která se právě vyhoupla na pódium. Přijde mi překvapivé, že se lidé ještě vůbec v takovém množství schází, ale to asi není to co by mě právě teď mělo zajímat.

"Několik tisíciletí jsme se prali člověk proti člověku. Poté se lidé začali stmelovat do skupin a začali proti sobě bojovat skupiny lidí. Teď se ale musí stmelit všichni lidé dohromady, protože je tady větší hrozba, oni."

Je jasné, že tím oni myslí mě a sestru, nepravé. Nakloním se abych lépe viděla na ruku té mluvčí a ujistila se, že je to stovka. Zdá se, že všichni v davu jsou stovky.

"Určitě jste dvojčata Kunstlichovi nejednou viděli ve svém feedu. Mluví se o nich jako o vědecké senzaci. O zázraku moderní vědy!"

Publikum se jízlivě rozesměje a začne po nás házet další urážky. Chci utéct, ale jsem svázaná. Mohla bych se jednoduše rozvázat a dát jim co proto, jenže- prostě- nemůžu. Pohled na mojí ruku mě utvrdí v tom, že procenta dále klesají.

"Jednovaječná dvojčata, z nichž jedno je geneticky modifikované a druhé bylo přírodní. Přivítejte Keanu a Sariu Kunstlichovi!"

Zazáří na mě staré barevné reflektory a pískání publika. Už jsem zatraceně dlouho nejedla a ač má robotická část vydrží o něco déle, také to není navždy.

Vím jaký je smysl téhle akce. Vím, že nás chtějí rozčílit. Vím to. Vím, že žádná jednotka nezasáhne. Musím to vydržet.

"Keana byla zrůda už od narození, ale bohužel ani Saria nezůstala dlouho nedotčená. Poté co se někteří lidi pokusili Keany správně zbavit, její sestra ji, heroicky zachránila život."

Možná bych měla být pyšná, ale moc dobře vím co bude následovat. Už jsem člověk pouze z devatenácti procent. Už ani ne z jedné pětiny.

"Zaprvé, měla svou nelidskou sestru nechat zemřít. Zadruhé, když už se obětovala, měla zemřít! Ale ne! Jejich matka se rozhodla ji zachránit a dát jí synteticky vyrobené orgány. Jak mluvím, ze Sarii se každou vteřinou víc a víc stává robot, syntetik."

Má pravdu. Ale to neznamená, že mých lidských sedmnáct procent ji teď netouží z toho pódia schodit. Opět si zapnu Hive a hned se na mě přivalí asi dvacet sestřiných myšlenek. Vstřebávám jen ty poslední, ty nejhlasitější.

Snažím se kontaktovat nějakou jednotku ochrany!

Nechtějí nám pomoci! Oni snad nechápou, že tu můžeme umřít!

Zavrtím hlavou. Chápou to. Potřebují abychom umřeli. Naše vražda by se prodala jako dobrý příběh, ukazující extremismus. Má robotí část ví, že naše smrt by byla pro naše vlastní dobro.

Naše smrt by byla pro naše vlastní dobro? Má lidská část říká, že je to blbost, počítač to prezentuje jako pravdivý oxymóron.

"Proto jste sem dnes všichni přišli. Proto, abyste viděli smrt, která se už dávno měla stát. Musíme navrátit správný chod přírody a zbavit ho těchto dvou zrůd. Vlastně jim tímto pomůžeme."

Hlásím pokus o vraždu mě a mé sestry! Pomozte nám, prosím!

Žádná odpověď.

Cítím jak se číslo na mé ruce opět mění, ale už tomu nevěnuji zbytečnou pozornost. Chci přežít.

Přichází k nám se sestrou další a další osoby. Mají zbraně. Stačilo by aby zmáčkli čudlík a bylo by po nás. Nedopustím to.

Deset procent.

Rozlomím železo, které mě drží a postavím se. Osvobodím dokonce i sestru.

Devět.

Teď už se jednotka ozve, ovšem ne s plánem na naší záchranu, ale s plánem na naše zastavení. Počítač ve mě mi nemůže přímo nijak ublížit, ale to neznamená, že nedělá mou práci těžší.

Osm.

Vystřelím po ženě, která o nás předtím tak pěkně mluvila, a ona okamžitě padne mrtvá. Ignoruji svou sestru, musíme to přežít.

Sedm.

Všichni okolo mě padají k zemi.

Šest.

Dav začne něco řvát, ale já uchopím sestru a snažím se běžet pryč. Tlačí se ke mě a střílejí, musím také něco udělat. Střílím dále.

Pět.

Sestra něco křičí, ale já jí nerozumím. Vystřelím znovu.

Čtyři.

Zastavím se. Všechno utichlo. Ty co jsem nestihla zabít, tak se rozutekli. Stojím se Keanou v poli mrtvol.

Tři.

Má sestra ode mne odstoupí a začne vrtět hlavou, jakoby něčemu nerozuměla. Nakonec popadne jednu ze zbraní a přiloží si jí k hlavě.

Dvě procenta.

Výstřel.

Uvědomím si co jsem vlastně udělala.

Udělala jsem přesně to co chtěli abych udělala.

Jsem zrůda.

Jedno procento.

Chci abych zemřela alespoň ještě s kouskem člověka v sobě.

Ale byla to právě ta lidská strana, která všechny zabila.

Byla jsem tedy vlastně vůbec někdy člověkem?

Nula.

A kým jsem teď?

Mám pořád vědomí.Mám pořád názory. Mám emoce. Nebo jsou to jen vzpomínky?

Nemám práva.

Nejsem živá.

Ale dokážu se pořád zabít.


Hodnocení Petra Doležala :

Přiznávám že mě první věta a zamyšlení nad významem lidskosti příjemně potěšila. Jolana se dotkla velmi zajímavého námětu. tedy lépe řečeno, podívala se na něj z nějakého disharmonického úhlu. Škoda že se v ději uchýlila do budoucnosti a ne příliš lichotivé. V každém případě je její psaní dostatečně osobité a předkládá nám příběh, bez zbytečných průtahů, směřující k nekonečnu otázek.


Honzík, další z našich finalistů, přijel až z daleké Opavy.

Nenápadná a křehká dívka? Nenechte se mýlit. Tato slečna vládne silným hlasem a obdivuhodným slovním projevem.

Soutěžní práce roku 2019

Zde si můžete, milí čtenáři, přečíst nejzajímavější soutěžní práce ročníku 2019. 

Na samém sklonku roku(31.12) jsme již dostali první soutěžní práci do naší literární soutěže Můj svět slov. Tím, kdo odstartoval letošní ročník, se stala talentovaná třináctiletá spisovatelka Andrea.

Jako každý rok i letos přidává své hodnocení Petr Doležal a Redakce krátkou anotaci přihlášeného díla.

1.

Autor : Andrea 13 let.

Plížící se hrozba 

Ještě před několika lety to bylo město jako každé jiné. Město s funkční silnicí, dětmi hrajícími si na hřišti, přepracovanými úředníky v přetopených kancelářích nebo nacpanými supermarkety. A stačilo jen málo, aby se tohle všechno změnilo.

Někteří by ho dokázali přirovnat k městům z filmů, kde se rozšířila epidemie, vypukla jaderná válka nebo spadl meteorit. Skutečný důvod ovšem neskrývá žádná nadpřirozena.

V postranní uličce vedle velké opuštěné silnice po kolenou na zemi lezla dívka a prohrabávala každou hromádku čehokoli za jediným účelem - najít potravu. Jen dnes hledáním strávila téměř dvě hodiny. Za tu dobu nalezla jedinou pohublou mrtvou krysu. Těžko to mohlo nasytit ji a její rodinu, ale pořád to byla cenná potrava.

Postavila se a přistoupila k převrácenému kontejneru. Odpadky z něj už byly všechny vyrabované. Zbyly tam už jen věci, které nepotřebovala.

Posadila se k němu a nahlédla dovnitř. Nic. Žádné jídlo, ať už v jakémkoli stavu. Trošku ještě odpadky prohrabala, aby se ujistila, když její smyly zbystřily. Zaznamenala pohyb v rohu uličky. Otočila hlavou. Zrak jí spočinul na malé bílé myšce. Čmuchala u cihlové zdi a hledala potravu stejně jako dívenka.

Zrzavá dívka pomalu vstala a opatrně našlapovala směrem k myši. Byla na metr od ní, když se dříve nic netušící stvoření rozběhlo k útěku. Dívčiny dávné pudy se probudily, více nepřemýšlela a vyrazila za ní.

Myš běžela, jak nejrychleji mohla a dívka jí byla sotva na metr vzdálená. Jak dívce, tak myši muselo být víc než jasné, že tento boj větší a vyspělejší stvoření vyhrát nemůže. Pro záchranu vlastního života myš zpomalila, prudce zatočila a zmizela ve štěrbině v zemi.

Dívka zpomalila.

"Sakra!" zaklela a kopla naštvaně do hromady kamenů. Poražená sklopila hlavu a vyrazila ven z uličky.

Téměř na konci dlouhé ulice uslyšela tichý, ale pevný hlas. Dívka se zastavila a zpomalila krok. Uslyšela druhý hlas, byl o něco hlasitější a stejně útočný.

"Ani na to nemysli!"

Zrzka došla pár kroků, až byla úplně na kraji uličky. Vyklonila se, aby věděla, co se děje.

Na silnici stáli dva chlapci. Nejspíše se hádali. Co dívku zaujalo víc, byla věc podobající se masu opodál. Bylo tedy zjevné, že se dohadují právě kvůli tomu.

Volili ovšem dost nenásilnou formu boje. Oba tam jen stáli a slovní nadávkou či jen vyhrůžkou vyplnili ticho. Bylo ale také jasné, proč to dělají. Čekají.

I v tomto nebezpečném světě, kde převládal pud hnaní se bezhlavě za kořistí, dokázali oba přemýšlet. Vyčkávali, až druhému dojde trpělivost, přestane se jídlu věnovat nebo si pro něj před očima rivala půjde. Až potom dojde k boji, kdy vítěz nezíská jen směšně malou kýtu.

Dívka vystoupila z úkrytu stěny a rozhodla se se do boje přidat. Naivně předpokládala, že když se na sebe budou chlapci soustředit, jídlo jednoduše vezme.

Jak se ale k chlapcům přibližovala, vypadalo to, že se její plán přeci jen nevydaří.

Menší chlapec k ní nepatrně otočil hlavu a vražedným pohledem se na ni na zlomek vteřiny podíval.

Jeho nepozornosti však využil druhý chlapec, vyběhl k masu, sebral ho v běhu ze země a utíkal pryč. Menší chlapec se za ním okamžitě rozběhl.

"Tak málo jídla a pití," zašeptala dívenka a otočila se zády k chlapcům, aby mohla jít dál hledat kořist. "A tolik lidí a zvířat, co hladoví."

"A způsobili jste si to sami," odpovídá na to radostně Hrozba, která se po desetiletí čekání konečně dočkala svého nástupu na trůn.

Byla tu od dob lidské převahy nad přírodou a trvá dodnes. Její zlověstný úsměv se s každým nový dítětem zvětšuje. Přelidnění. To je její jméno, které zatím slýchá každý bez větších obav. Ona si ale zatím jen brousí pařáty a trpělivě vyčkává na správnou chvíli.

A ta až nastane, bude to právě její jméno, které nás bude děsit. Jenže to už bude pozdě.

Krátká anotace: 

Apokalyptický příběh o konci světa je varováním lidstvu před devastujícím způsobem života.

Hodnocení Petra Doležala :

Slušná zápletka,pěkná dramaturgie a neztrácející rytmus slov. Jenom ten námět mě dost straší. Přestože již existují místa kde se stal denní realitou, chováme se jako by se jednalo o tuctový film který lze vypnout.


Hrdinové

Autor: Natálie  15 let

Záchranáři tajemní,

S úžasnými schopnostmi.

My každým obdivovaní,

Prý "smát se s nesmrtelností".

My silní, my hezcí,

Dokonalé bytosti.

Ve společnosti velcí,

Dosažení svatosti.

A za tím vším ti nejmenší ze všech,

V životě pořád máme na spěch.

Nikdy dlouho na jednom místě,

Utíkáme od bolesti,

Utíkáme od slz.

A zároveň víme, že nežijeme jistě.

Co je to jistota?

Ptáme se jeden druhého.

Odpověď zná sebevědomí,

Místo něj - pustota.

Stovky probrečených dnů,

Bolavých nocí stokrát víc.

Beze světla vidím tmu,

A ve tmě není nic.

Vůbec nic.

I když umírajíc.

Krátká anotace:

Báseň je hlubokou sondou do nitra dospívající dívky skoro až jejím filosofickým zamyšlením nad významem života.

Hodnocení Petra Doležala :

Natálie napsala povedenou báseň které nelze snad nic vytknout. Je plna vyzrálých metafor a postrádá nadbytečná slova. Autorka je příslibem poezie, žánru který stojí na okraji.


Vlčí důvěra


Autor: Ema 14 let

Vlčí důvěra
Mladý vlk si na ten den dobře pamatoval, bylo sychravo a stromy se ohýbaly pod nápory větru. Už ani listy nepadaly pomalu k zemi, ale byly unášeny víry, které s nimi házely ze strany na stranu. Blížil se déšť, možná i silná bouřka. Kdyby neměl zraněnou nohu, ležel by v úkrytu se svou smečkou a dechem by ohříval malá mláďata. Místo toho ležel na louce a čekal na smrt. Ze začátku plakal, ale teď už mu z úst vycházeli jen tiché vzlyky. Blízko byla chalupa a on nechtěl přilákat lidi, už tak měl problémů dost a další souboj by nepřežil. Pomalu upadal do bezvědomí a poslední co cítil, byla malá ruka na jeho krku.
Ráno se probudil ve vyhřáté místnosti, vedle hořícího krbu. Vedle něj spalo lidské dítě, noční můra a přesto bylo tak klidné a nemělo strach. Byla to malá dívka, ještě mládě. Dlouhé hnědé vlasy měla sepnuté ve dvou culících a přivřené oči vypadaly tak poklidně. Jediné, co na sobě měla, byla malá bílá košilka ještě roztrhaná a zablácená z nočního dobrodružství. Klidně si položil hlavu na spojené tlapy a pozoroval tu malou hruď, která se zvedala v poklidném tempu spánku. Najednou se mládě pohnulo a zelenýma očima, připomínajícíma lesní mech, se na něj podívala. Nic neudělala, nevykřikla, ani se nepokusila utéct. Dětská nevinnost pomyslel si vlk a pomalu zvedl hlavu. Dívka se usmála, snad věděla, že mluvit na něj je zbytečné, nerozuměl by jí. Holčička se přiblížila a podrbala ho za uchem. Kdyby byl zdravý, snad by utekl, bránil se, nebo by ucukl. Ale teď zjistil, že je to příjemné a přesto jediné co ho napadlo, bylo: Je to lidské dítě, nebezpečí. Lidé nosí pušky a zabíjejí nás, a přesto mě tato dívka zachránila a uschovala u sebe, zdála se tak sama, opuštěná. Myšlenky se mu honily hlavou a ani si neuvědomil, že malá dívka odešla.
Po nemalé chvíli se vrátila a přinesla mu jídlo, ale nebylo to čerstvé maso, jak byl zvyklý. Bylo to dobré, nedokázal říct, co to je a ani ho to nezajímalo. Mohl jíst a být v teple, dokud se nevyléčí. A pak mohl odejít, jen nesměl zpohodlnět.
Ještě několik dnů ležel u krbu a nebyl schopný se o nohu opřít, jen tam ležel na pospas mláděte a čekal, jestli mu přinese další jídlo. Bylo tam teplo, ale něco mu přece chybělo, byl to vítr v srsti a jeho smečka, která mohla být stejně daleko, jako blízko. Najednou cítil hroznou bezmoc. Ale děvče se o něj staralo a snad mu začal i věřit. Bylo na něho tak milé, spalo vedle něj, drbalo ho za ouškem, mazlilo se s ním a jeho úsměv ho vždy potěšil. Nikdo jiný se tu neukázal a vlka napadalo, jestli má dívka vůbec vlastní smečku, anebo je zde na pospas divoké přírodě v tomhle svém malém doupěti. Také přemýšlel nad tím, kdo může opustiti vlastní mládě a nechat ho na pospas v lesích. Na tuto myšlenkovou cestu ho vedly vzpomínky na chvíle, kdy poprvé uviděl své mládě ještě jako malé klubíčko chlupů, které je slepé a nemohoucí, plně závislé na matce. Samice s mládětem byla silná a slabá zároveň. Když vidí, že její mládě dýchá a žije, je plná radosti a mateřské lásky, ale jsou i chvíle plné smutku, kdy se zatím slabé srdíčko zastaví a samici nezbývá nic jiného než osamělé půlnoční vití na měsíc a stálá změna, která jí zlomí srdce ve dví. Proto jsou lidé monstra, protože jsou schopné opustit nový život.
Když se podzim přehoupl na zimu a venku se začal objevovat sníh, vlk si začal stoupat na vlastní nohy a začal chodit po chaloupce. Byla ještě menší, než se zdálo. A přesto to dívce nebránilo v tom se o něj starat a pečovat o něj, přesto jí to nezabránilo mít ho ráda. Za nějakou dobu si na ni zvykl a začal ji mít rád. Už by ji nenazval cizím mládětem, už patřila k jeho smečce a byla součástí jeho srdce. Každý den s ním ulehala k spánku a jedla s ním, často mu i vykládala příběhy, kterým nerozuměl. Ale jí to zřejmě nevadilo, povídala a on cítil, že má radost, že není sama.
Přišla však doba, kdy vlk chtěl jít ven a ona stále chodívala s ním. Přestože ji měl rád, věděl, že bude muset odejít. Nemůže tu zůstat navždy a opustit svoji smečku. Nevěděl, jestli ji ještě někdy najde, ale nehodlal se pustit naděje. Každým dnem mu přibývalo síly a on se chtěl odpoutat od malé holčičky.
Ale pokaždé, když zrychlil, uviděl v jejích očích jakýsi smutek, co mu bránil odejít. Ona s ním zůstala, to ona ho zachránila před smrtí o samotě za šumu listí a pískotu větru v korunách stromů. Nemohl ji opustit, protože byla jeho součástí a jeho děvčátkem.
A pak přišlo jaro a on začínal cítit stopy jiných zvířat, někdy se mu dokonce zdálo, že zachytil i pach vlastní družky a svých mláďat, ale stejně rychle jako ho ucítit, tu vůni i ztratil. A pak jeden den, když už zapadalo slunce, na tu louku přišla bílá vlčice a začala se rozhlížet po okolí. Uviděl ji, a přesto nevydal jediný zvuk. Přece jej ucítila a našla, jako vždy. Poprvé uviděl v očích lidského mláděte štěstí, když se začal vzdalovat. Možná i člověk může pochopit lásku mezi vlky, lásku ke smečce a všem mláďatům, tu věrnost, kvůli níž je nemohl opustit. Když odcházel, naposledy se podíval za sebe a zkontroloval lidské mládě, teď už se musí postarat o sebe sám a ona sama o sebe.
Dívka
Dívala se za ním a chtěla pochopit to silné pouto mezi ním a vlčicí na louce. A přece když ji opouštěl, cítila lítost, snad i strach ze samoty a opuštění. Když se ztratil v lese mezi stromy, otočila se a odešla k malé chaloupce.
Ještě několik dní chodívala na louku a doufala, že se vrátí, ale nikdy jej neuviděla. Často i plakala a slzy dopadaly do té jarní trávy. Když už uplynul dost dlouhý čas na ztrátu naděje, chtěla zapomenout na ty dny, které s ním strávila, a přesto se každý den vracela na tu louku a čekala na jeho návrat.
Uplynuly roky, než si dívka řekla, že toto je poslední návštěva louky a jejích vzpomínek na vlka. Snad se to zdálo lesům v okolí smutné, nebo byl slyšet její pláč. Ale za několik chvil se na louce objevil vlk, ten šedivý vlk, kterého dotáhla do své malé chaloupky a starala se o něj. Opřel se jí o nohu a mazlil se s ní, dokud napadla noc a oba museli odejít.
Ještě dnes můžete každý den na těch loukách uvidět dívku, ze které vyrostla dospělá žena, jak čeká na vlčí návrat. Ale toho už se nedočká, čas jde dál a skolí každého, někoho dřív a někoho později.


Krátká anotace :

Ema vypráví ve svém příběhu o malé dívce která nalezne zraněného vlka, kterého odnese domů a stará se o něj. Později se mezi nimi vytvoří pouto, to však není dostatečně silné aby přemohlo pudy.

Hodnocení Petra Doležala :

Končící čas dětství a stesk po andělském světě ve kterém nebyla žádná logická pravidla a nic nemuselo dávat smysl. Každý z nás nosíme své střípky různě hluboko v srdcích zapíchnuté a těm šťastným z něho nikdy nevypadnou. 


Jak ochočit koníka tak, aby vás povozil


Autor: Šimon 10 let


Uprostřed louky byl malý útulný domeček, kde byla továrna na výrobu aut. Vyráběl je tam ten nejšikovnější brouk jménem Oliver, ale nikdo mu neříkal jinak než Olíku. Měl tam dva velké hangáry větší než slon. V hangárech měl samé součástky na auta. Měl na auta náhradní pneumatiky, různě barevné laky a třeba i nové nárazníky. Vyráběl už tam nejméně deset let. Vždy si říkal: "No to je zajímavé, já tady vyrábím auta už deset let a ty součástky mi ještě nikdy nedošly." No a teď to zakřikl. Vyráběl tři měsíce a zásoby mu došly. A protože byly trhy asi dvacet kilometrů daleko, koupil od starého broučka Zěmědělníčka krásného zeleného koníka, kterého si ochočí, aby mu pomáhal vozit velké součástky z trhů. Uvázal ho za své staveniště, poskytl mu velkou stáj 3+1+ všechen nábytek, seno, čerstvý jetel, hřebínek, novou ohlávku a také veliký velilililkatánský kočár úplně dělaný na ty největší součástky. No prostě všechny věci, které takový zelený koník potřebuje. Jen co se časně zrána ještě za šera probudil, šel dát ještě ve spací čepici hned koníkovi najíst. Vzal si do ruky kousek jetelíčku, natáhl ruku a čekal, až si koník vezme. Koníček si ho očuchával a pak začal běhat jako zběsilý. "Jen se neboj koníčku, já ti jdu dát jenom najíst čerstvého jetelíčka" Koníček se zklidnil a doskákal až k Olíkovi a chvíli se mu koukal do rukou, jak tam drží kousek jetele. Pak se do něj s radostí pustil, až se Oliver celý vylekal. Mlaskal a všechnu, tu šťávu měl až za ušima. Olík se vrátil do svého domova a tam se sám nasnídal. Po snídani se vydal na sousední louku, aby koníkovi nasbíral nový jetelíček. Popadl z předsíně košík a srp. A už si to vycházel z domečku. Zpíval si jednu písničku myslím si že, zněla nějak takhle: "Když já jsem si koupil koníka, musím se o něj starati, tak mu nový jetelíček jdu sháněti, páda pááááda pááda pááááááda pááá padabada pada papa pa pa pááááá". Písnička měla ještě hodně slov, ale Oliver se zastavil, protože na zemi viděl jetelíček. Vytáhl z košíku srp a začal sekat. Košíček měl už úplně plný a tak se vrátil zpět do chaloupky nakrmil koníka a šel spát. Ráno se probudil, dal nakrmit koníkovi a šel do lesa řezat klacíky, aby mohl koníkovi postavit překážky. Rozestavil je na louku a koníčka pomalu vyvedl ze stáje. Nasadil koníkovi novou ohlávku a uvázal ho na lano. Vedl ho okolo okruhu, který si také připravil. Pak se trochu rozeběhl a koníček běžel za ním. "No vidíš koníčku, jak ses to naučil". " Teď se naučíme skákat přes překážky". "Íhahaha prpr fůůůů" odfrknul si koníček. Nevím, jestli to znamenalo ano nebo ne, ale prostě se koníček šel učit skákat přes překážky. Na koníčkovi bylo trochu vidět, že se bojí, ale ono ho to moc brzy přešlo. "Elááááhop" Křikl Olík a oba najednou přeskočili klacík. "No výborně koníčku můj, to se ti ale povedlo" Zatleskal mu nadšený Olík. Koník na to zas jenom: "Íhahaha prpr fůůůů" Koníček se naučil skákat ještě přes vyšší překážky. Teď ho Olík zkusil zapřáhnout za kočár a zase s ním běhal kolem okruhu. Pak si Oliver na ten kočár sednul a v tom začal nastávat problém. Koníček se nechtěl ani pohnout z místa, protože byl zvyklý, když ho
někdo vodil. Tak si Olík zavolal spoustu berušek, kovaříků, mravenečků a třeba i motýlků. Jeho kamarádi si sedli na vozík a Oliver ho pomaličku začal vodit. Teď k nim Oliver naskočil, vzal si bič, prásknul do vzduchu a koníček se rozjel. Všichni se smáli, líbilo se jim to a takhle je koníček vozil až do večera. Ráno koníčka zase zapřáhl a vydali se na trh. Samozřejmě se nevraceli s prázdným přívěsem, ale naopak byl plný součástek. Olík si splnil svůj slib a zase mohl opravovat auta. S koníkem chodil na trh teď častěji, protože se mu to moc moc moc líbilo.


Krátká anotace :

Šimon vypráví ve svém příběhu o opravně aut a broučkovi jménem Oliver, který měl svojí opravnu uprostřed lesa, ale jednou mu došly součástky a tak pro ně musel zajet do města.

Hodnocení Petra Doležala :

Příběh který nám poslal Šimon je naivně dětský a dalo by se skoro říci až prosťoučký, ale to jej činí zároveň nějak víc silným.. Text je obohacen hojně citoslovci a nutno poznamenat ku prospěchu Šimonova vyprávění. Myslím, že nejsilnější zbraní tohoto talentovaného autora  je především představivost a minimální strach z jazykových a slovních experimentů.

Oči laika

Autor: Andrea 13 let.


Patřit mezi prokleté básníky mělo ve své době výhody. Alkohol a drogy ve vašem životě jsou už v podstatě samozřejmostí. Lidé to ovšem nebudou brát jako závislost, depresi nebo snad úplný pád na dno. Z neznámého důvodu si to přeberou jako rebelii a nesouhlas s režimem. Napsat dílo vám nemuselo zabrat ani tolik času a už vám ho lidé brali z rukou jako penicilin. A přitom psaní vašeho díla - nebo alespoň přinejmenším námět - mohlo mít stejný průběh právě jako objev tohoto antibiotika. Zkrátka nehoda. Ale výsledek se dá i zde přirovnat k výše zmíněné plísni. Budou si ho hodně vážit a hledat za jejím objevením (napsáním) větší hloubku. A přitom si jen Alexander Fleming zapomněl zavřít okno když odjel na dovolenou. Básníci jako Charles Baudelaire, Paul Verlaine a Arthur Rimbaud napsali nespočet děl. Dnes dost uznávaných. Ale opravdu tím chtěli vyjádřit to, co dnešní společnost bere jako určitý vzkaz nebo vzpouru? Nestála za napsáním jejich děl spíše rovina, než hloubka? Rozeberme si třeba dvě díla od Charlese Baudelaire, básníka a překladatele. A začněme hned tím nejznámějším - Zdechlina. Po přečtení díla rozhodně budete souhlasit, že Baudelaire nesmyslně dlouze popisuje setkání na cestě s mrtvolou nespecifikovaného stvoření. Přejděme ale rovnou k tomu, co nám tím chtěl básník říct. Odborný pohled (nebo spíše názor jiného odborníka, který si jednoduše vyhledáme na netu) nám nabízí, že Baudelaire tímto dílem chtěl ukázat světu, že krása je pomíjivá a nic netrvá věčně. Řekněme si ale upřímně, vážně kvůli takovému sdělení napsal báseň? Vždyť to je jako když vám prodavačka v obchodě vrátí o stovku méně a když se jí zeptáte proč, ona vám sdělí moudro, že na světě jsou i nečestní lidé. Takové sdělení je všem jasné a nepotřebujete ho slyšet znova. Řekněme teď ale, že Baudelaire míří svá díla spíše na laiky, než na filozofy. V takovém případě si jeho báseň můžeme přebrat tak, že zdechlina na cestě mu kazí procházku s dívkou po jeho boku a naznačuje tak, že by ocenil nové povolání, které bude uklízet zdechliny na cestách a zpříjemňovat tak procházky přírodou. Zde můžu také dodat, že kdyby si lidé nehráli na filozofy a byli spíše laiky, už jsme tu mohli takové povolání mít a nemuseli jste se nebohému zvířeti vyhýbat obloukem. Ale pokračujme dál básní Litanie k Satanovi. Zde se pohled laika a odborný pohled zpočátku může dosti shodovat. Odborný pohled nám Baudelairovu báseň podává jako žádost o smilování při vyzdvihování Satanových dobrých skutků a pomoci lidem. Laik by mohl mít dost podobný názor, kdyby nevyhledal ve své mysli vědomosti z prvního stupně základní školy. Ty nám říkají, že Satan je v podstatě protikladem Boha. Pokud tedy vezmeme kázání církve, že Bůh je dobrý, Satan by měl být špatný. Dobré skutky u něj nepřipadají v úvahu. Baudelairovu báseň si tedy můžeme přebrat spíše jako podlézání Satanovy, když už má jisté, že za Bohem rozhodně nepůjde. A tyto díla lidé často považují za rebelii a nesouhlas s čímkoli. Jedním slovem, vzpouru. No, těžko říci zda se tyto laické verze dají nazvat vzpourou. Na opravdový význam bychom se museli zeptat Baudelaireho osobně, což se nám už ale nepovede. Ale ať to je či není vzpoura, má či nemá hlubší smysl, není to jedno? Už více jak sto let se tyto básně předčítají a stále se dá bádat nad smyslem či inspirací pro ono dílo. V každé případě si těchto prací lidi váží dodnes. Možná jim to v určité době dávalo naději, uklidňovalo je to, nebo třeba i inspirovalo k jiné, trošku účinnější vzpouře. A ať už ta vzpoura dopadla jakkoliv, básníkovi, který se stal pro tuto akci inspirací bychom stejně nemohli nic vyčítat

Krátká anotace :

Andrea nám předkládá hlubší zamyšlení nad otázkou klasika, zda má snad básník právo na vzpouru i za cenu omylu?

Hodnocení Petra Doležala :

Protože u nás v redakci není Andrea žádným nováčkem a znám ji i osobně, mohl bych se pokusit předložit její utvářející se charakterový profil, jehož je literatura a psaní, zdá se, nedílnou součástí. Vnímavá, chytrá, přemýšlející bytost s vyhraněným vlastním názorem, občas bloudící ve světech, které nám zde zanechali geniální lidé s perem v ruce. Jsem vážně zvědav na barvu květu, této nadějné rostlinky.


Šest básníků

Autor: Natálie 15 let


Uvažuji každé ráno,
jak je moje slovo bráno.
Pročpak trny mojí duše
slyšívají lidé hluše.
Pročpak ti lidé říkávají mému psaní klišé,
když přitom každý z nich se ze zoufalství hryže.
Proč kolem nejhlubších pocitů každičký mlží,
proč nikdo nebojí se lží.
A lží jako lhaní,
ta ostrá atmosféra, která mluvou se vlní.
A lží kolem nás,
z toho jde po zádech nám mráz.
Zahodit a odkopnout toho,
kdo ke mne nebude pravdomluvný.
Upřímní lidé přece být mohou
a já mezitím mohu být výmluvný.
Vymlouvat se na prolhanou mysl,
co za čas nám to přišel.
Kdy chceme dostat dobro
a konat zlo,
až je mi z toho mdlo.
Co je to válka?
Myslím v dnešní době.
Rozpolcená morálka,
zacházení hrubé.
Agresor.
Ten chce být jednoznačný vzor.
Ten v boji chce být za vůdce,
být v kamufláži za škůdce.
Nevinný.
Ten se cítí osamělý, jediný.
Jediný se zdravou myslí,
v kruzích davů cítíc se uvízlý
Toho kazí zbytek lidstva,
destruktivní odezva.
A nakonec publikum,
chtějí l válce darovat um,
Protože kde je um,
není válka.
A kde není válka,
tam klid,
tam harmonická morálka.
Každý umělec má právo na vzpouru,
stejně jako každý právo má mít touhu.
Touhu po klidu, po svobodě,
po smysluplné dohodě!
Za všechno nemohou ti nahoře,
mají ale silný vliv.
Na frustraci toho, kdo na poli oře,
na kohokoli, kdo je živ.
Protože oni ze všech těch problémů,
neživí by byli radši.
Z plastu, rasismu, konfliktů,
rodiče kvůli dítěti vyhublému,
netvoři klepají na dveře mladším.
A básník co zmůže, to zmůže,
co nezmůže, za to srdíčko mu dává zabrat.
Chytá se za hlavu, proč tolik znamená barva kůže.
Jaká bestie inspiruje na takovýto zkrat.
Zmůže pouze u čtenářů,
ve svých oblibách nacházíme smysl našeho života.
Možná podle literatury poznáte i člověka.
Knihy naráží úmyslně na místa slabá,
ne proto, aby dále slábla,
ale aby se zahojit zvládla.
Básník po porozumění více než po kyslíku lapá.
A tak jeden se bouří
pro zdraví těch, kteří kouří.
Druhý zase svázán u stromu v lese,
když sekačka se nese.
Třetí, ten střelu by pro zvíře vzal,
místo toho, aby se vzdal.
Čtvrtý, s historií vztahů,
tiše brečí u leckterého tahu.
Pátý, ten balí si kufry,
po naději už léta truchlí.
A nakonec šestý,
ten tuto báseň píše.
Ten chce být k lidem čestný,

chce jeho myšlenky výše.

Krátká anotace :

Natálie  nám předkládá hlubší zamyšlení nad otázkou klasika, zda má snad básník právo na vzpouru i za cenu omylu? 

Hodnocení Petra Doležala :

Natálie by mohla být burcující básnířkou. Natálie by mohla být i spisovatelkou. Natálie by mohla být vším co si usmyslí. Patří to k jejímu věku (zdánlivě mající vše před sebou). Její báseň je jako řeka, mělčiny střídají sem tam i místa s magickou modří bezedných hlubin, aby se opět přeměnily v plytké a kamenité mělčiny, ve kterých voda bojuje s hrubými kameny.


Hledání sama sebe


Autor Ema 14 let

Jak by zněla definice každého člena společnosti? Člověka fungujícího jako klubko citů, vazeb a psychických pohnutek, které si osvojil během celého svého života? Začínala by zřejmě tím, že každá osoba se každodenně setkává s nepředvídatelnými stavy na pohled obyčejného světa. I když se některé nachází pouze na úrovni teoretického smýšlení, jedná se o něco psychicky náročného. Ještě horší možností, co se týče obtížnosti na celou lidskou bytost, se stává situace dotýkající se všeho od základních myšlenek až po nejsložitější spletence reakcí. Chvíle, kdy se hodinová ručička zastaví a nastávají minuty plynoucí mimo uchopitelné vědomí, avšak plné problémů ovlivňující nás jakožto lidské stvoření stejné jako seskupení osob okolo nás. Někdy i titěrný okamžik nebo zážitek dokážou změnit vše od základu podstaty věci. V takových případech se všechna předsevzetí hroutí jako domeček z karet.
Do této všední rovnice jsou všechny osoby formovány jedinečným způsobem díky jejich vlastnímu příběhu života, jehož dějství začíná už v mysli trpaslíka čekajícího, až se z něj stane obr. Způsob, kterým reagujeme na okolí, je následkem několika zkušeností. Základ každé povahy se skrývá v dětství...
První nádech a výdech zpustí něco dokonalého, nový život. Zatím malé nemluvně pouze tuší, že nastala nějaká změna od posledních devíti měsíců a reaguje na ni srdceryvným pláčem. Víčka se zvednou a vpustí k očím nápor ostrého světla. Celý rozlámaný a upatlaný zjevil se na světě uzlíček štěstí a nic netušící bezúhonnosti, který dříve tak často vyrůstal pod příslibem lásky v náruči matky, která dlouze nosila zárodek života přímo pod srdcem a teď ho přijala do svých rukou. Přestože dnes se stal pouze připomínkou vášnivé noci. Prvotní zalíbení k bezbrannému zázraku života se mění ve starosti a povinnosti, někomu přinášející radost a slast, jiný počne litovat svých činů. Břímě určené pro nic netušící děti je tvořeno za zatrpklosti v srdci rodičů odrážející se na činech, které se staly rutinou v přítomnosti jejich potomků. Jak poeticky by bylo možné vnímat tuto skutečnost, že za chyby dospělých nejčastěji trpí jejich budoucí nástupci, kdyby se jednalo o něco na míle vzdáleného, nikoliv o pravdu, na kterou lze narazit ve slepých uličkách lidských duší. Už v tuto chvíli se vykresluje jednoduchá křižovatka dvou cest, kde je novorozenec nesen v náruči někoho jiného, neschopný se samostatně rozhodnou. A i kdyby mohl, bylo by mu to dovoleno?
Poté malé batole vyroste v optimistickou, mladou osůbku patřící do časů spojených s přáními, které se přetvářejí do přesvědčení. Když se touha po nové hračce změní v uvědomění, že nepřítomnost kousku zformované hmoty není jediným nedostatkem v mladičkém věku. A více trápení než tato chybějící část způsobí láska a péče, které je pro bezbranného tvorečka potřeba více, než se zdá, ale není mu jí dopřáváno. A tak se toto mládě snaží vybojovat alespoň špetku toho, co dostávají jeho vrstevníci. Protože i když není možné vnutit cit, malý člověk získal dar milovat při svém narození, aby mohl alespoň pár let zůstat naivním. Vlastnost, které nestačí jen několik málo chvil, aby dušička nepoznamenaná hořkostí a zlem světa přestala doufat v uzdravení rodičů. Ale jak dlouze bude schopná věřit, že se vše změní a jí bude dopřán pohádkový život po boku milující rodiny? Když odejde i víra, kterou byla tato nevinná stvoření upoutána na rodiče, stane se z nevinnosti síla nutící dítě opustit hračky i radovánky, a vydat se do světa dospělosti. Z ulic se vytratí stín neštěstí, aby se už nikdy nevrátil a zůstal tím odrostlým hráčem úsměvů, kterému zůstane jen přesvědčení, že svět není spravedlivý.
Aby se tento osud stal nezvratným, je zapotřebí střípků smutných osudů, které se postupně spojují, aby vytvořily obraz vyspělého článku stroje jménem lidstvo. První ranou pro dítě je zrada jeho rodičů, když odhalí svět plný tajemství, dosud skrytých pod rouškou lží a přetvářek, které byly podávány nedospělé duši na stříbrném podnose. I když se jedná o lhaní formou pohádek a legend o mýtických postavách, jen malé pochybění ze strany dokonalých dospělých otřese dětským štěstím. Snad nejznámější klamem je stvoření nosících dárky na Štědrý den, malý zajíček objevujícího se vždy o
Velikonocích a malá víla darující za každý vypadnutý zoubek něco kouzelně dokonalého. Obhajobou rodiny malého tvora je potřeba zachovat alespoň na chvíli vysněné dětství jejich drobečka a jednoduchost, která jim ušetřila mnoho práce. Kdyby se jednalo o první i poslední šrám připravený pro křehké stvoření, dětství by bylo jednoduché. Ovšem lži vznikající často z lásky nebolí nikdy tolik jako mířené rány tvořené zlobou.
Za dětskými emocemi se často skrývá i život jeho blízkých, kteří bojují sami se sebou bez možnosti pomoci. Boj započne v nerozhodné duši poznamenané dítětem. Přestože světem prochází milióny párů doufajících ve štěstí v podobě malého tvorečka jako důkazu lásky, ale i jako předmětu lásky, stále stejný tvor dokáže zkazit naděje na studium i pohodlný život bez velkých závazků. A tak když se v prach obrátí batolecí věk, přijde doba, kdy dítě, dříve tiché a nevšímavé, najednou dychtivé po dalších skrytých pravdách, potuluje se po všech utajených koutech, hledá záhady a dobrodružství. Zatímco se na zapomenutých místech odvíjejí příběhy plné napětí a bláznivých skutků, za jejich oponou stojí dva typy lidí podle pohledu, kterými se dívají na tuto změnu u jejich potomka. Přístup odtažitý, který se schovává v srdci svého majitele, občas vyplul na povrch a vynaložil spoustu práce pro uvolnění svého domova, který pro své nejmenší obyvatele nikdy nepůsobil dojmem bezpečného přístavu, ale sálalo z něj nepřátelství přímo vyzývajícím k postupujícímu odtržení v průběhu dospívání. Nebo se nabízí druhý pohled na věc. Malý človíček je zahrnutý snad až přehnanou láskou a péčí, která mu nabízí bezpečný a dokonalý život v uzavřeném pokoji Přestože se vše zdá v naprostém pořádku, duše objevitele, badatele a dobrodruha je pomalu zadušena. Dvě cesty, jenž se vytvořily pro člověka už při jeho narození, se stále více vzdalují a ovládají je osoby v rodinném kruhu, zatímco jejich ústřední postava stále pouze přihlíží.
A tak přechází dětství do rané dospělosti, kdy se problémy i radosti spojí a vytvoří zběsilé tornádo zmítající stále trošku nechápavou duší zmatenou velkým světem. Odkryje se nejistota hlodající v hlavě jako neutichající hlásek tvrdící, že vše je jinak, než se zdá. A když jsou všechny ideály v troskách, jak by mohl nezkušený adolescent věřit byť jen sám sobě, když se započne v jeho očích hroutit vzhled klasické rodiny. Kolik nevinných duší se zděsí při pomyšlení, že na ně nečeká partner zobrazující přesný opak jejich podstaty? Hrůza má ale jedinečnou vlastnost měnící samu sebe ve smířlivost, která dokáže všechny pocity zaplavit něžností, která laská každý nerv těla a ukazuje svět jen v růžových barvách. Ale než přijde láska, pocity se změní na černočernou krajinu smutku uvrhajíc svého majitele do vlastí reality oplývající smutkem a výčitkami. Poznámka od kamaráda, či blízkého jakoby vše ještě více umocnila a poslední zbytky záře v očích umlčela. Proto se touha tak často vymyká ze všech pravidel a vytváří stín, aby samu sebe zakryla. Potom za ni malý člověk trpí, i když jeho jediným proviněním byla potřeba mít vedle sebe někoho stejného. A v očích zůstává myšlenka, proč by muž nemohl být šťastný s mužem a žena s ženou, když opak se zdá ve společnosti v pořádku?
Proč ale vůbec přišla do dospívající mysli pochybnost, která vyvrací spojení muže a ženy. Možná za ni může první slib, který byl pro dítě realitou, do které bylo uvrhnuto, přestože pro dospělého byl nedosažitelnou dokonalostí bezproblémové rodiny přerůstající do často porušované přísahy, nedodržované kvůli pouhé nespokojenosti. Nebo je za tím něco víc? Neuvážlivost a zbrklost při hledání termínu svatby spojená s potřebou přivázat si k sobě, pro tu chvíli, spřízněnou duši, která měla splnit sen o dlouhém životě po boku milované osoby. Přesto po deseti, dvaceti letech se představa dvou důchodců sedících na houpacím křesle při západu slunce zdá jako součást nedomyšlených pohádek a slova "Šťastně až do smrti" se mění na "Nešťastně až do smrti", nebo připadne volba na zdánlivé štěstí pro oba znějící: "Odděleně až navěky", které naznačí, kde se usadila pravda. Dva lidé, spojení na několik let do jednoho sdílejícího myšlenky, pocity a tužby, nakonec kapitulují a rozhodnou se odejít z jejich společného manželství kvůli hádkám a neshodám. Přestože pocit spravedlnosti naplní jejich mysl, když vše proběhne v duchu míru a počestnosti, na konci toho všeho stojí zklamaná duše zrozená z
jedinečného spojení. Zlomená osůbka odmítající pochopit, že je konec s jediným domovem a s láskou spokojené rodiny. Smutek nahradí vztek zatemňující mysl a napadající srdce, které dříve oplývalo červenou barvou, barvou lásky, kterou nahradil žár spalující vše na popel. Ale nakonec se zjeví něco podobného pochopení stahující žaludek, přinášející nevolnost a odnášející vůli žít. Která v sobě ukrývala všechno šťastné, všechen smích a když odchází, tak za sebou zanechává jen nepřátelskou krajinu. Všechna tíha dolehne na ramena nejslabšímu členovi domácnosti, dítěti. Samo bojuje se svými protichůdnými pocity, k tomu na něj naléhají city rodičů. Nejhorší je ovšem samota, která se rozlehne v předtím plné domácnosti. U stolu se objeví prázdná židle nesoucí na sobě otisk bývalého majitele a hlas jednoho člena rodiny ve společném domě utichne. Pak přijde děsivá část celého procesu, nová domácnost, která je pro dospívajícího neznámá, ve všem tolik odlišná od toho, co do teď znal. Všechno jako by se na něj valilo a nikdo mu není schopný pomoct. Nakonec vše utichne za cenu zatrpklosti v srdci dítěte.
Tyto změny v životě však mají daleko hlubší následky, než je možné byť jen domyslet, natož si je představit. Zamlklost a odtažitost se zaryjí do povahy mladého jedince, a přestože jeho přátelé a blízcí jakoby cítili změnu, nejsou schopni pochopit mentální pochod najednou zranitelného stvoření. Smutek, co se tak zřetelně odráží v najednou dospělých očích, se stane stálou součástí duše uzavřené v kleci z nedůvěry a strachu. Přestože se nejdříve okolo človíčka shlukovali lidé s potřebou utěšit něco natolik křehkého, nic nevydrží na vždy a skupinka se rozpadne. Samota, která ještě stále ovládá myšlenky dospívajícího, se mnohonásobně zvětší a vše se zahalí do černé, jenž ukryla za svou maskou všechny barvy světa i s jejich radostným podtextem. Kolektiv se stal uzavřeným pro zdrcené pocity, jenž by sebou přinesl smutný človíček s velkým srdcem. Společnost se stala svou jedinečností a nepředvídatelností vratkým územím, které dokáže působit dojmem ideálního prostředí pro každý přijímaný a zapadající článek, ovšem pokud nastane situace obrácená a dotyčný zcela nezapadá do rytmu celého dění, zkrátka není dokonalý, vše se rozpadá a přívětivost členů společenství je nedostačují, často naprosto nedostupná. Potom človíček zakřiknutý, nebo až příliš rušný, při těle, nebo nepřiměřeně hubený, nebo jakkoliv odlišný nemá šanci zapadnout do složité souhry lidských živlů a čelí nepřátelství projevujícímu se nadávkami a urážkami. Jen málo věcí se zaryje pod kůži více nežli odstrčení a pocit méněcennosti.
Takto zranitelné duši stačí jediný úder srdce, jediný čin a sebejistota těžce vybudovaná nejistým stvořením se hroutí. Jakékoliv sebevědomí upadá do zapomnění a místo uspokojení nad událostmi předcházejícími osudný okamžik se vyjeví výčitky, které zavalují svědomí. Celé tělo se hroutí pod náporem vlastní psychiky a v hlavě se myšlenky přetvoří na pitvořivé hlasy s podtónem zklamání a nedůvěry. A poslední zbytky pevné vůle zničí karikatura, která celou scénu přetvoří na krutý výsměch vytvořený pro svého tvůrce, nedospělou postavu, vykreslenou jakožto stvůru nejhorších činů a zvyků. Celé okolí, i když nevědomky, naráží na celou situaci hláškami a nutí vzpomínky k návratu do myslí všech v okolí. To, co je pro přihlížející vtipem, který dokáže rozesmát svou pravdou, pro střed příběhu hororové chvíle schopné v očích vyvolat slzy a z hrdla vyloudit křik. Čas by měl odnést i všechno trápení, ale jak je možné zapomenou na vzpomínky s příměsí potupy a studu? Každý podobný čin se přidá ke konečnému součtu, který dovrší v nenávist mířící vůči všemu, co dospívající vykonal.
Skoro vždy může přijít bod zlomu, který dokáže napravit vše, co bylo do té chvíle napácháno, ovšem ztráta už nejde vrátit zpět. Snad proto umí zasáhnout hlouběji nežli cokoliv jiného a zlomit ducha i srdce. Den zasvěcený smíchu a radosti se během zlomku vteřiny stane strašlivým zážitkem s příchuť slz a bezradnosti už navždy vrytou do paměti. Ještě velice dlouho je všechno jídlo hořké a život získá štiplavý nádech. Už nikdy nebude nic stejné jako před tím okamžikem, kdy se vyjevila zpráva o smrti přítele, který se stal nepostradatelným, nebo o úmrtí člena rodiny. Ve vzpomínkách se uchytí pocit naprostého zoufalství s příměsí smutku, a potom přijde uvědomění, že člověk natolik důležitý najednou
zmizel, bez rozloučení, bez ohlášení, ale navždy. Celý svět se na několik vteřin stáhne do malé kuličky a přijde pocit neodbytné klaustrofobie. Jen pomyšlení na obrovskou ztrátu vytvoří malý vesmír jako připomínku, že to není noční můra, ale realita. Potom následuje souhrn stále více sobě podobných dnů, dokud se mysl neotupí natolik, že opustí tělo a už pouze přihlíží souhrnu událostí v okolí. Přestože takovéto rány bolí dospělé stejně jako děti, nejvíce zranitelnou je malá dušička. Přeci jen mírumilovná tvář, kterou potkávala od dětství v příslibu lásky od babičky nebo dědečka, nelze nahradit ani nejhlubším citem. Dar v podobě péče, takové jako nebyl nikdo jiný schopný vytvořit, se vždy zrcadlil ve tváři, která se na ni už nikdy neusměje a neřekne jí laskavého slova. Výčitky svědomí malého potomka obviňující sebe samého za čas, který neobětoval pod příslibem společných zážitků. Přesto po několika týdnech zmizí připomínky na zesnulého a s nimi i pár malých detailů, kterých postupně přibývá, až vymizí jasný obraz vytvořený tolika lety přítomnosti. Truchlení je čím dál méně a vše končí ve chvíli, kdy se zhoubná myšlenka objeví jednou za čas.
I přesto, že se moderní společnost snaží chránit city dospívajících, jejich úsilí se tolikrát ukázalo jako maření času. Když se nadávka, či posměch zavrtají do mysli omladiny, stává se z ní vězeň uzamčený do klece hrůz a potupy, kde nelze najít útěchu ani potěšení. Krásný úsměv se často nedostane až do kdysi zářících očí, na této zastávce se rozpadají sny a objevuje se nekonečná temnota vznikající samotou a slzami. Třebaže byl do každého podvědomí vnesen obraz šťastného dětství plného smíchu a radosti, který přechází do trýznivého zjevu období mládí, kdy se zmatek přetvoří na místo schopné poskytnout prostor pro hledání sama sebe. Spíše nežli by se tato představa nepříliš uspokojivých ideálů změnila ve skutečnost, stal se přesný opak. Za zavřenými dveřmi malých bytů či obrovských domů skrývá se budoucnost v podobě dítěte utopeného beznadějí, který stále čeká na záchranu. Nepřízeň osudu tohoto tvora uvrhla do reality výčitek od otců i matek, odtrženosti od lásky a bezpečí. Ačkoliv duše čekající na křivdu tyto pocity spíše vnesla do ryzího světa, kolikrát se zlomená bytost nachází na okraji propasti čekající na dětské zaškobrtnutí? Kolik pádů se dá přejít bez povšimnutí, kolikrát se dají stisknout zuby a s maskou na obličeji zakrývající strach z každého dalšího dne s neurčitostí v něm? Ani slib lepšího zítřka nevydrží navždy a slzy vyplouvající na povrch jen za hlubokých nocí si brzy začnou vybírat svou daň, dokud se oči unavené vší tou hrůzou neschovají hloub za víčka a mysl nepřestane zvládat otázky vlastní podstaty, sexuality a místa na světě. Jak uklidňující se začne zdát obraz smrti, když malou duši ve velkém světě všechno pomalu zabíjí a zbude jen zoufalství. Svět chladný z jehliček ledu vytvořil nůž a ty křehké ruce ho uchopily, aby dokončily dílo. A tak na svět někdo přišel a sám se i vyprovodil.


Krátká anotace :

Emička rozebírá životní pouť lidského jedince a její význam. Dotýká se velmi citlivých témat .

Hodnocení Petra Doležala :

Přemýšlím, kolik asi musela Ema vynaložit úsilí k napsání tohoto textu. Věděla jak obtížné bude někoho přinutit, aby si tak rozsáhlý text přečetl, přelouskal a snažil se mu porozumět? Myslím, že literatura a Svět slov autorky se stává válečným polem mezi odcházejícím dětstvím a nastupujícím světem dospěláků. Na čí straně jsem já, osobně netřeba se ptát. 

Sto přání

Autor: Soňa 13 let.


"Vyprávěj mi něco."
Oheň pomalu dohasíná. Natáhnu se, abych přiložila. Plameny ozařují její vyhublou dětskou tvářičku a nad ní svítí Hvězdy, které se, až přijde čas, semknou, aby ji ochránily.
"Je pozdě," odmítnu naoko.
"No tak Sero, prosím!"
Zasměju se.
"A co bys chtěla, maličká?" Obličejík se jí zkrabatí v zamyšlení. "O tom, jak princezna Felicity přemohla draka?" Její oblíbená. "Nebo o diamantovém údolí?" Tu mám zase ráda já. "A co třeba o ořechovém králi?"
Zavrtí hlavou. "Ne. Pověz mi něco nového."
"Něco nového..." Pátrám v paměti. "Nic nového mě nenapadá." Zklamaně svěsí ramena. "Nebo možná..." Otočím se k ní. "Povím ti příběh, dítě. Bylo, nebylo, kdysi dávno..."
Kdysi dávno žil v Bezejmenném království muž jménem Silas. Neměl ženu ani děti, bydlel sám v domku na kraji vesničky, a pracoval jako kovář. Živobytí mu ale nevynášelo, neboť na tak malinkou vesnici byli hned čtyři kováři. Silas byl den ode dne chudší, jeho dům den ode dne zchátralejší až byl nakonec rád, že má vůbec co do úst.
Jednoho rána Silas přepočítal své nuzné úspory, zabalil si nějaké jídlo a vyrazil na cestu. Všude jinde mi bude líp, než tady, říkal si, když opouštěl rodiště svých předků. Naposled se ohlédl a pak nechal za sebou vše, co znal.
Po dni stráveném chůzí to už viděl jinak. Jak rád by si teď odpočinul ve své tvrdé posteli! Ale nevzdával se. Když na obzoru zahlédl kouř z komína, přidal do kroku. Vyšel na kopec a před ním se v údolí osvětleném posledními paprsky zapadajícího slunce rozpínalo přívětivé malé městečko.
Procházel ulicemi, až došel k hostinci. Zaplatil za noc, nehledě na to, že jeho úspory se tím povážlivě ztenčily. Jediné, co teď chtěl, bylo spát, spát a spát... Zhltl talíř polévky a už se chtěl odebrat do pokoje, ale tu se dveře otevřely a dovnitř vstoupil mladík, mohlo mu být okolo dvaceti a hlasitě se ptal, kde může ustájit svého koně. Kovář nad tím jen zavrtěl hlavou a odešel po schodech nahoru.
Ráno vstal, posnídal ovesnou kaši a začal se znova připravovat na cestu. Trochu litoval, že tolik utratil za nocleh, ale koneckonců, někde přece spát musel. Aby to napravil, začal se rozhlížet po nějaké práci. Pokud si vzpomínal, mladík ze včerejška měl s sebou koně. Třeba bude potřebovat okovat!
Došel ke stáji a prohlédl si koně. Bylo to vskutku vynikající zvíře. Muselo stát celé jmění! Někdo, kdo si může dovolit něco takového, bude určitě i jinak dobře platit, liboval si Silas. Štěstí mu přálo a hřebci opravdu chyběla jedna podkova. Potom se jako na zavolání otevřely dveře a dovnitř vešel majitel koně.
"Váš kůň potřebuje okovat, pane," prohodil nenuceně Silas. Mladík se na něj překvapeně podíval.
"Ano, já vím. Zrovna jsem se chtěl podívat po někom, kdo by to udělal."
"Pokud byste měl zájem, já jsem kovář. Mohl bych vám posloužit, jestli chcete." Doprovodil svá slova pokorným ukloněním hlavy.
"To by bylo skvělé!" zaradoval se mladík. "Ale musím vás varovat, je trochu divoký."
"Nebojte se, jsem zvyklý pracovat s různými zvířaty. Když dovolíte, podívám se, co přesně bude třeba udělat." Silas chytil koně za nohu a zvedl
ji. Kůň se vzepjal a odhodil kováře i mladíka stranou. Potom začal zuřivě trhat řemenem, za který byl uvázaný, až ho přetrhl. Divoce zaržál, rozeběhl se směrem ke dveřím stájí a byl by zadupal svého pána, kdyby Silas mladíka v poslední chvíli nestáhl stranou. Zvíře vyběhlo ven ze dvora, na ulici a pak ven z města a do lesa, mezi lidmi, kteří mu zděšeně uhýbali z cesty.
Mezitím Silas pomohl mladíkovi na nohy a začal se překotně omlouvat.
"Neomlouvejte se, člověče, vždyť jste mi zachránil život!" Mladík se snažil ovládnout dech. "Mimochodem, já jsem Ronan Vergas. Můj otec je baron z Levonu a za tohle se vám určitě bohatě odvděčí. A ten kůň byl stejně neřád," ulevil si. Silas, zcela zmaten Ronanovou reakcí jen vykoktal "Jjjá jsem Silas Morve, pane."
"Ale no tak, neříkej mi přece pane!" Ronan nespokojeně mlaskl. "Zvu tě na skleničku Silasi, snad se u toho trochu uklidníš."
Ronan dovedl Silase do výčepu, usadili se a každý si dal sklenku zdejší speciality, orwenské světlé livy, kyselého alkoholického nápoje. Mladý baronův syn se ukázal jako velice příjemný společník a Silas nakonec přece jen pochopil, že ne všichni šlechtici jsou namyšlení hlupáci. Ronan se ho vyptával, co dělá, proč je na cestách a Silas mu vyprávěl o svém životě. Na oplátku se dozvěděl Ronanův příběh: mladík se ve svém honosném sídle tak nudil a tak toužil po dobrodružství, že se jednoho dne sebral a vyrazil na cestu, tak jako on. Jen s tím rozdílem, že jemu rodiče dali s sebou víc peněz, než Silas vlastnil za celý svůj život a cesta pro něj byla zábavným výletem a ne nutností.
Přes to se z nich stali přátelé. Ronan zaplatil Silasovi další tři noci navíc a dokonce mu pořídil i koně, stejně dobrého, jako si koupil pro sebe. Silas sice namítal, že to není nic pro něj, že ani neumí jezdit a že to přece nepřichází v úvahu, aby za něj přítel takhle utrácel, když už za něj platí v hostinci. Ronan si však nenechal nic vymluvit.
Tak se stalo, že po pár dnech, když byl čas odejít, jel Silas na svém vlastním koni a s přítelem po boku. Jeli dlouho, až přijeli ke zřícenině hradu. Už se stmívalo a v dohlednu nebylo žádné lidské obydlí. Rozhodli se tedy, že se utáboří zde.
Když se najedli a uložili se ke spánku, ozval se zvláštní zvuk.
"Jako kdyby někdo zpíval," uvědomil si Ronan. V očích mu zaplálo. "Pojď se podívat Silasi, třeba zjistíme, co ten zvuk vydává." Silas přisvědčil, neboť byl velice zvědav, co může vydávat něco tak nadpozemsky krásného. Šli za hlasem až do věže zříceného hradu a pak to spatřili. V komnatě bez oken stála nádherná dívka, která zářila jako samotné Hvězdy a zpívala. Dva muži z ní nemohli odtrhnout oči. Až pak si Silas konečně všiml, že dívka je připoutána ke stěně. Ronan vytáhl dýku a provaz přeťal. V tu chvíli jako by všechno vybuchlo. Oslepující světlo srazilo přátele na kolena v očekávání konce světa.
Z toho všeho se ozval dívčin hlas: "Děkuji, že jste mě zachránili. Prokázali jste odvahu a já se vám za to chci odvděčit. Tady je prsten. Může vám splnit stovku přání, ale zacházejte s ním opatrně. Je to dar od samotné Hvězdy." Hned na to záře zmizela a zůstal jen prázdný pokoj. Vlastně ne úplně prázdný. Na zemi se leskl prsten osázený stovkou malinkých zářících drahokamů. Silas ho zvedl a řekl: "Dar od samotné Hvězdy." Podíval se na Ronana. Ten jen bezmocně pokrčil rameny. Nebylo pochyb, ta dívka byla určitě Hvězda. Pokud je prsten dar od ní, není nic, co by jim nesplnil.
Uplynulo několik let a Silas s Ronanem žili ve věčném blahobytu. Postavili si domy blízko sebe a zůstali přáteli. Nenechali se strhnout mocí prstenu a naopak jej někdy využili na pomoc potřebným. Až jednou se Ronanovi zalíbila krásná dívka z města. Dvořil se jí a snažil se všelijakými jinými způsoby získat její přízeň, ale ona ho stále odmítala.
Zoufalý Ronan se tedy obrátil na prsten. Silas to ale zjistil a Ronanovi to rozmlouval. Nebylo to však proto, že by chtěl pomoct příteli, ale proto, že si přál tu dívku pro sebe. Strhla se hádka a prsten nakonec získal Silas. Před Ronanonýma očima vyslovil přání, avšak prsten mu jej nesplnil. Naopak, místnost zaplnil dobře známý hlas.
"Zneužili jste moci prstenu. Chtěli jste jej využít k ovlivnění jiného člověka a sami jste se kvůli tomu odcizili. Za trest už nikdy nepoznáte pravý cit, jako je přátelství nebo láska."
Silas a Ronan dál žili z peněz, které získali pomocí prstenu, avšak šťastni nebyli. Nejen že přišli o přátelství mezi sebou a už nikdy ho nemohli získat zpátky, ale neměli ani šanci vytvořit si jiný vztah. Teprve když se Silasův čas naplnil, dal si k sobě zavolat bývalého přítele a usmířili se. Několik hodin na to zemřel.
Dokonce i Hvězda, dojatá Ronanoým zdrcením z přítelovy smrti se smilovala a zrušila svou kletbu. Dokonce mu nabídla zpátky prsten, ten však Ronan odmítl. Našel si krásnou ženu a měli spolu rozkošné děti. Říká se, že nad nimi Hvězdy stále bdí.
"Ten příběh nedává smysl, Sero."
Dívá se na mě dnes, stejně jako před třinácti lety, když jsem jí ten příběh vyprávěla poprvé. Stejná tvář. V očích jiskřičky naděje. Vždycky tam byly, ale až teď opravdu chápe, co to "naděje" znamená.
"Nikdo ti nedá kouzelný prsten za to, že přesekneš provaz, tak to v pohádkách prostě nebývá!" rozčiluje se. "Navíc ani neprokázali odvahu, vždyť vlastně vůbec nic neudělali."
"Jenže pravá zkouška nenastala tehdy v té komnatě, ale teprve když dostali ten prsten. I kdyby sis sebevíc přála něčí přízeň, nesmíš se jí snažit získat umělou cestou, protože pak ten cit - ať už jde o přátelství nebo lásku - prostě není pravý. Zachovali se špatně, ale pak to zase zvládli napravit. Kdyby tohle dokázali všichni lidé, svět by byl lepším místem. Neboj se, až přijde čas, dokážeš to také."
"Mám strach, Sero. Nechci odejít." Smutně se na mě dívá.
"Neboj se, dítě. Hvězdy tě ochrání." Poslední objetí. Odchází. Ztrácí se mi v zapadajícím slunci.
Vyšlu k nebi tichou modlitbu. "Neboj se, dítě. Hvězdy tě ochrání," šeptám do větru. "Hvězdy tě ochrání..."

Krátká anotace :

Pohádka o lidské dobrotě, přátelství a kouzelném prstenu plnícím každé lidské přání.

Hodnocení Petra Doležala :

Soňička nám servíruje pohádkový příběh o kouzelném prstenu a jeho moci, která zláká jednoho z přátel a odsoudí jej k samotě... Závěrečné poučení nastavuje čtenářům ono "příznačné zrcadlo" s vírou autorky, že se svět polepší. Vskutku velké téma.

DOBRODRUŽSTVÍ VE VATIKÁNU


Autor: Sofie 13 let
 "Alenko, Honzíku, do postýlky!" zavolala maminka na svou pětiletou dceru Alenku a tříletého syna Honzíka. Alenka s Honzíkem, kteří si až doposud hráli s legem, hned zalezli pod peřinky. "Mami, a řekneš nám pohádku?" zaprosil Honzík. "A jakoupak byste chtěli?" usmála se maminka. "Nechcete přečíst o Červené Karkulce?" zeptala se maminka. "Mamííí!" zakvílel dětský chór. "Tu známe!" dodala Alenka. "Tak o Perníkové chaloupce?" "Tu taky známe! A ještě známe pohádku o Budulínkovi, Smolíčkovi Pacholíčkovi, O Koblížkovi, O třech prasátkách i O třech kůzlátkách!" vyjmenoval Honzík všechny pohádky, které už znal. "A ještě jsi zapomněl na Popelku a Sněhurku," dodala Alenka. "Hm, vidím, že už znáte celou Knížku Pohádek nazpaměť," řekla uznale maminka. "Tak jakou vám mám vyprávět?" "Vyprávěj nám, jak jsi byla malá!" zaprosila Alenka. Maminka se v duchu usmála a dětem řekla: "Tak dobrá. Řeknu vám příběh o tom, co vaše maminka zažila, když byla jen o pár let starší, než jsi dnes ty, Alenko. Odehrává se to v zemi, která je odsud hodně daleko - jmenuje se Itálie a její hlavní město je Řím - to bude pro nás důležité. Ale úplně nejdůležitější bude maličký stát v Římě, který se jmenuje Vatikán." "Museli bychom tam letět letadlem, mami?" zajímala se Alenka. "Ano, museli bychom letět letadlem. Odehrává se to taky hodně dávno - v roce 1989. Ale teď už konečně začnu pořádně vyprávět." Maminka počkala, až Alenka s Honzíkem zavřou oči, a pak začala: "Bylo, nebylo. Ale já vím, že bylo..." "Mami, a kolik hodin tam poletíme?" zajímala se devítiletá Klárka, když se letadlo Praha- Řím vzneslo do vzduchu. "Dvě a půl hodiny," odpověděla maminka. "To ujde," usoudila Klárka. "Stejně nechápu, proč musím letět s vámi, když se mi tam nechce!" brblala třináctiletá Justýna. "Protože to pro tebe bude dokonalá příležitost prohlédnout si Řím," usadil svou pubertální dceru tatínek. Justýna se ušklíbla a v duchu si řekla, že jí to je stejně úplně jedno. "Maminko, můžu papáníčko?" zajímal se čtyřletý Tonda. "Teď ne, Toníčku. Jedl si předtím, než jsme vyrazili na letiště," zavrtěla hlavou maminka. "Mami, a kdo to ta Anežka Česká vlastně byla?" zeptala se Klárka, kterou ve škole ze všeho nejvíc bavila vlastivěda. "To byla taková česká princezna, která žila ve třináctém století." Začala vyprávět maminka. "Už ve třech letech byla zasnoubená s princem Konrádem." "A co znamená, že byla zasnoubená?" zajímala se dál Klárka. "To znamená, že se za něho měla vdát," vysvětlila maminka. Klárka si snažila představit, že by už se měla vdávat. Nešlo to. "Ale zásnuby byly zrušenyKonrád zemřel a Anežka se musela vrátit zpátky do Prahy." "Chudák!" politovala ji Klárka. "No jo, chudáček! To je tak dojemný příběh!" obrátila Justýna ironicky oči v sloup. "Justýno!" řekl varovně tatínek, a zároveň se snažil vyrvat svému synovi z ruky auto, kterým ho malý Tonda bil. "Ale v osmi letech," pokračovala maminka, "byla Anežka opět zasnoubená - s Jindřichem VII. Ale i z druhých zásnub sešlo - Jindřich se nakonec oženil s jinou." Klárce bylo Anežky líto, ale Justýna brblala, že tu nejsou na hodině dějepisu. Maminka si Justýny však nevšímala a pokračovala dál: "Když ani druhé zásnuby nevyšly, v roce 1225 otec Anežku zasnoubil s anglickým králem Jindřichem III. Plantagenetem. Ten ovšem zásnuby zrušil, takže ani napotřetí se Anežka neprovdala. Když Anežčin otec zemřel, měl o ni zájem Bedřich II. Anežčin bratr Václav I. rozhodnutí nechal na Anežce - a Anežka odmítla. Poté vstoupila do kláštera a stala se abatyší." "Co to znamená?" "To znamená, že se v klášteře modlila, starala se o chudé a nemocné a postila se." "A co znamená postit se?" " To znamená, že si něco odřekla- třeba, že nejedla maso." "A mami, proč se stala tou abatyší?" "Protože chtěla svůj život obětovat Bohu," odpověděla maminka Klárce. Zbytek letu už o Anežce nemluvili. Zpívali si písničky, vyprávěli (teda kromě Justýny, která raději odešla do jiné části letadla), a tak jim cesta utekla rychle. Najednou letuška oznamovala, že budou přistávat. Všichni se připoutali a letadlo přistálo. Z letiště potom jeli turisty přeplněným autobusem přímo do Vatikánu, kde mělo svatořečení proběhnout. Klárka ani nevěřila, kolik je ve Vatikánu lidí! Byly jich tisíce... "Klárko, drž se mě!" opakovala pořád maminka a Klárka se maminky skutečně za ruku držela pevně jako klíště. Ale potom Tonda upadl a maminka s tatínkem byli zaměstnáni jeho utěšováním. A najednou do Klárky strčilo asi deset turistů, a když zmizeli, maminka, tatínek, Tonda ani Justýna tady nikde nebyli. "Mami, tati!" volala zoufale Klárka, ale nikoho neviděla. Nějaká paní na Klárku začala mluvit úplně cizí řečí, které Klárka vůbec nerozuměla. Klárka byla vyděšená a nešťastná, až se rozplakala. Sedla si na zem a plakala. Ale najednou mezi davem turistů a houfem lidí zahlédla paní, která byla oblečená úplně jinak než ostatní - tak nějak zvláštně. Neobvykle. A zářila. Zářila obrovským světlem. Klárka na ni s úžasem hleděla. Byla tak krásná a tak nádherná, že to Klárka ani nedokázala popsat. A jak zářila! "Jé, mami, a kdo to byl?" zeptal se Honzík, který maminčino vyprávění se zájmem poslouchal (stejně jako jeho o dva roky starší sestra). "To byl duch Anežky České," vysvětlila maminka dětem. "A jak to dopadne?" zajímala se Alenka. "To teprve uslyšíte. Tak nerušte a poslouchejte." Řekla maminka a Alenka s Honzíkem opět nastražili uši. Klárka chvíli na tu paní fascinovaně hleděla. "Kdo jste?" zeptala se nakonec. "Jsem Anežka Česká." Klárka se zamračila a snažila si to srovnat v hlavě. "Jdi jenom rovně. Já ti ukážu, kde tvoji rodiče se sourozenci jsou." Klárka tedy šla a opravdu uviděla svoji rodinu! Podívala se na Anežku, ale ta jen kývla hlavou, mrkla na Klárku a zmizela. "Mami! Tati!" vykřikla Klárka. "No kde jsi, Klárko?!" zvolala maminka s úlevou. "My tě všude sháníme a ty nikde!" "Ale mami, já viděla..." "Pšššt! Za chvíli to začne!" A potom začala bohoslužba a papež Jan Pavel II. svatořečil Anežku Českou. Když se Klárka zadívala směrem k oltáři, znovu ji spatřila. Připadalo jí, že je ještě krásnější než předtím. A Klárka by přísahala, že slyšela Anežku slíbit, že v Čechách bude zase dobře. Když po svatořečení odlétali opět z Itálie zpátky do Československa, rodičům, ani Justýně (které se na svatořečení nakonec líbilo, ale nikdy by to nepřiznala), zkrátka nikomu nic neřekla. Celou příhodu si až do dneška nechávala pro sebe. Maminka se usmála na Alenku a Honzíka, kteří už ve svých postýlkách tvrdě spali. Alenka měla v ruce svého růžového králíčka a Honzík autíčko. A maminka se ve svých vzpomínkách vracela do Vatikánu - protože malou Klárkou byla ona. To ona spatřila na svatořečení Anežku Českou. A maminka nikdy nezapomněla na její slib, že až bude Anežka Česká svatořečena, bude v Čechách zase dobře. A ten slib Anežka splnila. Pár dní po jejím svatořečení totiž proběhla sametová revoluce a Československo bylo opět svobodnou zemí. A maminka si byla nějak stoprocentně jistá, že to svatá Anežka nám přispěchala na pomoc. Při svém tichém rozjímání si uvědomila, jak moc může být Anežčino chování inspirací pro současné lidi. Sv. Anežka strávila celý život tím, že se starala a pomáhala chudým. Kdyby žila dnes, určitě by byla pyšná na spoustu lidí, kteří se snaží žít po jejím vzoru. A maminka si ještě pomyslela, jak moc je fajn, že žije v době, kdy si státy vzájemně pomáhají a snaží se táhnout za jeden provaz.


Krátká anotace :

Příběh inspirovaný skutečnou událostí, který vypráví maminka svým dětem během cesty letadlem do Vatikánu.

Hodnocení Petra Doležala :

Sofie nám předkládá zajímavý příběh s notnou dávkou tajemna, který zví od své maminky. Je zakončen notnou dávkou optimismu ve společenství lidí a nadějí v polepšení a pohádkový konec, bez náznaku nostalgie či špetky pesimismu. Silné téma se jí podařilo celkem bravurně zvládnout.

Zbabělec 

Autor: Kuba 14 let

Už nějakou dobu jsem nemocen. Chodím po doktorech, ale oni stejně nedokáží zjistit, co mi vlastně je. Fyzicky jsem poměrně zdraví, až na to, že trpím cukrovkou. Cukrovku mám už od mala, mám to po taťkovi, který umřel, když mi bylo sedmnáct. Další nemoc, která je se mnou všude už od puberty, je schizofrenie. Pro ty co neví, co to je, tak vám to podám tak, jak o tom mluví ostatní, jsem šílený. Slyším a vidím věci, které údajně ani neexistují, ale já jsem si jisty, že ten klaun s nožem v ruce, který se směje a stojí v rohu mého obývacího pokoje, skutečný je. Dneska slavím čtyřicáté páté narozeniny, což byl věk, ve kterém umřel můj otec. Mám pocit, že já se v teple mého malého a útulného bytu, kde žiju sám, už moc dlouho neohřeju. Můj byt má kuchyň, obývací pokoj, ložnici a koupelnu se záchodem. Tohle vše se vejde do šedesáti metrů čtverečních. Je to malé, ale mně to vyhovuje. Stejně jsem tady sám, protože pár holek, se kterýma jsem kdysi chodil, mě nazvali bláznem a odešli ode mne. Nemám jim to za zlé. Kdybych nemusel, taky bych nežil sám se sebou. A za těch deset let, co tady žiju úplně sám, jsem si na samotu zvykl a nikoho bych tady nechtěl. Klaun, který občas prohodí pár slov, že mě zabije a že mě to bude bolet, je náhrada za zlomené srdce. Někdy se ukáže i taková malá holka, která svírá nějakou kouli v rukou, ve které jde vidět, jak na mě ten klaun útočí, a já vidím svoje tělo svírat se v nekonečné agonií. Zrovna sedím na své šedé sedačce, která je maximálně pro dva lidi. Naproti je televize, která je skoro přes celou stěnu. Je podzim, takže počasí stojí za hovno. Slyším jenom krákat havrany, kteří mě rozčilují celý život, co tady bydlím. Možná jsem si neměl kupovat pozemek vedle pole, kde nic není, jenom další pole. Postavím se ze sedačky, na nohách mám papuče ve tvaru zajíců, jak tematické. Klaun z rohu malé místnosti se ani nehne, jenom očima šilhá po mé postavě. Otevřu dveře na zahradu a křičím: "Držte hubu ptáci otravní." Zavřu dveře a vrátím se zpátky na mou sedačku, kde trávím veškerý můj volný čas. Zabalím se lépe do mého županu a z konferenčního stolku si vezmu hrnek s čajem. Přiložím si ho k ústům, ale ještě než se napiji, tak mi dojde, co jsem vlastně viděl. Jsem jako strnulý. Tohle jsem ještě nikdy neviděl, říkám si v duchu. Zděsím se: "Vážně to byla..." nedořeknu ze strachu říct to nahlas. Smrt, dořekl jsem si v hlavě. Proto se mi dnes to krákání zdálo hlasitější, bylo jich tam o hodně více než normálně. Létali kolem nějaké osoby zahalené v černém, nešlo vůbec poznat, kolik měří, neboť byla daleko na poli od mého domu, ale šlo poznat, že bude větší než obyčejný smrtelník. "Vždyť jsem přece blázen. Tohle nemůže být skutečné," říkám si pro sebe. Vyjdu ven, abych se ujistil, nikdo tam nebyl, rozhlížel jsem se kolem dokola, ale nikde nikdo. "Jsme blázen, vždyť se to obecně ví." Opět usednu na svou pohovku, tentokráte v lepší náladě, než předtím, když už vím, že to byl pouze výplod mé fantazie. Napřáhl jsem se pro hrnek s čajem, který už nebyl tak horký. Přiložím ho ke rtům. Okno, ze kterého šlo vidět ven, když jsem se na gauči trochu nahnul, se roztříštilo na milión kousků, stejně jako můj hrnek. Já jsem měl zavřené očí, abych si pořádně vychutnal můj čaj. Otevřu je a spatřím kovovou zahnutou čepel před mým obličejem, která nejspíš rozbila okno i hrnek. Kosa, projelo mi v hlavě a mně se po celém tělo rozlil strach stejně jako před dvěma sekundami čaj. Člověk, nebo věc, která tu kosu držela, ji vytáhla z prázdného prostoru, kde bylo okno. Kosa mi pomalu mizela z očí a já jsem seděl na pohovce s obavami se pohnout. "Jsi zbabělec Jakube, víš to?" ptal se mně hrubý, chraplavý a především strašidelná hlas. Rozhlížím se po pokoji, ale nemohu nalézt osobu, která by vydávala tak strašidelné zvuky v podobě slov. Klaun ani dívka v mém pokoji nebyli. Jsem tady sám, říkám si, kdo to tedy mluví. "Já tady mluvím, jsi snad slepý, nevidíš mě Jakube? Já totiž tebe ano. Tvůj otec byl stejný, jako ty, taky pořvával sprostě na mé učedníky a zavzpomínej, jak dopadnul," říká mi nepříjemný hlas, který stále nevím, odkud vychází. Zněl jako by byl v mé hlavě, nikde jinde. No jasně, on je v mé hlavě, mluvím si v duchu sám pro sebe. "Blázen věru jsi, ale tohle je skutečné." "Nevím, kdo jsi, nevím, co po mně chceš. Dej mi pokoj zbabělče!" řvu do prostoru. "Já že jsem zbabělec? Slyšela jsem o sobě hodně, že jsem zlá, krutá, ohavná, bezcitná, nemilosrdná, ale tohle mi ještě nikdo nikdy neřekl. Uvědomuješ si, kdo já jsem?" "Uvědomuju si to, jak jen to jde. Jsi zbabělec." "Jak tohle můžeš vypustit z tvých ohavných lidských rtů, člověče!" rozkřikne se ještě více. "Já jsem Smrt. Zabíjím, kdy se mi zachce a ty si dovoluješ takhle se mnou mluvit." "Stejně mě nezabiješ, jsi zbabělec, zbabělci nezabíjejí." "Možná máš pravdu, nemusím tě zabíjet, bude stačit, když budeš trpět a třást se strachy," dořekla a v tu chvíli zafoukal silný vítr, mraky jako kdyby se prohnali po zemi. Nic jsem kolem sebe neviděl, ani jsem se nemohl hýbat. Po chvíli vidím, že kolem není už vůbec nic, ani můj dům ani moje malá zahrádka. "Proč se nemůžu hýbat?" ptám se zoufale. "Proč bys měl lidský červe?" Snažím se uklidnit, aby šlo stále vidět, že osobou pohrdám. Podívám se pod sebe a za sebe a uvědomím si, že sedím na obyčejné dřevěné židli, na které jsem připoutaný. Kolem mě krouží havrani a já stále nevidím nikoho, kdy by mohl mluvit. "Kdybys nebyl zbabělec, tak by ses ukázal." Najednou se všichni havrani slétli na jedno místo a vznikla z nich osoba vysoká půl třetího metru. Osoba celá zahalená v černém, do obličeje nešlo taky vidět a působila zcela bez života. "Urazil si mne, urazil si moje druhy." "Tví druzi mě nezajímají." "A dost ty bídná osobo, máš trpět, máš brečet, třást se a prosit mne o milost. Nemáš si ještě vyskakovat." "Mám prosit, abych se snížil na tvou úroveň?" "Chtěla jsem si tě vychutnat, chtěla jsem si vychutnat tvůj záchvat strachu, chtěla jsem se dívat, jak trpíš, ale nebavíš mě." "Stejně s tím nic neuděláš, protože jsi zbabělec." Mezi tím, co jsme mluvili, přilétávalo více a více havranů, sedali na Smrt, sedali na pole kolem mě a létali všude možně. Smrti se najednou zjevila v ruce kosa, která mi zničila okno v domě, který už taky není. Napřáhla se a usekla mi hlavu. Moje hlava ležela na poli vedle židle, kde bylo stále moje tělo. "Jezte a hodujte mí bratří. Je tam dost pohrdání pro všechny. Začněte hlavou," řekla Smrt, kosou ukázala na mé nehybné tělo a havrani se pustili do mé hlavy. Vzbudím na mé pohovce a vedle na stolku je stále hrnek s čajem. "Jsem blázen, Smrt nemá tolik odvahy, aby mě zabila," zavtipkuju si, když v tom uhodí blesk do země, uslyším hrom a ve světle blesku mohu vidět na chvíli nějakou postavu. Dojde mi, co tohle všechno mělo znamenat a začnu se modlit: "Pane bože, prosím tě ochraňuj mě, jsem přeci mladý, abych umřel." "Říkala jsem, že se budeš bát," ozve se povědomý hlas odnikud a já dostanu ještě větší strach, "zbabělče." 

Krátká anotace :

Hrůzostrašný příběh o rozpolcení lidské bytosti, která je zasažena schizofrenii.

Hodnocení Petra Doležala :

Vzhledem k věku autora, který píše s lehkostí o pocitech muže středního věku, se do mysli vkrádá otázka. A hned po ní ještě jedna. Kuba se dotýká velmi citlivého tématu, rozpolcení lidské mysli. Jeho psaní je nehrané a opravdové a čtenáře zaujme.

Stopy v prachu


Elena 14 let

Není nic nad probuzení,
však nepřišla v noci smrt,
možná jen nekonečné snění,
jako tráva, jako srp.
Po ulici tiché kroky,
jen listí k zemi víří,
jako nekonečné sloky,
se vzduchem ptačí píseň šíří.
Z ničehonic jako z prachu,
všechen čas se blíží k krachu,
však kdo by o odpuštění stál?
Kroky míří dál.
Kolotoč s motivy labutí,
jako koňskou žíní prásknutí,
zní každý náraz, pád,
osud si sem přišel hrát.
Lístek letí kličkou k zemi,
můj pane sic nezdá se mi,
jako vědomí ničí,
má podstata, na mě se křičí.
Mnoho a mnoho let v hlavě,
schránky fyzické ničí hravě,
spousta hluchých uší,
jen neposlouchajíc duší.
Hvězda padá k pláni,
až teď se každý k žití shání,
každá radost setne z kůže,
nabídněte konci růže.
Země vyprahlá stoná,
přeci se naděje koná,
slza se dotkne mých tváří,
ne každý se dožije stáří.
Poslední krok a poslední list,
nezbývá co z knihy číst,
poslední verš a poslední slova,
stará deska zaseklá přehrává zas a znova.


Krátká anotace :

Trochu ponurá poezie, snad o pomíjivosti snad o smrti, o které dokáží s lehkosti mluvit pouze dívky věřící v zázrak  splněných přání.

Hodnocení Petra Doležala:

Vždy mě těší, když se do naší soutěže vrací autoři z minulých ročníků. Psaní Eleny pro mě není cizí a věřím, že překročila horizont laciných diplomů a plytkých slov chvály a myslí to s paní múzou vážně.Některé metafory jsou překvapivé, některé povedené, ale i tak mám pocit, že tato báseň mohla zrát poněkud déle ve sklepení společně s velkými víny.