MŮJ SVĚT SLOV.  Národní dětská literární soutěž

Pravidla naší dětské literární soutěže.

Milí přátelé psaného slova

Za dobu konání naší soutěže se vás u nás vystřídalo opravdu mnoho a tak jsme přemýšleli čím tuhle vaší oblíbenou zálibu vylepšit a učinit ještě více atraktivní. Víme že jste soutěživí a tak upravujeme pravidla tak, aby se tahle soutěž stala jinou,  než většina ostatních.

Proto jsme vymysleli následující pravidla:

Vaše příspěvky  a literární práce nebudeme nadále samozřejmě nikterak limitovat počtem stránek  a ani omezovat způsob prezentace ( báseň, próza, komiks, novinový článek, reportáž...)

Změní se pouze hodnocení a spolupráce se samotnými autory.

I když víme, že mnohým dětem chybí trpělivost, že někteří z vás napíší pouze jeden příspěvek a s tím obesílají různé soutěže, že jiní z vás rádi sbírají diplomy a ocenění věříme, že se nám podaří zacílit na skupinu dětí které to s psaním myslí přece jenom trochu vážněji a nelitují času a jsou ochotné s texty pracovat a vylepšovat je tím sebe samotné. Takové soutěžící hledáme a ostatním, kteří, " horko těžko vypotí jeden příběh" , nemají trpělivost, nečtou, rovnou poradíme aby nám své práce do redakce ani neposílali. 
Ale soutěžícím, kteří pochopili jak úžasná je možnost objevit kouzelný svět slov, co vše se jeho prostřednictvím dá vyjádřit, nabízíme zajímavou spolupráci a především zajímavou cenu o kterou budeme hrát. 

A tou je pro jednoho z vás lahev ušlechtilého francouzského vína, které vás bude provázet do dospělosti a zráním získávat na ceně.


Soutěž je určena všem dětem, do 18 let. Patří mezi soutěže "netradiční"  protože od přihlášených vyžaduje trpělivost, nějaké ty vědomosti a píli, ale ta, " jak je známo" ,růže přináší.   

Propozice soutěže:

Kdy je možno se do soutěže přihlásit?

Do soutěže je možno se přihlásit v průběhu celého roku. Soutěž má oficiální začátek v říjnu a konec v říjnu následujícího roku od vyhlášení. Každý soutěžící z ní může kdykoliv vystoupit a vrátit se.


Jak se do soutěže zapojit?

Je to velice snadné. Stačí zaslat na naší e-mailovou adresu tvůj příběh, báseň, úvahu, vyprávění, novinovou reportáž či komiks. Bez omezení rozsahu a tématu. 

Také nám přidej místo svého bydliště ( ne poštovní adresu) a věk ( datum narození nepotřebujeme). 

Jaká je struktura soutěže?

Začínáme

Na základě tvé práce  a věku ti bude, po přečtení, zaslán první soutěžní úkol z naší redakce. Jak rychle si s ním poradíš je jenom na tobě, ale ze zkušenosti víme že jsou i děti které nám píší každý den.

Každý spisovatel musí být nejenom nadaný, ale především trpělivý, vzdělaný, měl by rozvíjet vlastní intelekt a nesmí se nechat odradit žádnými překážkami. A to je jeden z hlavních cílů, které tato soutěž sleduje.

Smyslem naší soutěže není rozdávat diplomy, ale pracovat s talenty...pokud mají trpělivost a snahu.


Všechny "nadějné" soutěžní práce budeme zveřejňovat na těchto stránkách s krátkým hodnocením.

Aby si se mohl zapojit do naší soutěže musíš však odpovědět na následující snadné metaforické záludnosti  a potěšit nás v redakci svým ostrovtipem.

1.

Přelévám oceány, vědro nemám. Bez koštěte listí zametám. Jsem statečný když zápasím s draky, jsem nezbedný když holkám cuchám vlasy. 

Kdo jsem?


2.

Jsem trpělivý, listí stromů pro radost přebarvuji. Plátna spřádám z padáčků, statečných větrných tuláčků. 

Kdo jsem?


3.

Splav jsem utišil, drahokamy v noci ozdobil. Do křišťálu zaklel rybí penízky ztracené. Sklo podél břehů do krajek vybrousil a vločkou sněhovou pohladil, zrcadlo právě zrozené. 

Kdo jsem?


Troufneš si rozluštit tenhle těžký rébus? 


Něžná je noc, ta Noc v Lisabonu kdy dozrají Hrozny hněvu na Větrné hůrce. Za svítání Na obzoru Plachta bílá. to Opilý koráb hledá v mlhách Ostrov pokladů. Ten ostrov, kde končí Haroldova pouť.

Nadějné soutěžní práce ročníku 2023/2024

Bára Doubravka 15 let


Touha

Touha je ta mocná síla,

co tě táhne ven do deště.

Není žádná drobná víla,

ač je malé dítko ještě.

"Toužíš-li se státi králem,

neboj se a pojď blíž.

Obdařím tě vzácným darem.

Vesmír vnímej, radu slyš."

Každým krokem roste dítko,

sílí a má větší hlad.

Nevadí mu v cestě smítko,

ani velký balvan.


Hodnocení Petra Doležala:

Bára si zvolila za svůj soutěžní příspěvek báseň a i když se tento krátký slovní útvar zdá jednoduchý, opak je pravdou. Jednoduché, téměř dětské frázování a snaha o rýmování odsunuje silné téma někam na druhou kolej. No uvidíme jak si povede dál a jestli ji přátelsky míněná kritika neodradí od dalšího literárního snažení.


Eliška 15 let

"Nejlepší na tom je, že ta hvězda, na kterou se právě díváš, může být celá galaxie."

Zahleděla jsem se na tu oblohu, černočernou, připomínající neředěný inkoust, s něžnými zářivými světly. Zkusila jsem si představit, že ta lavice, která mě zespodu podpírala, vůbec není – a že se v té sametové obloze vznáším.

"Anebo je to fakt jen jedna hvězda, tati," navrhla jsem šeptem. "Která svítí lidem na cestu."

Samotné mi přišlo, že ta jedna hvězda (nebo – jak říká táta – galaxie), která na pohled tvoří jen obyčejnou malou tečku, může pro jiné představovat spásu. Už jen ty citáty v knížkách – že když někomu někdo umře, stane se hvězdou, co ho povede dál.

Na druhou stranu představa, že tyto mrtvé hvězdy tvoří seskupení, taky nebyla marná.

"Málokdo se umí opravdu orientovat podle hvězd. Většina lidí je vidí jen jako – zpestření sobotní letní noci," táta pokrčil rameny, jako by se to zrovna jeho právě netýkalo. Buřt na vidlici mu nadskočil, až se dotkl plamene a zlehka zčernal. Pak z něj ukápla trocha oleje. "Chceš taky?" zeptal se.

"Myslíš, že máma je taky hvězda?" ignorovala jsem jeho otázku.

"Teoreticky může."

"A prakticky?"

Vlastně to všechno bylo ještě víc na houby, než se zdálo. Nebylo to jako v těch bezcenných románech. Po nocích jsem neplakala do polštářů a nepromlouvala jsem ke svému nitru. Máma tu prostě nebyla – cvak – a já i s tátou jsme zůstali sami.

"Prakticky asi ne."

"Fajn."

On a já jsme byli dobře sehraná dvojka. Dva magnety, namířené nesouhlasnými póly k sobě. Vždycky jsme se k sobě mohli vrátit. Na tom principu, že si nebudeme lhát.

"Protože už nejsi malá," řekl tehdy. Bylo mi jedenáct.

"Slyšel jsi už někdy ´Hvězdy netuší, že tvoří souhvězdí´?" posadila jsem se na zadek a zachumlala se do deky ještě pevněji.

"Ne. To mi nic neříká," mlaskl a obrátil oči v sloup. "Vždyť jsem ti to řekl já. Jean Cocteau."

"Jo, vím. Ale až teď mi to dává smysl. Pořád jsem to brala jako… no, něco s lidma. Jakože člověk jako jedinec si neuvědomuje, že na Zemi je z nějakýho důvodu. Teď… už to chápu dobře."

"No vidíš," už mě neposlouchal. Pomalým pohybem řezal špekáček na kolečka a očišťoval vidlici. V očích mu svítily jeho vlastní hvězdy.

Nebo to byly galaxie?

Hodnocení Petra Doležala:

Eliška nám napsala velmi smutný příběh ( a jak jsme později zjistili, nezakládá se na jejím vlastním prožití). Z jejího psaní jsou cítit silné emoce ( bohužel pro dívky jejího věku jsou jaksi přirozené) tedy zklamání z lásek a vstup do reálného života, který se nám už nezdá takový jako před několika lety. Myslím však, že si zvolila ten nejlepší způsob jak se s touto změnou vypořádat. Psaní je onou terapií a autorka je k jejímu použití dostatečně vybavená( slovní zásobou a citlivým vnímáním).

                                                                                       Karolína 15 let 

Oranžový drak

"Slečno Červenková, kampak si zapisujete látku?" zeptala se profesorka Kohoutková, čímž vytrhla Soňu z denního snění.

Dívka se bezradně podívala na svůj stále zavřený sešit. Váhavě po něm sáhla a se sklopenýma očima se profesorce omluvila.

"Příští hodinu si vás z této látky prozkouším," odpověděla Kohoutková suše a odkráčela zpátky ke své katedře.

Soňa si jen tiše povzdechla. Uchopila své pero do ruky a začala si opisovat zápisky od své spolužačky, se kterou seděla.

Tohle nebylo poprvé, kdy někdo z kantorů načapal brunetku, jak zasněně hledí z okna. Soňa věděla, že by měla dávat pozor, už jen proto, aby nemusela doma trávit hodiny snažením se pochopit učiva jen ze zápisků jejich spolužáků. Ale nemohla si pomoct. Koho by vůbec zajímaly nějaké množiny a intervaly, když přímo za okny létali draci! Poloprůzrační, hýřící všemi barvami metali salta a další nejrůznější cirkusové kousky a naše brunetka by klidně mohla strávit celý den pozorováním těchto humorných tvorů. Mělo to ale jeden háček. Soňa Červenková byla jediná, kdo je byl schopen vidět.

Tak tomu vždycky bylo, tedy aspoň si to tak dívka pamatovala. Jako malá milovala vyprávět všem okolo o těchto létajících plazech a dospělí se vždycky dobromyslně smáli její představivosti. Jenže čím starší Soňa byla, tím častěji se místo širokých úsměvů jejích rodičů objevovaly starostlivé pohledy. A také častěji a častěji si její spolužáci z ní utahovali.

Dívka si pamatovala, jakoby to včera bylo včera, kdy si její maminka s ní sedla na pohovku jejich obývacího pokoje a řekla jí, "Broučku, proč si pořád vymýšlíš o těch dracích? Vždyť už jsi velká holka a ne předškolačka na hřišti."

Soňa už tehda plně chápala, že kromě ní nikdo rozverné draky nevidí. Ale ani ve snu by ji nenapadlo, že celé ty roky ji mamka nevěřila ani slovo. Nikdo jí nevěřil, jen to mile přecházeli a za zády si o ní špitali.

A tak Soňa přestala o dracích mluvit. Naopak začala se tomuto tématu pečlivě vyhýbat. Samozřejmě jí ještě pár spolužáků na bývalé škole čas od času poškádlilo, ale když jim brunetka neposkytovala žádnou reakci, brzy je to přešlo.

A teď byla Soňa v prváku na střední škole a byla pevně rozhodnuta, že se nikdo z jejích nových spolužáků o jejím malém tajemství nedozví. A zatím se to i dařilo, vyjma nespočetných napomenutí ze strany profesorů.

Známa znělka se konečně ozvala a ohlásila konec poslední vyučovací hodiny. Soňa si spolu s ostatními začala skládat své věci do batohu, víc než připravená vypadnout ze školní budovy.

Žáci z celé školy se nahrnuly k vchodovým dveřím a snažili se dostat co nejdřív ven. Mezi nimi byla samozřejmě i Soňa se svými třemi kamarádkami Míšou, Anet a Lýdií.

"Jdete na oběd?" zeptala se Lýdie, načež Anet s Míšou přitakaly. Jen Soňa zavrtěla hlavou.

"Jsem alergická na papriku a ta byla v obou jídlech," vysvětlila brunetka.

"To je škoda," poznamenala Míša, "Kam půjdeš?"

"Za pět minut mi jede vlak, který nemám šanci stihnout, takže pojedu tím dalším až za půl hodiny," odpověděla nespokojeně Soňa, "Doma mám ze včerejší večeře karbanátky, takže si půjdu nejspíš sednout do té kavárny na rohu a počkám tam."

"Aspoň si projdeš tu matiku," snažila se ji uchlácholit Míša a Soňa musela s povzdechem uznat, že měla pravdu.

"Holky, už bychom měly jít, jestli nechceme čekat zase půl hodiny ve frontě," připomněla jim Lýdie.

Holky se se Soňou rozloučily a se spěchem se vydaly k jídelně, zatímco se naše brunetka vydala docela jiným směrem.

Na dívčině tváři se objevil úsměv, když se v jejím zorném poli objevila útulná kavárna, kam tak ráda chodila, a její srdce se zatetelilo radostí, když otevřela dveře a uslyšela tak důvěryhodně známý zacinkání zvonku. U pultu si objednala kafe a sedla si s ním k jednomu ze stolků u okna, aby měla přímý výhled na nějakého toho okolo letícího ještěra.

S lehce zachmuřeným obličejem si také vytáhla sešit z matematiky a začala si číst narychlo zapsané zápisky.

Když uslyšela další zacinkání zvonku nad vchodovými dveřmi bezmyšlenkovitě zvedla zrak. K jejímu překvapení v nich však stál Kristián Ambrož, jeden z jejích nových spolužáků. Byl to urostlý chlapec s černými kudrnami a zajímavýma zelenýma očima. Soňa nemohla říct, že by byl nejchytřejší ze třídy, ale rozhodně patřil k té lepe chápavé půlce, na rozdíl od ní. A taky uměl šíleně dobře hrát šachy, o tom se přesvědčila na vlastní kůži na adaptačním pobytu.

Dívka ho po očku sledovala, jak si objednal svůj zákusek, a když se chystal si sednout k jednomu volnému stolu, Soňa na něj mávla, "Čau Krisi!"

Kristián se zastavil a jeho oči našly Soňu, načež se chlapec usmál. Přešel k brunetčinými stolku, kde si položil svůj talířek a přisedl si.

"Nazdar, co tu děláš tak sama?" zeptal se, přičemž si dal kousek svého malinového dortu.

"Holky šly na oběd a mě jede vlak domů až za půl hodiny," pokrčila rameny brunetka, "takže jsem šla sem s úmyslem se naučit matiku, aby mě ještě ta babizna nenechala nějakým zázrakem propadnout už v pololetí."

Kristián se pobaveně zasmál a řekl, "Tak to hodně štěstí. Ale kdybys potřebovala něco vysvětlit, tak se mě klidně zeptej. Nejsem sice matematický génius, ale rozumím tomu natolik, abych to bych schopen vysvětlit."

"Díky, ale myslím, že to dám sama. Vlastně to není až tak těžký, jen mě to fakt nebaví," postěžovala si.

"Jak myslíš," usmál se Kristián a poté oba ztichli. Soňa byla zabraná do zápisků a občas se napila svého kafe, zatímco Kristián si vychutnával svůj zákusek a výhled z okna.

Konečně už měla dívka všech těch vzorečků až po krk a s pevně semknutými rty zaklapla svůj sešit. Kdyby to bylo na ní, okamžitě okamžitě by ho vyhodila. Nebo ještě líp, spálila by ho na popel. Jenže potom by si musela kupovat nový a

všechny zápisky si zase opsat, což by byla zbytečná ztráta času. Takže tyhle představy zůstaly jen sny v její hlavě.

Stejně jako Kristián se zadívala na neklidnou ulici pod nimi. Lidé rychle někam pospíchali, ovšem byli mezi nimi i tací, kteří se zastavili, aby si poslechli pouliční muzikanty.

Najednou jí výhled zaclonil oranžový drak svou piruetou. Ale jakmile si všiml své divačky, zamával radostně svým ocasem.

Dívka si však koutkem oka všimla, že Kristián zamával nazpět a překvapením strnula. Viděl ho snad taky? Ale to bylo nemožné, nikdo kromě ní draky neviděl. Ale komu by tedy mával?

Chlapec si všiml jejího zaraženého pohledu a pozvedl jedno obočí, jakoby se ptal, co se stalo.

"Ty jsi teď zamával?" zeptala se ho hloupě a hned měla chuť se propadnout do země. Samozřejmě, že mával, vždyť ho viděla pro boha!

Kristián se však jen zasmál a odvětil, "Proč bych nezamával, když mě drak pozdraví?" Jeho zrak poté spadnul na nástěnné hodiny, načež prohlásil, "Už bych měl jít. Ještě jednou hodně štěstí s matikou a jinak se uvidíme zítra ve škole, že?"

Soňa jen přikývla, neschopna ze sebe dostat jedinou kloudnou větu.

"Skvělý, takže čau!" rozloučil se Kristián a vzal svůj nyní prázdný talířek, aby ho odnesl.

"Ahoj," hlesla za ním brunetka a pohledem ho vyprovodila z cukrárny.

Ještě ten večer jí její setkání v kavárně s Kristiánem šrotovalo v hlavě. Mohl to vážně říct jen tak z legrace a přitom se náhodou trefit do dívčina malého tajemství? Nebo by snad po všech těch letech našla někoho, kdo taky viděl draky?

Hodnocení Petra Doležala:

Karolína je životním snílkem a její slečna Červenková je jí tolik podobna. Přál bych autorce aby ji ona tajemství dívčích snů nikdy neopustila. Příběh je kompozičně zajímavý a Karolína se jeví i jako citlivý dramaturg ( jenom bych v reálu nedoporučoval ani " urostlému chlapci se zajímavýma očima" se o své představy podělit).


Marie 11 let

Zázrak

Zázraky se dějí

každý všední den.

Když se děti smějí,

vypadá to jako sen.

Stačí, když se usměješ,

i to je velké štěstí,

dříve než se naděješ,

uslyšíš, jak zázrak chřestí.

Když máš velké srdce,

radost je to taky.

Vždyť je hodně krásné přece,

dávat lidem lásky mraky.

Hodnocení Petra Doležala:

Marie mě svojí poezií mile potěšila. Je básníkem čistých dětských metafor pramenících v touze po lepším světě( ponechme některá " trochu" skřípající rýmování stranou, neboť není důležité jaký příběh vypráví dřevo kterým se ohřejeme v třeskuté zimě) a nepochybuji, že se v naší soutěži udrží a obohatí svůj talent vidění světa( jaký by měl být) o nové rozměry a poznání.

Anna 15 let

Bylo to, bylo to trochu jako na moři. Jako když si člověk lehne na nafukovací lehátko a houpe se na vlnách, ale přece jiné.

Teď jsem necítila ani klid ani pohodu jako na moři…

…když mi na záda dopadaly teplé paprsky letního slunce a šimraly mě, zatímco jsem smáčela prsty u nohou v chladné vodě a skrze průhledný plast, ze kterého bylo lehátko vyrobeno, pozorovala drobné rybičky, rejdící hluboko pod hladinou. Zářily všemožnými barvami a honily se, proplouvaly mezi řasami na dně. Sem tam jsem zahlédla bílou mušli. Se smíchem se snažila zapamatovat si přesnou polohu každé z nich, abych se pro ně později mohla vrátit, sama, nebo ve společnosti mladšího brášky.

Občas jsem smočila v moři i ruku. Sledovala, jak mi z prstů odkapávají kapky slané vody, třpytí se na slunci a po dopadu na hladinu tvoří kruhy, stále se rozšiřující…

Nebo jako když jsem se potápěla…

…Ten pocit, když se člověk najednou octne hluboko pod hladinou, všude kolem je tma a hruď mu svírá nepopsatelný tlak. A najednou je u dna. Podívá se nahoru k hladině a daleko nad sebou vidí světlo. Dochází mu dech, plíce se svírají bolestí… odrazí se ode dna a vší silou se snaží dostat se co nejdříve zpět nahoru. Bojuje o svůj život, potřebuje se nadechnout, ale nemůže…než se dostane k hladině a nevynoří se. Do očí ho praští světlo a konečně…konečně je volný. Popadá dech…

Ale při potápění je jednodušší dostat se zpátky na hladinu, na světlo.

***

Ležela na posteli a zírala do stropu. Cítila se, jako těsně před odrazem. Všechno jí svíralo, nemohla dýchat. V očích se jí leskly slzy, ale už neplakala. Chtěla. Chtěla to všechno pustit ven, aby se jí ulevilo, ale nešlo to. Nemohla už ani brečet. A tak jen potichu ležela a cítila, jak se srdce v její hrudi rozpadá na milion malých kousíčků…

***

Je to jako bych byla ptákem, který chce vzlétnout, ale nemůže. Ptákem se zlomenými křídly…

Jako bych byla lodí, která nemá kormidlo, kterou vítr a mořské proudy unáší kam se jim jen zachce, zatímco já tomu přihlížím, neschopna cokoliv udělat.

Často se cítím, opuštěná…jako bych byla sama uprostřed moře, tmavého moře tak hlubokého, že nevidím na dno. Jsem tam sama a neumím plavat…topím se a nikdo tam není, nikdo mě nevidí, nikdo mi nepomůže. Nikdo…

***

Držela ji v ruce, tmavou lesklou a chladnou. Studila ji do prstů. Cítila její kovový povrch. Ležela v posteli, oči uplakané… kdyby měl její polštář ústa a dokázal mluvit, mohl by vyprávět tolik smutných příběhů… teď byl celý mokrý, jak zachytával slané kapky – její slzy, které jí stékaly po tvářích. Všechno to, co prožívala…všechno to, co se stalo… všechno to tolik bolelo tak strašně moc.

Když se smíchem slavila šestnácté narozeniny, nikdy by ani nepomyslela na to, jak strašně bude tenhle život těžký…

***

Chtěla bych se vrátit zpátky. O dva, tři roky nebo třeba pět let.

Tolik bych si přála kontrolovat čas… vrátila bych se zpět a napravila všechny ty chyby posledních let, které jsem udělala a ušetřila bych si možná tolik starostí, tolik bolesti….

***

Byla její, dle jejího názoru jedinou a dobrou přítelkyní, kterou měla. Problém byl v tom, že tahle přítelkyně nenaslouchala, nesnažila se pomoct. Byla katem. Popravčím, který bezmyšlenkovitě plnil rozkazy svého pána. A rozhodně jí nebyla dobrou přítelkyní…

***

Když se topíte a jediné co vás před tím utopením chrání je držet se provazu tak pevně, že si spálíte celé ruce, taky byste to neřešili…

Co teď bude dál,

zhasnou hvězdy na nebi,

nikdo tu není…

Čas je škrt,

nedá se přemluvit,

běží vpřed jako chrt,

nedá se zastavit.

Nic není dál, jen smrt…

Ale já chci zkusit chrta chytit,

nechci smrt,

A chci jako slunce znovu svítit.

***

Cítila se zrazená. Svou myslí, sama sebou, ale především svými blízkými, kteří jí měli nad vodou držet. Jenže oni byli ti, kteří jí potopili. Ti, jež vypustili její záchranný kruh, to oni jí na nohy přivázali těžká závaží, to kvůli nim nemohla vyplavat. Kvůli nim se topila.

A taky kvůli sobě a své skrývané, nejspíš neopětované lásce…

***

Láska. Je to silné slovo? Když se ti tři roky někdo líbí a stále nemáš odvahu zvednout se, podívat se mu do očí a říct mu to. Téměř spolu nemluvíme. Ignoruje mě a já nevím proč. Proč.

Tím slovem začíná většina mých otázek na které ale neznám odpovědi. Ty zná jen Bůh, jestli tam ještě je.

Kdosi kdysi řekl: "Bez pochyb by nebyla víra. Bez pochyb by neměla smysl. Pochybuju abych mohla věřit, věřím a proto pochybuji." Ale proč? Proč je tak nemilosrdný? Proč nevyslyší mého srdce tajná přání?

***

Uplynulo mnoho týdnu ode dne, kdy se s ní seznámila. S tou, jež považovala za svou dobrou přítelkyni. Teď však snad pochopila, že má dvojí tvář. Že maska vlídného přítele je falešná a skrývá se pod ní jen zlo.

***

Už ne. Už dál nebudu poslouchat její sladké řeči. Ať už Bůh je nebo není, každý je svého štěstí strůjcem. A já bych to svoje štěstí měla konečně popadnout a držet se ho. Už nechci jen přežívat, topit se. Chci žít. Užít si všechno, co život nabízí.

***

A tak začala Anina cesta k hladině. Odrazila se ode dna vší silou a i přes to, že ji místy podvodní proudy stahovaly zpět ke dnu, plavala bez přestávky dál, výš a výš k hladině.

Oslepilo ji prudké světlo a ona se po dlouhé době konečně mohla znovu nadechnout.

Protože vytrvalost je klíč k úspěchu a žádná bitva není předem prohraná. A když je cesta do cíle trnitá, víme, že to stojí za to.

Hodnocení Petra Doležala:

Aničko, Aničko. První věty tvého soutěžního příspěvku mě doslova nadchly. Přesněji po okamžik kdy " sledovala, jak mi z prstů odkapávají kapky". Někdy mají autoři povídek pocit, že bez výrazné dramaturgie příběh postrádá napětí a dokonce i dějovou linku. A dívky tvého věku si snad doslova libují, ve svých příbězích,  v balancování" mezi životem a smrtí". Ale dramata skutečného života tvoří  mnohdy malicherné drobnosti... 

Slovní zásoba a šíře příspěvku však hovoří pro Aničku a tak jsem zvědav, zda pochopí dobře míněnou radu jako výzvu k napsání obyčejného příběhu.

Anežka 16 let

Tam v dály, kde naše touhy končí
Na červánkách andělé
s ptáky tančí
Přemýšlíš
a život běží dál.
Všechny tvé dobré skutky
By na prstech jedné ruky
spočítal
Krok za krokem
pokračuješ sám,
Neklopýtneš,
A však kotník
Zvrtnul sis už v dály.
Málo času,
Už jen máš
podívej se do zrcadla,
Sám sebe nepoznáš Být tak obláčkem
A po nebi plout,
Svým Vlhkým polibkem
svět uhranout
Bezstarostně letět vzduchem,
Oblečena v bílí šat,
svobody, a něhy větru
Si volně užívat.
Odletět daleko
-do dály
Tam kam prsty větru
sahají.
součástí nekonečna,
Však jedinečná být,
Do jakéhokoli tvaru
se proměnit.
Možnost se rozplynout,
Když budu chtít teď
Zapomenout na lásku,
Na dřívější svět.

Hodnocení Petra Doležala:

Anežka patří mezi odvážné a talentované autorky. O tom žádná pochybnost. Jej metafory jsou vyzrálé a profesionální. Představivost a fantazie bezbřehá, slovní zásoba překypující. Až přidá k tématu vlastní prožitek či autobiografickou vzpomínku, dobere se jiného rozměru. V redakci se moc těšíme na její další soutěžní práce.

                                      Eliška 14 let

Otázka jednoho života

Jaký význam má jeden lidský osud v milionech mrtvých, kteří zahynuli během druhé světové války? Může jedna jediná smrt mít nějaký větší význam, než jen další zesnulý? Jaké osudy se skrývaly pod čísly, která si nacisté z vězňů udělali? Nebo naopak, jaký význam má jeden přeživší z transportu? Jeden, dva lidé, kterým se podařilo utéct z lágru? Pár přeživších z nejhorších koncentračních táborů na světě? Má každé dílo z druhé světové války význam?

To jsou všechno otázky, které mohly ovlivnit běh dějin, protože třeba jedna smrt může mít nevyčíslitelné následky pro celé lidstvo. Za druhé světové války by se dalo jmenovat, třeba povedený atentát na Heydricha, který měl za důsledek třeba vypálení Lidic a Ležáků, jedna smrt, která se zapsala do učebnic a zásadně ovlivnila průběh války. Ve školách se dodnes učí i o sebevraždě právě atentátníku Gabčíka s Kubišem, z toho vyplývá další otázka, kdyby se nezabili, jaké by to mělo důsledky? Nejspíše by zemřelo mnohem více lidí než by bylo nutné. Jaký význam má ale smrt nějaké obyčejné babičky, nějakého dítěte? Pro nacisty vůbec žádný, ale každý život má svou cenu, nezáleží na tom, co dokázali, co udělali, nebo ano? Tímto přicházeli rodiny o své blízké a ti co přežili byli po válce osamoceni. Ale každý jeden mrtvý, měl význam a velká důsledek, a to celkový počet zesnulých. Jelikož právě jedinci tvoří celek, a toho se Němci báli. Kdyby se několik tisíc jedinců dalo dohromady, vytvořili by celek a postavili se proti režimu, mohlo by to mít pro nacistické Německo až moc velký problém. Z toho vyplývá, že každý člověk, ať už živý nebo mrtvý má význam, některý větší jiný menší.

Právě živí jedinci měli také obrovskou cenu, hlavně ti, kterým se podařilo utéct z lágru. Mohli pak šířit pravdu, kterou nikdo nechtěl přijmout a zachránit životy. A to se podařilo uskutečnit například Rudolfu Vrbovi a Alfrédu Wetzlerovi. Byli to dva slovenští Židé, kteří utekli z Osvětimi a dostali se až do Žiliny, kde židovským představitelům nadiktovali 32 stránek o tom, co se dělo v Osvětmi, jeden z nejdůležitějších dokumentů z války. I přesto jim nikdo nechtěl uvěřit a byli označeni za lháře a až po tom co byli odděleni a každého vyslechli zvlášť, uvěřili. A dokonce se zastavila deportace maďarských židů, tato zpráva zachránila životy tisícům z nich. Všichni, kteří přežili hrůzy lágrů mohli šířit hrůzy které prožili. Věnovat se hledání svých rodin nebo se věnovat dílům, které byly vytvořeny.

To například dělal po zbytek života otec Anny Frankové, zesnulé autorky nejznámějšího deníku z této doby. Obsahoval spousty poselství, které její otec šířil. Bohužel vydání a následné slávy se Anne nedožila. Zemřela necelý půlrok před koncem války. Jaká škoda, spousty lidem jí je stále líto, ale proč? Protože je slavná a zemřela chvíli před vytouženým koncem, ale jsou tisíce lidí, kteří zemřeli den, hodinu před osvobozením a někteří až po konci na důsledky toho, co prožili. Většinu těchto příběhů neznáme, protože nemáme jak. Tím chci říct, že všechna díla mají význam, dozvídáme se nezkresleně co bylo a je jen na nás, zda se poučíme, nebo ne.

Hodnocení Petra Doležala:

Eliška so "kousla"  do hořkého jablka. I když jsou její otázky napsány bez příměrů a metafor, s logickou úvahou se nedají vyřešit či dokonce " napravit". Tak už to na tomto světě chodí a tak už to na tomto světě bude vždy neměnné. Jistou útěchou, oněm neznámým, snad může být alespoň fakt, že nikdo z lidí není ostrovem ( jak napsal nesmrtelný klasik) a tak jejich jména a osudy nebudou v rodinách zapomenuty.


Lenka 16 let

Babiččina finta 

Noc zahalila celý kraj, jen sýček na větvi dohlížel na okolí. Hřbitovem se ozval vzteklý jekot.

"Můj život skončil a ty si tu zatím klidně spíš!" vřeštěla Hermína a vztekle se zhroutila vedle náhrobku.

"Co se zase stalo?" optal se zcela nevzrušeně Václav, který si za posledních dvacet let společného pobývání v hrobce na její hysterické záchvaty uvykl.

"Moje vnučka se rozhodla, že mě bude následovat a stane se z ní také uznávaná spisovatelka."

"Ale to je přeci bezvadné," zazubil se Václav.

Hermína by vzteky zrudla, kdyby mohla, "jenže ona píše o traktůrku Béďovi, jenž cestuje v čase," plácla se do lebky Hermína. "Její díla jsou snůškou historických nesmyslů a jejich přečtení se neobejde bez trvalých následků. Nejhorší však na tom je, že se všude ohání mým slavným jménem."

"Jen ji nech, ať se vyblbne", řekl smířlivě Václav, "ty jsi dělala horší věci, když si byla mladá."

"Namyšlenější holku bez špetky sebereflexe jsem ještě neviděla," chrlila vztekle dál Hermína.

"Pamatuješ, jak jsi mě tenkrát praštila svým románem poté, co jsem ti naznačil, že se jedná o literární dílo lehce repetitivní?" ušklíbl se potměšile Václav.

"Náhodou, můj návrat rytíře, třetí část, pátá kniha, druhá série, a zejména sedmá kapitola, byl naprosto originální výstřelek mé tvorby." Otočila se k němu páteří dotčeně Hermína.

"Ode mě pomoc nečekej," urazil se Václav.

"Víš, slyšela jsem, že k traktůrku Béďovi má přibýt kombajnek Vašík," prohodila bezelstně Hermína.

Ve Václavovi by se morku nedořezal, "Říkáš kombajnek Vašík? Tak to už překročilo všechny meze. Musíme jí zastavit, dokud je čas!" rychle pošeptal Hermíně do ušního otvoru v její lebce svůj plán.

A tak se Hermína připravila na noční návštěvu u své vnučky.

Když se jí světélkující kostra zjevila v pokoji, vyvalila vnučka nejdříve oči, pak ale nahlas vyhrkla: "Hustý, že bych k traktůrku a kombajnkovi přidala i kostlivce?"

To bylo na Hermínu moc, a tak se rozhodla uplatnit nejvyšší kalibr.

Natáhla ke své vnučce svoji kostnatou ruku, ve které držela fotografii. "Jen se na ní dobře podívej!" Na fotografii se hrbila stařena se silnými dioptrickými brýlemi na očích. Její obličej byl nápadně bledý, se ztrhanými rysy.

Vnučka se od fotografie s odporem odvrátila.

"Víš, kdo je na té fotografii?" zeptala se jí Hermína. "Vážně nevíš? Tak abys věděla, to jsem já dva roky před svou smrtí. Tak takhle budeš vypadat i ty, jestli neskončíš s psaním! Máme to v genech," zahrozila ještě Hermína, než se rozplynula.

Vnučka se vyděsila a zalezla pod postel.

Ten zážitek s babičkou Hermínou byl pro ni tak strašlivý, že rázem zapomněla na všechny své literární ambice. Rozhodla se celý svůj život zasvětit osamocené práci v archivu, což se jí po skončení potřebného studia i povedlo. Časem se zní stala nevrlá a zapšklá stařena, co svým zjevem děsí nečetné návštěvníky jejího archivního království. Zejména nesnáší ty, kteří před ní neuváženě projeví radost ze života.

A Hermína? Ta teď může v klidu spát, a i ostatní obyvatelé hřbitova, včetně Václava, kterého přestala pronásledovat vidina kombajnka Vašíka, si oddechli, neboť na hřbitově po dlouhé době zavládlo ticho přímo hrobové.

Hodnocení Petra Doležala:

Lenka si vybrala velmi netradiční, možná i morbidní kulisy pro svůj příběh. Naštěstí styl jakým je podán její psaní příjemně odlehčuje. Trochu to připomíná  " humornou story" z pera Ffordova. Ale tahle dívčina je svá a tak nás jistě ještě příjemně, nejenom,  v naší soutěži překvapí. Oceňuji zapojení přímého dialogu a uvrhnutí čtenáře do děje bez laciného popisování hřbitovní zahrady ( byť je to svádivé).

Veronika 14 let

Nevšední procházka lesem

,,A jak se má Lauren?" zeptala se Jack s ještě stále planoucími jiskřičkami v očích. ,,To mi neuvěříš," uculoval se Mike, ,,se Samem budou mít na jaře svatbu!" ,,Ó, to je úžasné!" vypískla Jack nadšeně. Vlastně byla nadšená celý den. Po několika letech se procházela tady, v tomhle překrásném voňavém lese, kde za starých dobrých časů trávívala s Mikem a Ann všechna slunná odpoledne. Lesík se totiž nacházel jen půl druhého kilometru za Anniným domem a pár set metrů od koleje, kde byli po dobu svých studentských let zabydleni oni dva. Ach, to vše tak rychle uteklo, když se na to člověk dívá s odstupem času.

,,Škoda, že Ann na poslední chvíli onemocněla, je to už snad sto let, co jsem ji viděl naposledy," povzdechl si Mike. ,,Já taky," přitakala Jack a odvrátila zrak mezi malé borovičky a v hlavě se jí začaly přehrávat vzpomínky jako stařičký film. ,,A pamatuješ, jak jsme tu jednou měli piknik a Ann s sebou vzala psa, který nám tu pak sežral veškerou šunku?" usmála se. ,,To víš, že si to pamatuju, Ann z toho pak byla celá špatná," odpověděl nadšeně Mike, hned nato mu z tváře radost vyprchala a zanechala za sebou něco jako neurčitou rozmrzelost, ,,to bylo jen asi dva týdny před tím, ne?" ,,Před čím?" odvětila tázavě Jack. Ty si to nepamatuješ?" probodl ji Mike nechápavým pohledem, kvůli němuž veškerá nostalgická atmosféra zmizela. ,,To je fuk," zavrtěl hlavou, jako by se tu myšlenku pokoušel zahnat, ,,a víš, na co jsem si teď vzpomněl? Ten Annin pes se jmenoval Guss a později měl i štěňátka..."pokračoval Mike, jako by se nechumelilo. Jack to sice připadalo trochu podivné, ale dlouho nad tím nepřemýšlela a dál pokračovala na vzpomínání s Mikem.

Zbytek odpoledne si povídali o tom, co je u nich nového, a vraceli se do těch krásných dob minulých, zkrátka taková konverzace hodná dvou starých přátel. Brzy však paprsky slunce, rozlévající se mezi listy stromů, zmizely, a když se sluneční kotouč sklonil za obzor, padla na les teplá letní noc. Toho si ale ani jeden z kamarádů v zápalu zábavného rozhovoru nevšiml.

,,...potom jsem mu odpověděla: ,Ale prosím tě, pochlap se přece trochu,'," povídala rozjařená Jack právě, když tu se najednou ozval uši rvoucí, jakoby nelidský výkřik. Jack se vystrašeně rozhlížela kolem sebe, snažíc se najít jeho zdroj, načež si uvědomila, že Mike strnule stojí s očima sklopenýma k zemi. Ty byly tak prázdné, že v nich byla téměř slyšet ozvěna výkřiku. ,,Ehm, dobrý?" zeptala se ho Jack opatrně. Mike polknul naprázdno, zvedl zrak a pokusil se o křečovitý úsměv. ,,Jo, jen... to bylo docela strašidelný, co? Už bychom měli jít." ,,Jasně, souhlas. Ale co mohl být ten výkřik zač?" přemítala Jack, ,,doufám ,že jen nějaké zvíře. Jo, to muselo být zvíře, co jiného by mohlo takhle zařvat? Hele, ale víš ty co? Musíme se vídat častěji," pokračovala, aniž by si všimla Mikova znepokojeného výrazu, ,,vůbec nechápu, že jsme se takhle nesešli

dřív..." ,,Ty si to vážně nepamatuješ?" přerušil její myšlenkové vlákno Mike. ,,Co si nepamatuju?" otázala se Jack s mírným rozhozením v hlase. ,,No přece..." pokoušel se najít ta správná slova, ,,ty testy..." ,,Ehm, ne, to si nepamatuju," odvětila s nepopiratelným znepokojením. ,,Měli bychom už jít," řekl Mike krátce a pokračoval v cestě.

Šli v tichu. Ten šťastný smích se proměnil v trapné ticho. ,,Tak mi to pověz, ne?" vyhrkla Jack zničehonic. Jako by se Mikovi něco zlomilo, spustí bez sebemenší viditelné reakce: ,,Ke konci posledního semestru vyhlašoval pan profesor White, že se koná testování nějakých vitamínů na dobrovolnících. Prý měli jen zlepšovat kvalitu vlasů, nehtů nebo něco takového. No, a Ann se do toho přihlásila, víš přece, že White byl její oblíbený profesor. Nemělo to být nic vážného, prostě vitamíny, buď pomůžou, nebo budeš mít suché vlasy. Pořádala to tehdy nějaká firma, která to vše prezentovala opravdu neškodně," Mike si těžce povzdechne, ,,ale nakonec se ukázalo, že to měl být všelék, jenž byl vyvinut v experimentálních laboratořích. Pokud by to byla pravda, byla by to revoluce v lékařství, ale napřed ho muselo otestovat. A tak zaplatili Whitovi, aby nám to doporučil."

,,A jak to dopadlo, co se stalo?" zamrkala zmateně Jack. ,,Nevyšlo jim to. Místo velkého úspěchu přišel totální propadák. Údajně pak všem začala během pár hodin po požití léku bělat kůže, vypadávat vlasy a nehty jim jakoby zkostnatěly. Podle toho, co říkal White, když jsem se ho na to vyptával. Se to po nějakém týdnu nebo dvou spravilo, ale Ann mi po tom přišla nějaká divná. Vždyť ona ti to i živě vyprávěla. Ale občas se stává, že pokud to byl to tebe velký šok, mohla to pak tvá mysl vytlačit." Jack už se chtěla zeptat, stručně řečeno, co to má, sakra, znamenat, ale v tom jí do řeči skočil další děsivý výkřik. Tentokrát byl ale asi jenom třicet metrů od místa, kde stáli. ,,Co to-" začala Jack, když v tu chvíli křoví zašustilo a ať v něm bylo cokoli, teď se to blížilo ke dvojici přátel.

Ani jeden z nich se však nehýbe ani neutíká, oba jsou totiž paralyzováni strachem. Zničehonic se před nimi z leda vynoří podivná kreatura. ,,Ehm, ahoj," pronese svými širokými ústy a Jack i Mikovi najednou všechno dojde. Tahle bílá vychrtlá postava, stojící tu jen tak v otrhané květinové košili, s nepřirozeně vyvalenýma, černočernýma očima, v nichž sotva vidíme odraz uvadajícího života, jen Ann.

,,Krvácíš," vytlačila ze sebe po pár vteřinách dusivého ticha Jack. Annina kůže teď byla tak tenoučká, že nebylo těžké ji narušit. ,,To nevadí, já si na to vzít vitamíny," pousmála se nepřítomně a vytáhla roztřesenou rukou krabičku léků. ,,Ty to furt bereš? Vždyť přece koukej, co to s tebou udělalo," namítl Mike pořád trochu bojácně. ,,Neee, já se cítit krásně, když jíst vitamíny," odvětila Ann pomalu a s jemným úsměvem. ,,Asi jsou návykové," zašeptal Mike

směrem k Jack a ona nenápadně přikývla. ,,Ann, podívej, teď potřebujeme zavázat všechny ty rány, vždyť krvácíš," zopakovala Jack prosebně. ,,Já mít ráda krev," zašeptala Ann, vytahujíc z kapsy lesknoucí se čepel nože, a v očích se jí zablýsklo zlo, ,,a vy budete brzy taky."

Hodnocení Petra Doležala:

Veronika má jistě barvitou představivost a velmi slušnou slovní zásobu. Možná by stálo za pokus najít si jiné téma a trochu příběh přiblížit " fádní a nudné realitě všedního dne" .I když je námět zajímavý, jeho rozuzlení může být pro čtenáře trochu zklamáním. Pokud Lenka v našem soutěžním klání vydrží až do finále, může tenhle příběh přepsat a nebo rovnou vytvořit jiný. Rozhodně budou obě varianty přínosné, jak pro čtenáře tak pro autorku.

Denisa 15 let

Premiantka

Nikdy neselhávám, ty to víš. 

Snažím se, i když děláš, že to nevidíš.

Někdy mám chuť všechnu snahu zahodit. 

Ale nemohu, jsem přeci premiantka.
Nikdy neselhávám a ty to víš. 

Tak proč děláš, že to nevidíš? 

Všechen ten tlak, co na mě vyvíjíš, to vše se ve mně mísí a za chvilku vyvěrá.
Cítím se lapena v kleci. 

Jako bych byla úplně bez moci. Ale proč? 

Proč musím vždy perfektní býti? A v probděných nocích se trápiti?
Nikdy neselhávám a ty to víš. 

I přesto děláš, že to nevidíš.

 Ale nech mě udělati chybu, aniž by si na mne házela vinu.
Chci býti premiantka s chybami. 

Hodnocení Petra Doležala:

Denisa nám předkládá slušnou sondu do vlastního nitra a musím přiznat, že z její poezie cítím vyrovnanost a klid. Trochu škoda, že obsah jednotlivých slok a metafor se stáčí směrem k věčnému tématu světového " básnění". Zvláště pak dívky autorčina věku kladou nekonečně mnoho otázek, ale bohužel nenabízí pražádné řešení, jednoduše protože jim chybí zkušenost ( blažený je však tento věk nevědomosti). Jsem zvědav, zda i další práce Denisy budou vládnout stejně uklidňující energií.

Nadějné soutěžní práce roku 2022/2023

Eliška 13 let.

PODVODNÍ DOBRODRUŽSTVÍ

"Holky, já se tak těším. Konečně je zase léto a můžeme se potápět" řekla Izabella, členka Podvodního klubu.

"Já taky, jsem zvědavá, zda opět najdeme něco zajímavého" dodala Charlotte, taktéž členka Podvodního klubu, kam ještě patřily Laura a Valentýna.

"Pamatujete, jak jsme se hádaly, zda je stříbrná lastura zajímavá, nebo ne?" Zeptala se Laura.

"No jasně, byla hezká, ale nebyla zajímavá, protože když je něco zajímavé, tak je to jedinečné, neobvyklé, prostě zajímavé. Stříbrných lastur je tisíce." Odvětila Valentýna.

"Nesouhlasím. Byla zajímavá, ano lastur je hodně, ale... Zajímavé, nemusí být jedinečné. Každá lastura je jiná, každá je zajímavá." Oponovala Vali s úsměvem Charlotte.

"Musím se Valentýny zastat. Když je každá lastura jiná, tak je i jedinečná Charlott. Ale ano, zajímavá byla." Přidala se do debaty i Laura.

"Holky, nehádejte se, už to necháme být. Raději se převlečte do těch neoprenů." Ukončila hádky Izi, která už byla dávno připravená jít se potápět.

Už bylo konečně všechno připraveno a holky nasedly na loďku. "Jedeme" vykřikly natěšené holky.

"Spíš plujeme" opravila se Laura.

"Kdo bude pádlovat jako první?" ptala se Vali.

"Já klidně pudu pádlovat" nabídla se Izabella. "Tak jo, já tě v půlce vystřídám" řekla Vali. Cestou se holky bavily a smály se. Hrozně moc se

těšily na potápění, kvůli němuž vlastně založily Podvodní klub. Od té doby dělaly všechno (co mohly) společně. Zkrátka kamarádky na život a na smrt. Za necelou půlhodinu dopluly na místo potápění.

"Pozor" vykřikla Charlotte a hodila kotvu - spíše kotvičku do moře. Dívky si nasadily kyslíkové bomby a všechno vybavení pro potápění.

"Můžu jít jako první?", zeptala se holek Laura.

"Proč ne? Já půjdu po tobě" odpověděla jí Charlott.

"Hádám, že půjdeš jako vždycky poslední Izi, viď?", ptala se Valentýna.

"Jestli to nevadí tak bych chtěla."

"Neva, to je jasný." Usmála se na Izi Vali.

"Já jdu na to" řekla Laura a už se překulila přes bok lodě. Hned za ní skočila Charlotte, po ní Vali a nakonec Izabella.

Ve vodě holky zdvihly palec nahoru, což je jejich znamení, že je všechno tak, jak má být. Takových znamení měly více. Palec dolů znamenal, že se něco pokazilo. Ukázání na kyslíkovou bombu bylo znamením, že jim dochází kyslík. Samozřejmě jich bylo mnohem více. Děvčata se začala potápět hlouběji a hlouběji. Z ničeho nic narazila Charlotte na nějaký kus dřeva. Zamáváním přivolala holky k sobě. Pomocí posunků se dohodly, že budou "stopovat" kusy dřeva. Protože, když se pořádně rozhlédly, viděly podobných kusů spoustu. Všechny byly zvědavé, zda je stopa někam zavede. Laura vedla všechny, protože byla nejzkušenější, za ní plavala Charlotte, protože byla zkušená nejméně. Za ní plavaly vedle sebe Izi a Valentýna. Laura zničehonic zastavila, a začala něco horlivě ukazovat rukama. Nikdo z holek jí však nepochopil. Jakmile se ale rozhlédly kolem sebe, pochopily. Nikde už nebylo žádné dřevo, ani žádná stopa. Děvčata si to sice myslela, ale přeci jenom pocítila velké zklamání. Posunkem si "řekly", že se porozhlédnou po okolí. Každá se vydala jiným směrem.

Charlotte našla nějaký korálkový náramek, což nebylo nic zvláštního, nacházely takové věci naprosto běžně. Lara (Laura) se vrátila zpátky k poslednímu kusu dřeva a zkoumala ho. Val (Vali) zůstala na místě a rozhlížela se, zda něco neuvidí. Nic ale nemohla najít. Izabella se vydala doleva od místa, kde se rozdělily. Dlouho nic zajímavého neviděla, ale najednou se před ní rozprostřel krásný korálový útes. Izi na chvíli oněměla úžasem. Už už chtěla plavat za ostatními členkami klubu, aby jim ukázala překrásný korálový útes, který zářil nejrůznějšími barvami. Tolik korálů, jiných barev, tvarů a velikostí... Už se otáčela, že popluje za ostatními, ale najednou si něčeho všimla. Podruhé úplně oněměla, byl to kus dřeva, který před chvíli sledovaly. Ano, určitě je to to tak, třeba ještě něco objeví. pomyslela si Izi. Byla úplně v šoku, ale vydala se hledat její kamarádky. Sice jí to trvalo, než všechny holky našla, ale věřila, že to bude stát za to. Holkám naznačila, ať plují za ní. Nikdo neprotestoval a všechny pluly za ní. Když všechny uviděly ten útes, měly podobnou reakci jako Izabella. Tolik chtěly něco říct, ale místo toho jen divoce gestikulovaly rukama. Byla to nádherná podívaná. Jen si to představte, ty barvy, tvary... Chvíli obdivovaly krásu, ale pak jim Izi ukázala to dřevo. Ostatní holky souhlasily, přikývnutím hlavy, že to je totožný kus dřeva, jaký před chvíli sledovaly.

Laura neztrácela časem, protože věděla, že než se budou muset začít vynořovat, zbývá jim asi 30 minut. Rozhlédla s kolem a uviděla zachycený kus dřeva na jednom z korálů. Upozornila na něj kamarádky a už zase pluly za kusy dřeva. Sotva doplavaly ke kusu dřeva, který viděla Laura, uviděly to všechny naráz. Před nimi se rozprostřel nádherný výhled na... Za těmi korály, je... LOĎ! Sice nebyla nějak moc velká, ale vypadala, že nebude ve vodě dlouhou dobu. Maximálně 2 týdny. Všechny části lodi byly velmi zachovalé. Nejodvážnější Charlotte doplula až k lodi a začala zkoumat její okolí. Opatrně se k ní připojily i Laura a Valentýna.

Jen Izi si nebyla jistá, jestli je to bezpečné, ale nakonec byla zvědavost přeci jenom silnější. Val našla krásný náhrdelník s larimarem. Moc se jí líbil. Všechny dívky byly nadšené z objevu. Ale z ničeho nic ukázala Lara na kyslíkovou bombu, už jí nezbývalo moc kyslíku. Ostatní holky na tom byly podobně. Sice se jim vůbec nechtělo, ale musely pomalu plavat nahoru. Asi za 20 minut vyplavaly nahoru.

Okamžitě si uvědomily, že stopováním kusů dřeva se vzdálily od své lodi na velkou vzdálenost. Jelikož už musely plavat normálně a nemohli použít kyslík z bomby, nebylo to nejlepší. Přeci jenom budou muset plavat s těžkou bombou na zádech, a už jen to, že šlapaly vodu, je celkem unavovalo. Sundaly si šnorchl, aby mohly spolu mluvit. Chtěly si toho spoustu říct, ale hlavně se okamžitě musí domluvit co boudou dělat.

"No, budeme se muset dostat k lodi" začala Lara.

"No to jo, ale víte, kde vůbec jsme?!" Ptala se vyděšený Valentýna.

"Hlavně nešil" uklidňovala ji Charlott.

"Holky, já vůbec nevím, co řešíte" začala Izi. V tom jí ale skočila do řeči Val.

"No, co asi. Jsme někde uprostřed moře, nemáme kyslík, nevíme, kde jsme."

"Přestaň už Valentýno" rázně ji utnula Izi.

"Co třeba se jenom otočit o 360°?" Ptala se Izabela. Překvapené holky se otočily a viděly, že jsou asi 2 metry od jejich lodi.

"No jo" řekla překvapená Val. Holky dopluly k lodi, svlékly se z vybavení a začaly se povídat.

"Počkat, jak jsme mohly vyplavat kousek od lodi, a když jsme z lodi vyskočily neviděly jsme tu loď?" Ptala se Lara.

"No to je přece jasný, když jsme se potopily, hned nás upoutaly kusy dřeva a ani jsme se nepodívaly na druhou stranu." Vysvětlila Charlott.

"Pravda" připustila Laura. Cestou "domů" si holky povídaly o cestě.

Hned jakmile dopluly na břeh, už tam čekaly rodiče děvčat. Jakmile je uviděli, značně si oddechli. Holky se po sobě nervózně podívaly, vždyť rodiče věděly, že se jdou potápět. Až vytáhly loďku na břeh, začali se rodiče hned vyptávat.

"Holky, my se o Vás tak báli" začala Izabelina maminka.

"Jako proč? Vždyť jsme Vám řekly, že se dneska budeme potápět?" Zareagovala Val.

"No to sice ano, ale asi před hodinou a půl začalo pršet a zatáhlo se, sice pršelo jen chvilku, ale pořád to vypadalo na velkou bouřku..." Vysvětlil Charlottin táta.

"N-o-o jasně" zakoktala Izabela. Před hodinou a půl totiž ještě stopovaly kusy dřeva pod vodou a ani si nevšimly, že pršelo.

"Samozřejmě jsme úplně v pořádku" ujistila rodiče Charlotte.

"To jsme moc rádi, báli jsme se abyste nedopadly jako ta loď, co se minulý týden potopila. Sice se nikomu nic nestalo kromě té lodi - kupodivu." Oddechla si Valentýny mamka.

"A kde se ta loď potopila?" Vyzvídala nenápadně Laura a u toho se spiklenecky podívala na ostatní holky.

"V okolí korálových útesů, asi 20 minut lodičkou odtud. Proč? Ne aby Vás napadlo to tam jít zkoumat." Řekla přísně maminka Val. Pozdě. Pomyslely si holky.

"Jasně, nebojte se." odpověděla Charlotte. Teď už tam podruhé nepoplujeme, pomyslela si Izi.

"No, hlavně že jste v pořádku, a teď se převlečte a ukliďte výbavu" uzavřel debatu Laury táta.

Jakmile rodiče odešli, holkám spadl kámen ze srdce.

"No, tak už víme, co jsme stopovaly" poznamenala Laura.

"Jo no, ještě že rodiče neví, že jsme tam byly" řekla Val.

"Já si nejsem jistá, jestli bychom jim to neměly říct." Opáčila Izabela.

"Ale, Izi neboj. Je nám už 13 a 14, nemusíme rodičům hlásit každou milisekundu našeho života" uklidňovala jí Val.

"Vali má pravdu. Jsme už velký. Je to náš život. Nic se nám nestalo, tak je to jedno." Souhlasila Charlott.

"Jak myslíte..." Stejně si však nebyla jistá, jestli to doma neřekne, Tím by, ale taky zradila holky z klubu. Bůh-ví, jak by rodiče reagovali, co kdyby jim zakázali Podvodní klub... Zahřměná jí vyrušilo z přemýšlení. Holky rychle všechno sklidily, rozloučily se a vydaly se v dešti domů.

Hned jako přišly domů, čelily otázkám, kde se byly potápět. Charlott, Lara i Valentýna si vymyslely, nějaké místo úplně na jinou stranu, od toho, kde byly. Přeci se rodiče neptali, kde byly konkrétně dneska. Jen Izi si nechtěla vymýšlet. Nevěděla, jaká bude reakce mamky, ale nechtěla lhát. Lepší to říct, než aby na to potom přišla jinak.

"Tak co Izi, kde jste byly?" zeptala se jí mamka.

"No mami, víš..." a tak Izabela vypověděla mamce celý jejich příběh. Mamka jí celé vyprávění neskočila do řeči, jen se občas pousmála. Když Izi dopovídala, čekala, že jí mamka vynadá, proč

stopovaly něco, co ani nevěděly kam vede, ale její reakce byla úplně jiná, než si Izi představovala.

"Víš Izi, Já se nezlobím. Jsem ráda, že jsi mi to řekla." překvapila dceru maminka.

"Proč?" Ptala se překvapená Izabela.

"Já, jako malá, dělala podobné hlouposti. Jednou mi děda řekl abych se hlavně nepotápěla v okolí ztroskotané lodi. A co myslíš, že jsem udělala? Hned druhý den jsem se tam šla potápět" ukončila svoje vyprávění Izabelina máma.

"To jsem ráda, že se nezlobíš. Mám Tě ráda mami."

"Já tebe taky."

Konec prvního dobrodružství podvodního klubu.

Hodnocení Petra Doležala:

Eliška před námi otevírá tichý podvodní svět a celkem profesionálně popisuje i používané praktiky při potápění. Vůbec by mě nepřekvapilo kdyby se opravdu potápěla, ale víc by mě potěšilo, kdyby si vše jenom vysnila. 
Mimochodem víte že larimar je bájný kámen delfínů? 
Děvčata se častokrát  upínají k ideálům a čím více poznávají svět tím naléhavěji hledají kout, kde se dá alespoň snít. Ale nezapomínejme, že čím intenzivněji sníme tím blíže jsme vyplnění našich snů a to platí jak pro holky tak pro kluky.


Andrea 13 let

pojďme do zahrad.
ó můj bože
dnes se svět probudil
och, zlato
pojďme do královských zahrad
trhat květy žáru a temna
máš bledou tvář
jsi anděl se zjizvenou tváří
(vypotřeboval jsi denní porci lásky)
princezna se tě dotýká
jako by jsi byl křehká socha
blázen obalený mramorem
šeptá ti uklidňující slova
nevíš, jestli věřit jí
nebo sobě
tak věř alespoň smrti
ochráním tě před ní
zachráním tě od krásy
chci ležet vedle tebe
a nevědět, jaká ruka je moje
chci ti z vlasů splétat copy
složit o tobě nespočet
zmatených básní
cítím lásku
není tvoje
ale života
chtějí nás zničit
ale nevím, kdo a jak
a jestli s tím můžu
ještě něco udělat
jen vím, že ti ta princezna
stále sahá na rty
pojďme vzít ty květy
přenesme je na naše hroby
(když tam nikdo není schopný dát trochu lásky) 


Hodnocení Petra Doležala

Spontánní literatura je reakcí na konkrétní vjem, prožitek či pocit. Je s podivem že optimistickou poezii vlastně  nikdo nepíše ( média spoluvytvořila dojem,  že člověk žije ve světě přímého ohrožení) a lyrika je jaksi přežitkem z časů dávno a dávno  minulých. Báseň je neučesaná a bez rýmování, ale nepostrádá náznaku velké metafory. Nepochybuji, že Andree poskytla azyl, který v daném okamžiku potřebovala.


Veronika 13 let
PŘÍBĚH
Sedím na dřevěné židli přivázaná koženými řemeny. Ta židle stojí uprostřed černé místnosti. Pořád mě bolí hlava a znovu chci upadnout do sladkého bezvědomí. Zavírám oči, když do místnosti přijdou tři muži. Zabouchnou těžké dveře a táhnou za sebou jakýsi vozík. Ve tmě nevidím, co se děje, ale instinkty mě připravují na nejhorší. Jeden z mužů konečně rozsvítí a já spatřím jejich tváře. Jsou plné jizev a jejich oči mají tvrdý pohled bez slitování. Ten co rozsvítil světlo je oblečen v černém a kapuci má staženou hluboko do obličeje. Zbylí dva něco hledají ve vozíku. Mají na sobě bílé pláště a roušky. Otočí se ke mně. Oba dva drží po jedné injekci se zelenou tekutinou uvnitř. Nemám tušení, co se chystají udělat. Ticho v místnosti prolomí hlas toho v černém. "Teď se podíváme, čeho se bojíš" vysloví. Nechápu, co tím myslí. Jak by to mohli poznat? Nemám však čas nad tím přemýšlet. Muži v pláštích mi bodnou injekce do obou ramen. Konečně omdlím. Netrvá to ale dlouho a už jsem zpátky při vědomí. Pořád sedím v té temné místnosti. Jakoby se nic nezměnilo, ale přeci jen je něco jinak. Muži i světlo zmizeli a mé ruce a nohy už nejsou přivázány k židli. Vstanu. Zamotá se mi hlava a tak se znovu posadím. Hlavě se uleví, proto se pokusím znovu postavit na nohy. Nic. Už jsem v pořádku. Dojdu k černým dveřím na druhé straně místnosti, otevřu je a vkročím dovnitř. Ocitnu se v krásné zahradě. Voní tu tulipány, narcisy, růže a mnoho dalších. Asi jsem někde nechala boty, protože bosa stojím v orosené trávě. Procházím se květinovým rájem až dojdu k fontáně. Je z bílého mramoru a v ní se na průzračné vodě leskne můj odraz. Uvědomím si, jak dlouho jsem nepila. Kleknu si k okraji a do dlaní naberu studenou vodu. Přiložím ji k ústům a začnu hltavě pít. Jen co mi však první kapka stekla do krku, fontána zmizela. Růže zmizely. Vůně ve vzduchu zmizela. Zahrada byla pryč. Místo mírumilovného místa se nacházím v zašlé jeskyni. Po pískem posypané zemi dojdu k východu. Málem přepadnu přes okraj a s výhledem dolů mě přepadne závrať. Jsem vysoko v horách. Pode mnou je kilometry hluboká propast. Chci se otočit a jít zpátky, ale ucítím na zádech ledovou ruku. Pohlédnu za sebe. Nikde nikdo. Mezitím mě neviditelná síla srazí z útesu. Padám. Padám příšerně dlouho. Kolem mě se míhají vrcholky skal, kamenné výběžky a uschlé kmeny stromů. Všechno je ponuré. Ve vzduchu se totiž vznáší silná vrstva prachu. V tom se mi naskytne pohled na světlo. Oheň. Moje záchrana. Než se ale stihnu vzpamatovat, dopadnu. Mé tělo leží na kamenné zemi. Bolí to. Bolí mě hlava, bolí mě nohy, bolí mě ruce. Nemůžu se hnout. Nemám sílu. Ocitnu se v kruhu stěn, které právě vyrostly z podlahy. Stěny jsou pestře zbarvené. Červené trojúhelníky, žluté čtverce a mnoho dalších barev a tvarů. Jsem v záři reflektorů. Objeví se tu davy lidí, kteří na mě koukají a očekávají, že něco udělám. To ale nedokážu. Jsem moc slabá. Pomalu zvednu hlavu a zadívám se jim do tváří. Jsou prázdné. Nemají výraz, ale přesto slyším smích. Kdo se tu směje, když ne oni? Až potom si uvědomím, že jsem to já. To já vydávám ten hrdelní, chraplavý zvuk. Smích. Není to však mé tělo. To si bezvládně leží v tom světle dole na podlaze. Má mysl je vysoko nad tím vším. Pozoruji to a nic s tím neudělám. Co bych s tím ale měla dělat? Podívám se na tělo pozorněji a zjistím, že umírá. Leží v kaluži krve. Svojí krve. Jeho hruď se zvedá ztěžka. Musím se k němu vrátit. Vzduch zhoustne, proto v něm musím plavat jako v oceánu. Už jsem skoro tam, jenže začínám ztrácet vědomí. Všechno černá. Už si myslím, že to nezvládnu. Ztrácím naději. Plave se hůř a tělo jakoby se oddalovalo. Vzdávám to. Už se nesnažím. V tom moment, kdy se přestanu pohybovat, otevřu oči. Jsem zpátky ve svém těle. Byl to jenom sen? Nemohl být. S tou myšlenkou se stěny s lidmi vypaří. Jen dřevěná podlaha na které ležím zůstane. Pořád mám zakrvácené tělo, ale už se dokáži postavit. Co teď? Jako na zavolanou spatřím siluetu. Černá osoba v dálce míří ke mně. Najednou v ruce třímám meč. Nikdy předtím jsem ho nedržela a tak nevím, co mám dělat. Osoba začne utíkat směrem ke mně. Také drží tu ve světle lesknoucí se nabroušenou zbraň. Už je dostatečně blízko a tak jí pohlédnu do obličeje. Jsem to já? Vypadá jako já, ale to není možné. Nebo je? Je úplně stejná, jen já mám v očích strach. Ona chce bojovat. Vyřítí se na mě. Bez myšlení vykryju její útok. Nemám tušení, jak jsem to udělala. Zasadím jí ránu. Ona neuhne a jen se s mým mečem v srdci sesune k zemi. To nebylo těžké. Pocítím novou sílu a usměju se. Během chvíle na mě vyběhnou další. Desítky, stovky, možná tisíce. Vytáhnu z mrtvého těla meč. Vím, že nemám šanci. Chci se však napřáhnout a bojovat s nimi, ale nemám jak. Zbraň se mi rozplyne v ruce. Je jich ukrutné množství a všichni mě chtějí zabít. První z nich už byli pár kroků ode mně, když se zastavili. Co se stalo? Proč stojí? Přišla palčivá bolest. Jakoby mi tělem projelo milion jehel a pořád se přidávaly další V hlavě mi začne pískat. Je to nesnesitelné. Chytnu se za hlavu v marném pokusu zmírnění bolesti. V tom se probudím. Ale tentokrát opravdu. Tohle už je realita. Sedím stále na té stejné židli a po čele mi stéká pot. Na kotnících mám sedřenou kůži od řemínků, které je držely. I zápěstí mi zdobí pramínky krve "Co se to stalo?" zeptám se. Mám strach. Zhluboka dýchám. Všichni můj dotaz ignorovali. Nevnímají mě. Jen na sebe nevěřícně koukají. "Co se to kurva děje? zařvala jsem na celou místnost. Opět žádná odpověď. Konečně promluvil ten v černém, který se mezitím přesunul za mé záda. "Nemáme čas" začal, "zabijte ji."

Hodnocení Petra Doležala

Napadlo vás někdy že lidská fantazie jsou vlastně ty děsy co v sobě nosíme a tutláme ? Někdy se nám zjeví ve snech a to je opravdová trýzeň. Veronika nám jeden takový příběh předkládá. Obsah je sice dosti okořeněn současnou náladou v "ovzduší" ale některé momenty jsou opravdu literárně upřímné ( nic nedokáže nahradit ve vypjaté situaci použití peprného výrazu). Slovní zásoba je slušně nadměrná a niť příběhu není předčasně ustřižena. S malou výtkou bych omezil všechny ty meče a popisy jejich použití ( ale vzhledem k věku autorky, kdy nelze nahradit dramatičnost hlubším prožitkem, mě nepřekvapují).

Anička 9 let.

O ZANEDBÁVANÝCH PASTELKÁCH

Byl jednou jeden svět. Svět, to je úplně všechno co kdy bylo, no co je vlastně na světě. Na světě je opravdu moc věcí. Například zvířata, lidi, rostliny, a možná i pár mimozemšťanu. A tahle všechna havěť musí někde žít, a tak je tu vesmír. Různé planetky a planety. My budeme mluvit o chlapečkovy Jonáškovi který bydlí v České Republice na planetě zemi. Jonáš je úplně běžný šestiletý chlapeček, který miluje policajty a zombíky. Za chvíli měl jít do školy a tahle představa se mu vůbec nezamlouvala. Maminka z toho byla celá nesvá a tatínek si stěžoval že musí platit za novou aktovku. Navrhl jestli by nestačila aktovka po sestře Nelince, která šla už do 3. třídy. Maminka ale prohlásila ,, vždyť ta aktovka je růžová ! a vůbec trochu provětrat kapsy neuškodí." A tak bylo rozhodnuto. V pátek se šlo na velký nákup. Maminka si udělala seznam co nakoupit :

1 krát aktovka

1 krát penál

1 krát nové pastelky

2 krát pero

1 krát syrečky ( pro tátu)

První na seznamu byla aktovka, a tak vyšli v nákupáku schody do třetího patra, kde našli papírnictví. Jonášovi ihned padla do oka aktovka s monstrem a tak dlouho škemral, prosil až se nakonec začal vztekat a rodiče uprosil. Jako druhou položkou byl penál. Táta vnutil rodině do košíku ten nejlevnější. Zatímco tatínek zářil štěstím, máma si myslela své. Dokoupily i vše ostatní a obtěžkáni nákladem spěchaly domů( nutno podotknouti že syrečky si musel nést tatínek sám).

Po pár dnech Jonáš nastoupil do školy. Škola ale začala být úmornou, a to né pro Jonáška ale pro jeho pastelky. Kluk si totiž pastelky neořezával. Takový týden to bylo pastelkám fuk, ale po tři a dvaceti dnech už to přestávala být legrace. Červená je prý úplně vykreslená, Žlutá má zlomenou tuhu a co teprve modrá, ta prý už neslyší. Co se totiž stane když své pastelky neořezáte ??? No, to je jednoduché. Zkrátka začnou chřadnout. A na takovou pastelku je pak velmi smutný pohled. Když už byly pastelky tak tupé že by nenakreslily ani ťuk. Rozhodlo se pravítko a lepidlo že začnou stávkovat. Hned další den měl Jonáš výtvarku. Právě si slepoval draka když šáhne po lepidlu a ono nic. Šáhne po něm ještě jednou a co se stane? , no zase nic. Lepidlo jako kdyby k stolu přikované bylo. ,, Nevadí" řekne si chlapeček Jonáš v duchu ,, Udělám si domácí úkol z geometrie". Vezme si na pomoc pravítko a chviličku rýsuje. Myslím že nechcete vědět jak jeho práce dopadla. I když asi vám to tedy řeknu. Přímky vypadaly jako jedno velké klubíčko čárek, koleček, hvězdiček a ještě mnoha dalších tvarů.

Když tu muchlanici uviděla paní učitelka Veselá, okamžitě z ní všechna veselost opadla. ,, Co to má znamenat Jonáši ! Když jsem učila tvou ségru Nelu pracovala o moc lépe. Dnes vůbec neprospíváš, úkol za pět a nepracování při hodině k tomu. Jsi adept na poznámku ´´ A taky že mu jedna poznámka v notýsku skončila. Hned jak přišla máma z práce, vyzvedla Jonáše a začala se vyptávat jak se dneska mněl ve škole. Jonáš napřed předstíral že je vše v pořádku, tato grimasa mu ale nevydržela věčně. ,, No co to je´´ ptala se sama sebe maminka. A když dostala od Jonáška vysvětlení bez hlavy a paty,

rozlítila se více než býk při býčích zápasech. Jen náhodně zavítaly její oči do penálu na tupé pastelky a jak byla v ráži donutila chlapečka vše ořezat. Od té doby si Jonáš raději vše ořeže.

Hodnocení Petra Doležala

Anička je talentovaná dívka a jistě všem ve svém okolí dělá jenom a jenom radost. Její soutěžní příspěvek zapůsobil v naší redakci jako sluneční paprsek z letošního, trochu, skoupého listopadového nebe. Její  psaní překypuje nápady, děj  uhání  " stále z kopečka dolů" až čtenáři lehký letní vánek kouzlí na tváři úsměv. Trochu mě však mate dospělácká realita při nakupování, ale pevně věřím že se jedná o pouhý dramatický autorčin záměr.


Barbora, 15 let

STARÝ SAXOFON

Vylezla jsem po žebříko-schodech nahoru na půdu. Měla jsem odtud sundat nějaké krabice s Vánočními ozdobami. Nikde jsem je neviděla a tak jsem udělala pár kroků dál do tmavého rohu. Když v tom jsem o něco zakopla. Natáhla jsem se jak široká tak dlouhá na dřevěnou podlahu a zvířený prach mi vletěl po pusy. Rozkašlala jsem se a chtělo se mi nadávat na tu tak nešikovně postavenou krabici. Ale když jsem se otočila, okamžitě jsem poznala krabici o kterou jsem zakopla a věděla jsem i co se v ní nachází. Byl to můj starý saxofon.

Byla jsem konečně sama. Proti mně na si na posteli hověl saxofon a jakoby se mi svými klapkami vysmíval. Už dlouho jsem nehrála a on si asi myslí, že jsem to vzdala. Dlouho nemytým oknem do pokoje proniknou sluneční paprsky a zlatý nástroj po mě vrhne jakoby vyzývavý odlesk. Ano. Znovu to zkusím.

Nadechnu se a všechen vzduch z plic pošlu přímo do kusu plechu visícího na mi na krku. Skoro jsem zapomněla jaký je to pocit. Teď se všechno vrací. Prsty samy od sebe tančí po klapkách a z nástroje se line překrásný plný tón. Rozeznívá mi celé tělo. Brní celé ruce od loktů po konečky prstů a ještě že sedím, protože mám místo kolen želé. Zavřu oči a zaposlouchám se. Je mi skoro smutno když musím přerušit tón abych se nadechla. Ale hned hraju dál. Ani si neuvědomím kolik čas za dobu co jsem hrála uplynulo. Něco si v tu chvíli uvědomím. Už to nesmím vzdát

Hodnocení Petra Doležala

Barbora stojí na prahu dětství a s obavou vstupuje do světa dospělých. Saxofon představuje v téhle povídce vzpomínky na krásný a bezstarostný čas, jehož hodnotu můžeme docenit pouze  s odstupem času bez možnosti návratu. A nebo nám skutečně popisuje svůj reálný zážitek? Myslím si osobně, že první možnost je blíže realitě. Povídka je smutná ( úměra je v rovině s pocitem autorky) a působí na mě opravdově bez dějových příkras a laciných metafor. I když je krátká, dotýká se velmi rozsáhle palčivého, dívčího problému.


HAMLETOVA VARIACE

Ema 15 let

Před časem jsem četla o tragédii, jež stala se ve vedlejším městě a ač se zdá být neuvěřitelná; je pravda, že znám svědky její. Hlavní postavou je chlapec, chováním podobal se někdejšímu dánskému následníkovi trůnu - Hamletovi.

Dětství vcelku hezké měl, pokud tedy život jeho mezi patnáctým a dvacátým opomineme rokem.

Poté, co dostal občanský průkaz, rodinný ráj obrátil se v peklo. Mezi rodiči propukla neskutečná bouře hádek, jež naznačovaly blížící se jejich rozvod. Mladý Matěj snažil se manželství zachránit, ale strach ovládal jeho mozek.

Viděl, jak se vše, co doposud zpříjemňovalo mu život; rozpadá mu v rukou a mizí z dohledu. Před tímto trápením snažil se ubránit bratra a svou sestru; aby alespoň oni netruchlili tak, jako on.

Během tohoto období neklidu však zvládl odmaturovat a dostat se na vysokou školu.

Když pak jednoho dne přijel k rodině na návštěvu; se odehrálo to, o čem bych chtěla vám vyprávět.

Matka Matějova domů pozvala si svého nového přítele, aby jej mohla dětem představit. Robert byl vysoký statný muž, jenž Matějovi naháněl strach.

Ve chvíli, kdy mužova láska odešla z kuchyně; kde byli ona, Robert a její bývalý manžel; Robert napřáhl se pro kuchyňský nůž a bodl ho Milanovi přímo do srdce.

Jak Milan padl na zem, ozvala se hlasitá rána. Matěj ji slyšel až do svého pokoje a ihned běžel na místo činu.

Robert již zde nebyl.

Matěj přiřítil se ke svému otci a zplna hrdla zakřičel: "Jaká stvůra zabila mi otce?!!" Z očí se mu řinuly slzy velké jak hrách.

Již nemohl nic dělat.

Přišel o osobu, jež miloval a vzorem byla mu po celý život.

Rázem mu v hlavě blikla myšlenka; scénář, kdo by mohl stát za otcovou smrtí. "Roberte, jen se neboj, já si tě najdu. To teprve uvidíš pravé peklo."

Neváhal a ihned vytočil telefonní číslo na policii.

"Já se jen tak nevzdám," věděl, že pomstě Robert neunikne.

Ihned posláni tam kriminalisté byli, jenž měli by místo ohledat a sebrat důkazy. Matěj přivítal se pozdravem smutným a do domu pozval je. Tělo ukázal jim z povinnosti ihned. Muži v bílých oblecích pracovat začali hned, jak tělo uviděli.

Ohledána všechna místa byla a úspěšně důkazy nalezeny a Matěj věděl, že vše dobrou cestou se řítí. Na místo i pohřební službu zavolali, jenž by mohla tělo odvézt. Pak Matěj svolení dostal, uklidit místo činu již mohl. Tělo otce jeho odvezli a i vše, jež týkalo se vraždy, kriminalisté sebrali a do laboratoří poslali.

Rozhodl se, že vzdá se snu o titulu bakalářském i magisterském, a že začne starat se o své dva sourozence. Hledal práci, které by se věnovat mohl s vystudovanou střední školou. Však jednoho dne se hledání vydařilo. Stal se recepčním.

Vzdal se všeho, po čem kdy toužil, jen proto, aby uživil svou rodinu.

Vždy, když měl trochu volného času; vymýšlel plán, jak toho vraha dostat před soud. Mimo to se zúčastnil řady výslechů. Věděl, že Roberta musí co nejdříve potrestat. Snažil se však působit, že o něm neví.

Pak napadl Matěje osvícený nápad - vezme rodinu do divadla na představení, jež týkalo by se něčeho podobného, co nyní mu otřásalo životem. Když přemýšlel nad nejlepší volbou, co mohl ze seznamu vybrati; došlo mu, že situace dějící se kolem něj, připomíná mu Hamleta. A ač Shakespeara četl před mnoha lety, samotný děj mu zakořenil v hlavě jako strom v lese.

Ve chvíli, když herci začali hrát scénu, jež zachycovala kočovné divadelníky při předvádění Hamletova otce vraždy; Matěj nemohl strhnout pohled z nevlastního otce. Robert byl napjatý. Po chvíli toho na něj bylo moc a odešel ze sálu.

"Ach, ano, je to on," říkal si Matěj v hlavě.

Když domů přijeli; odvlekla Marcela, Matějova matka, Roberta do prázdného obývacího pokoje. "Roberte, co to mělo být?! Proč jsi ze sálu odešel ještě před koncem," ptala se svého přítele. "Už toho na mě bylo dost! Nedokážu žít s pocitem viny. Již nemohu tajit vraždu tvého bývalého manžela," odvětil jí.

"Takže se přeci jen přiznal," přemítal Matěj ve své hlavě. Tato slova mu stačila, aby mohl odejít.

Celou noc zamhouřit oka nemohl. Pořád musel myslet na slet událostí, jež se toho večera udály.

Následujícího rána čekal ho další výslech. I přes svou únavu dokázal vylíčit vše, co dokazovalo Robertovu vinu.

Nakonec to však dokázal. Dokázal vše, so zamýšlel již od začátku.

O pár dní později všichni předvoláni k soudu byli, aby svou nevinu doložili. Robert však marně. Vše již od začátku marné bylo. Nedokázal vzdát se.

Následně všichni domů posláni byli. Případ měl prošetřit se a výsledky prý měly vyhodnoceny být za týden.

Sedm dní všichni čekali na závěrečné soudu rozhodnutí. Nikdo z rodiny spát nemohl. Robert však trápil se ze všech nejvíce. Věděl, že tento boj o svobodu prohraný má a v hlavě Marcelu; přítelkyni svou, svou jedinou lásku; proklínal.

Věděl, že jak na straně jeho vina je; ale že i ona za tím vším stála.

Zatímco Marcela výčitky svědomí neměla. Uklidňovala se, že její činy správné rozhodnutí byly a vše vykonala správně. Naivně si myslela, že ona zůstane nepotrestána.

Roberta svědomí sžíralo tak moc, že i přes veškerou svou únavu tři dni nespal. Poté však zhroutil se a další tři dni prospal. Již však připraven byl přijmout trest za jednání své.

Matěj však cítil se jak Robert. Poprvé soucítil s ním a lehce jej litoval. Až nyní uvědomil si, že jej vlastně má rád a konečně přijal ho do rodiny. Jenže už bylo pozdě. Věděl, že tento nový přítel jeho matky zavraždil Matějova otce; ale obdivoval Robertovu odvahu, jež projevila se u soudu.

Mezitím Marcele, matce Matějově, vše začalo docházet. Konečně si přiznala, že vše, co děje se nyní; chybou je její, a že by vinu měla nést ona. To ještě netušila, co následujícího stane se dne. Pak ale usnula a tyto šeredné, ale pravdivé myšlenky rozplynuly se v mlze jejích snů.

Zdálo se jí, že se prochází se svým zesnulým manželem po rozkvetlé jarní louce, a že vzpomínají na dětství svých tří ratolestí. Příjemný to byl sen, jež zmizel jako prudká voda poté, co zazvonil jí budík.

"Život je jako horská dráha," přemítala v hlavě Marcela. "A já, já se dostala z toho nejhezčího výsluní; z toho sluncem a láskou zalitého vrcholu, prudkým spádem přímo do spárů Ďábla - na dno všeho živého i mrtvého. Naplánovala jsem vraždu svého manžela a dlouho po jeho smrti si myslela, že vše, co dělám, je správné."

Po tváři se jí skutálela první, druhá, třetí, a nakonec mnoho dalších slz. Snažila se uklidnit, však marně.

Věděla, co jí čeká. Věděla, že si ji osud najde. Věděla, že možná už nikdy neuvidí své děti. Měla strach, ale zároveň se ničeho neobávala.

Když všichni do soudní síně dorazili, konečné rozhodnutí mohlo být proneseno.

Oldřichovi i Marcele se klepaly ruce a oba obávali se toho nejhoršího.

Matějova matka myslela si, že trestu unikne, a že se na ni nepřijde. Mýlila se však. I její podíl na smrti svého manžela nemohl soud opomenout.

Pak v obleku oděnu muž za soudcovským pultem pronesl ona osudová slova.

Při cestě domů nikdo ani nehlesl. Měli jeden měsíc na to, aby se připravili.

Diskuse začala až tehdy, když dorazili na místo svého bydliště.

"Fakt děkuju, Marcelo," zařval Robert. "Můžeš si za to sám!" odvětila mu Marcela.

"Za co mohu?! Mohu za to, žes chtěla ses zbavit svého manžela a rozvod ti nestačil? Muselas mne využít k spáchání nežití jeho!!!" Žena, jež kdysi miloval, zůstala stát s výrazem plným zaražení a strachu. Neměla co říct.

Věděla, na čí straně vina je a kdo pravdu měl. Ještě před pár lety nečekala by, že stane se něco podobného. Začala proklínat sebe, život svůj i toho, jenž doteď milovala a každý den s ním do společné postele lehávala.

Nezvládla své emoce udržet a nechala jim volný průchod. Začala plakat. Z očí řinuly se jí slzy takové, které připomínaly svou velikostí hrách.

Pokud si někdo myslí, že toto je konec, mýlí se. Toto je pouze začátek. Začátek konce.

Matěj mezitím přemýšlel, jak mohl by uživiti sebe a své sourozence. "Tak devět a třináct let, ano?! Matku mýval jsem rád, teď však se s ní devět let neuvidím. A Robert?! Když jsem ho začal uznávat, na třináct let jej zas ztratím," povídal si pro sebe.

"Matěji!!! Ihned pojď do obýváku!!!" ozvalo se z chodby. "Ano, Roberte, už běžím," zvolal jako odpověď.

Když Matěj sešel po schodech do obývacího pokoje, uviděl matku svou v náručí jejího přítele. Zastavil se na prahu dveří.

Robert objetí uvolnil a Marcela pomalým tempem vykročila ke svému synovi. "Dítě moje zlaté, jistě víš, co děje se v tuto chvíli," začala přátelsky až falešně mluvit.

"Jak bych nevěděl," odpovídal jí v duchu.

Pomalu se k němu přiblížila a dala mu ruce na ramena. Cítil, jak něco svírá v ruce.

Předmětem mu matka pomalu sjela přes rameno na hruď. Na místo, kde pulsovalo mu srdce. "Jestli mám zemřít, ať smrt mne skolí stejně, jako mého otce," zašeptal jí do ucha.

Najednou vzpomněl si, že v kapse skrývá se mu klíč od rodného domu. Sevřel jej v ruce a probodl jím matce hrdlo. Jak cukla sebou, nůž třímající v ruce zabodla synovi svému do hrudi.

Smrt, jež kdysi postihla otce Matějova, si nyní došla i pro něj.

Jak matka, tak syn padajíc na zem naposled podívali se na sebe.

Poslední věcí, jež Matěj zahlédl; byl jeho bratr, sestra a nevlastní tatík. Markéta lkala, jako když se nad městem přežene dlouhý a ukrutný déšť. Michal uchopil ruku Matějovu a klekl si k jeho chladnoucímu tělu.

"Markétko, Michale, vzpomínejte na mne v dobrém. Miloval jsem vás a udělal bych pro ně vše, co by si přáli. Teď však musím odejít." S posledním slovem naposledy vydechl. V tu chvíli se v celém domě rozhostilo ticho. Nikdo nic neříkal ani neprokazoval známky smutku. Pěknou chvíli se nikdo nehýbal.

Sžírající ticho prolomil až Robertův chraplavý hlas. "Nedokážu žít s vinou na prsou. Ztratil jsem vaši matku, lásku mého života. Nemohu bez ní žít. Proto odcházím též. Sbohem," prohlásil lehce roztřeseným, ale jinak pevným hlasem.

Sáhl po noži, jež svírala jeho milá a sám jím probodl se.

"Michale, co bude s námi teď s námi?!" otázala Markéta svého bratra. "Já, já, já nevím. Asi skončím se školou a najdu si nějakou práci, abych nás uživil," hlesl se slzami v očích Michal.

Ještě téhož večera se Markéta rozhodla, že též odejde na onen svět. Vzala si žiletku, jež položenou v koupelně měla, a hranou ostrou přejela si přes zápěstí. Byla odvezena do nemocnice, kde však zranění svému podlehla.

A tak na světě zbyl jen jediný.

Mladý Michal Šaroch obcházel svět se šrámem na duši, však s odhodláním v srdci a hledal lásku. Osud nadělil mu během života peklo, však Michal dokázal uniknout mu. Žil naplno a snažil nedělat se chyby, jež způsobily onu hlubokou ztrátu.

Mým slovům je nyní konec. Dostali jsme se až tam, kam dostane se vše, co jednoho začne.

KONEC

Hodnocení Petra Doležala

Emička mi připadá jako šikovný žonglér se slovy.. Využívá  přesmyčkového rýmování a textu dodává skutečně nádech oné doby, která tvořila kulisy světově známé tragédie. Některé z jejich vlastních myšlenek jsou zajímavé  a trefné. Myslím si však že je v příběhu trochu mnoho vraždy a násilí. Laskavost starých časů se stává realitou, ale zároveň ztrácí tempo. Ono popsat vraždu nezvládne jen tak někdo ( kdosi dokonce tvrdí že pouze ten kdo ji spáchal) a tak nelze naší spisovatelce Emě nic vyčítat. Naopak si zaslouží pochvalu  za slovní zásobu kterou tak bravurně vládne.

PRÁZDNINY NA STATKU

Jakub 12 let.

"Teď už můžete jít, máte prázdniny." řekla nám paní učitelka. Všichni jsme rychlostí blesku vyběhli ze školy a vyrazili do našich domovů. My už dnes vyrážíme pryč. Jedeme za tatínkovým kamarádem panem Vlkem na statek. Pan Vlk má syna, kterému už je 11 a jmenuje se Kuba. Když jsem přišel domů, dala mi maminka za úkol ať si dobalím. Kromě oblečení si s sebou beru knížku, sluneční brýle, tabulku čokolády a notes. Nakonec si dám do malé kapsy padesátikorunu, kterou jsem dostal za dobré známky. Zbyl mi ještě nějaký čas, tak jsme šli se ségrou na hřiště. Potkal jsem se s kamarády, tak jsme se bavili o tom, kam pojedeme. Valentýn, který má bohaté rodiče, se chlubil, že pojede na Maledivy. Kostelní zvon odbyl třičtvrtě na pět a tak jsme šli domů.

Autem jsme vyrazili do Nižboru. Po půl hodině jsme tam dorazili a otevřel nám nějaký vysoký muž. "Dobrý den, já jsem Petr." představil jsem se. "Dobrý den, já jsem Terezka." představila se ségra. Když jsme se seznámili, tak pan Vlk zavolal svou ženu Sandru, aby nám ukázala kde budeme spát. Místo zdí máme pouze tenkou vrstvu dřeva. V místnosti jsou různě rozmístěny postele a všechen nábytek je ze dřeva. Trochu jsme se zabydleli, umyli si ruce a šli jsme na večeři. Dostali jsme kuřecí stehno a brambory polité máslem. Protože to byla první večeře, dostali jsme i koláč jako moučník. Všichni jsme byli unavení, tak jsme šli brzy spát.

Další den jsme se spolu se ségrou vzbudili dřív než rodiče, tak jsme se šli podívat ven. Po cestě nám Sandra vnutila dva vdolky. Podívali jsme se na výběh s ovcemi a seznámili se se psem pana a paní Vlkových. Také jsme potkali jejich syna Kubu. "Ahoj." jsme ho. "Ahoj, jdu pro vajíčka, pojďte taky." řekl. Všichni jsme šli ke slepicím do jednoho z kurníků. Kuba nám ukázal jak zvednout slepici, ale i tak nám to moc nešlo. Přinesli jsme domů 21 vajíček a Sandra z nich udělala výborná volská oka. Tátové snědli všichni po třech, já, Kuba a mámy po dvou a ségra jen jedno. Následně jsme šli nakrmit zvířata. U slepic a králíků se toho moc nedělo, zato ve stájích to bylo zajímavější. Otevřeli jsme dveře a vykoukl na nás obří kůň. Kuba nám ukázal jak ho nakrmit a potom nám řekl ať to zkusíme taky. Sice jsem se trochu bál, ale dokázal jsem to. Pak přišla na řadu ségra. "Já to monstrum nakrmit nedokážu," zděsila se. "To je jen Alík," uklidňoval jí Kuba. "Není se čeho bát, vypadá sice děsivě, ale jinak to nic není." Ségra napřáhla ruku, ale hned zase ucukla. "Já to nedokážu," ječela. Až jsme Alíka dokrmili, měli jsme volno. Kuba nás vzal do stodoly. Lezli jsme v seně, schovávali se a házeli ho po sobě. Ségru napadlo, že můžeme skákat z trámů. První trám byl necelý metr nad zemí. Druhý už lehce nad metr. U třetího, který byl ve výšce metr a půl nám Kuba poradil ať odteď skáčeme na záda, abychom se tolik nepropadali. Ségra se chvíli odvažovala, ale nakonec skočila. Nám klukům to nedělalo problém. Potom už jsme se dostali do výšky dvou metrů. Kuba se pustil bez nejmenšího strachu. Naopak ségra se vůbec neodvážila. Já jsem skočil. Na pátém trámu jsem se podíval dolů a měl jsem pocit jako by se pode mnou propadla zem. Strach z výšek nemám, ale tohle už bylo trochu moc. Kuba zvládl skočit z tohohle i z posledního trámu. Potom se ze stropu pověsil za prkna, aby skočil z ještě větší výšky. Pustil se a leťel z čtyřmetrové výšky. Dopadl a propadl se hodně hluboko. Se ségrou jsme ho museli vytahovat za ruce. Až jsme ze sebe oklepali všechno seno, vyrazili jsme po žluté turistické značce k potoku. Dorazili jsme tam celkem brzy. Skákali jsme přes potok a hráli na schovku. Já jsem pořád víc a víc zjišťoval, jak dobře se dá na statku schovat. Celý den to byla skvělá zábava a vyzkoušeli jsme si spoustu nových věcí.

Sandra nám dala do košíku domácí chléb s máslem, koláč s drobenkou a čaj v termosce a vtom vznikl ten geniální nápad. "Péťo, co kdybychom nocovali ve stodole?" zeptal se Kuba. "A to by fakt šlo?" "Jasně." Dočkali jsme se večeře a po ní jsme odešli na seník. Pan vlk nám dal na cestu dvě tlusté deky a Sandra nám naplnila lahve vodou. Potom už jsme mohli konečně vyrazit. Vylezli jsme na seno, přikryli jsme se a povídali si. "Húúú," ozvalo se. "Co to je?" zeptal jsem se. "sova, spi." "A co je potom tohle?" "je...to zní jako člověk," řekl Kuba a seběhl ze stohu. Já jsem ho následoval. A opravdu, po

zahradě se plížil nějaký muž. "Musíme to dojít ohlásit na policii," řekl jsem zděšeně. "To se lehko řekne, ale nejbližší je v Berouně a to je asi 10 km." Muž došel ke dveřím a vyndal z tašky drát na otevření dveří. Nevěděli jsme, co budeme dělat, ale potichu jsme se vyplížili ze statku. Dostali jsme se do města. Volali jsme o pomoc a házeli kamínky do oken, abychom vzbudili někoho dospělého. Povedlo se to a na balkonech se objevili první lidé. "Co nás budíte?" zeptal se nějaký muž. "Na statku je nějaký zloděj." odpověděl jsem. Myslíte to vážně? "Ano," odpověděl Kuba. "Bylo to na severním nebo jižním statku?" zeptal se muž. "Co?" podivil jsem se. "Asi na severním," řekl též zmateně Kuba. "Počkejte tady," řekl muž a odběhl do bytu. Za chvíli přijelo policejní auto. Naložili nás, abychom identifikovali zloděje. Na statek jsme dojeli za 2 minuty, protože jsme neměli zaplou houkačku, abychom nevyplašili zloděje. Vystoupili jsme a zrovna v tu chvíli z domu vyšel s pytlem plným k prasknutí. "To je on," téměř vykřikl Kuba. Policisté se za zlodějem rozběhli, ale ten změnil směr a vyrazil k nám. Kuba mu stál v cestě a tak ho srazil na zem. Já jsem bleskurychle napřáhl nohu a srazil ho k zemi. Policajti ho chytili a nasadili mu pouta. Na statek byly vráceny ukradené věci. Hodinky mého táty, Sandřin řetízek i mámina peněženka. Prázdniny na statku byli prima. Krmili jsme zvířata. Chodili na maliny, koupali se v rybníku a pořád jsme se bezvadně bavili. Bylo to tu ještě lepší než předloni u moře. Snad se sem zase někdy vrátíme.

Hodnocení Petra Doležala

Jakub má slušný vypravěčský talent a dokáže své pozorovací schopnosti přenést do psaného příběhu. Je vybaven pěknou slovní zásobou a jeho soutěžní příspěvek ( jeli postaven na reálných událostech, a já nemám důvod tomu nevěřit) se pěkně čte. Napadají mě dvě všetečné otázky. Chtěl se jenom svěřit a zbavit své noční můry ( a psané slovo tuhle očistnou moc má) a nebo...? No uvidíme co nám přinesou dny následující  a jak si povede dál v naší soutěži.


            STACYN PŘÍBĚH

Lucka 8 let

Jmenuji se Stacy. Mám bratra Huga, ale vždycky jsem mu říkala Debil s velkým D. Hugo byl starší o tři roky. Kdysi dávno, když jsem se narodila, mateřské mléko jsem dostávala jenom jednou denně. Jednou jsem z toho, jak se o mě špatně starali, skončila v NEMOCNICI!!! Byly mi tenkrát asi tři roky. To se stalo takhle: "Stacy je v tranzu! Je v bezvědomí!" Křičela paní Johana Mitersová, moje máma. Táta, pan Karel Mitersový, křičel: "Musíme pryč! Je to šance, jak se jí zbavit! Rychle! Než nás někdo uvidí! Aby si nemysleli, že jsme to zavinili my! Hugo dělej! Zdrhej!!'' Aby jste pochopili, rodiče mě nechtěli. Nechali mě tam o samotě a já se začala dusit. Potom jsem tam ležela v bezvědomí. Zařvala jsem z posledních sil, až mě najednou uslyšeli sousedé. Vlastně díky bohu, protože kdyby nebylo jich, tak tu teď nevyprávím tento příběh. Zavolali sanitku a já jsem se pak probrala až v nemocnici. Rodiče tam samozřejmě nebyli. Byla jsem na hadičkách. Pak si nic nepamatuji, protože jsem zase omdlela. Zbývalo prý málo a skoro bych nepřežila. Naštěstí jsem se uzdravila a vrátila se zase domů. Rozhlídla jsem se po Hugovo pokoji a nevěřila jsem svým očím. Za ty tři roky, co jsem byla v nemocnici, se tady toho dost změnilo. Hugo měl v pokoji tablet, luxusní postel, televizi nad postelí, počítač, herní konzoli a telefon Iphone 14. Celý pokoj byl jeho a já měla V JEHO POKOJI jen malý koberec, na kterém jsem spala a malý batoh, protože jsme za chvíli měli nastoupit do školy. Když mi bylo osm let, musela jsem prosím pěkně: vařit, žehlit, psát za Huga domácí úkoly a ještě ke všemu se starat o zvířata a stíhat ještě mé školní povinnosti. Zkrátka všechny tyto věci, které patří jak k domácnosti, tak i ohledně školy. Jednou mi Hugo navrhl, že test, který jsme dostávali ve škole z biologie je lehký, tak ho napíše sám. Nebyla jsem samozřejmě proti. Potom jsem svůj test napsala taky. Druhý den ve škole Hugo dostal pětku, a já jedničku. Hugo ten test podělal z jednoho prostého důvodu. Rodiče byli totiž vždy zvyklí, že testy za Huga píšu já. A tak, když jsme přišli domů tak mě seřvali, že Hugo má pětku. Takhle to chodilo každý den. A když se mě snažili zbavit podruhé, dopadlo to tak, že mě nechali venku v ZIMĚ zavřenou v kozím chlívku a šli domů do tepla. Ale naštěstí šla okolo paní Millhasová, dostala mě ven a vzala si mě k sobě domů na noc, abych neprochladla. Ráno jsem jí řekla kde bydlím a ona mě odvedla domů. Rodiče k mému údivu řekli, že se o mne moc báli, a že to udělal asi nějaký zlý člověk. Když se za paní Millhasovou zabouchli dveře, táta na mne začal řvát a plácat páté přes deváté jen proto, aby měl jakýkoliv důvod, proč mě seřvat a že je to vše má vina. Další den jsem to nevydržela a řekla jsem to mým kamarádkám. Ony to řekli učitelce a začalo se to opravdu řešit. Řešilo se to dokonce i s policií. Potom se zjistilo, že mí rodiče kradli. Dali tak mé rodiče do vězení. Hugo a já jsme skončili v sirotčinci a přesně na vánoce si pro mě přišli nějací milí a sympatičtí lidé a odvedli mě pryč od Huga :D. Bylo mi u nich nádherně:D! Když jsem dospěla, za peníze po mých rodičích, jsem si koupila statek, jelikož miluji zvířata a k tomu jsem si koupila nádherný dům! Vybudovala jsem si i útulek.

Toto byl můj příběh, který jsem vám chtěla vyprávět.

Hodnocení Petra Doležala

Lucka začala své vyprávění pěkně zostra ( překvapivá a vítaná změna) ale když jsem četl déle, stále více nabývám pocitu jakoby jej psal někdo mnohem starší ( tím se nesnažím nikterak zpochybňovat její autorství). Až na zbrkle ukončený závěr  je celý příběh podivně smutný ( děti dokáží vyjádřit nespravedlnosti světa nejpřesvědčivěji). Pokud se jedná o pouhou fikci tak tedy "Lucinko klobouk dolů", pokud však vychází tvé psaní z reálného podkladu, je mi to líto. 


POHÁDKA O VĚRUŠCE , KTERÁ VŮBEC NEPOMÁHALA VYSMÍVALA SE A MLSALA.

Josefína  11 let

Jak jste už jistě vyčetli z názvu dnešní pohádky, Věruška nebyla žádný andělíček, ale pořádná škodolibka. Největší potíž byla v tom, že Věruška měla své tři nejstrašnější vlastnosti. Za prvé: mlsala, to by tak její pověsti neškodilo. Mlsná holka je každá druhá. Za druhé: nepomáhala.To bylo už o něco horší. A za třetí: vysmívala se. K tomu nemám, co říct. No, řekněte sami, kdo by chtěl doma holku, která se vám posmívá, za každou nepovedenou práci.

V ten den,kdy příběh začíná, byl slunný a teplý. Věruščina matička na Věrku zavolala a požádala ji, aby zašla do lesa na jahody. " Ať máme tu kaši chutnější," řekla. A tak Věruška šla. Cože, vy se divíte, že šla!? No, ponoukala ji k tomu její mlsota.

Po dlouhé a úmorné cestě si sedla na kámen, odpočinout si, v tu se ,ale před jejíma očima zjevil mužík nemilosrdně se rvoucí s prapodivným tvorem. Mužíkova kouzelná hůlka, kterou u sebe měl se najednou při pranici mužíkovi vysmekla z ruky a odskočila dva metry od mužíka. Mužíček úpěnlivě Věru prosil, aby mu hůlku podala, ale marně. Věrka se jen pochechtávala: ,, Chtěl bys hůlčičku, chtěl?!" ,, Áno,áno ouvej, ouvej, a jak. Pokud mi jí nepodáš zemřu! " ,, No a?! Co je mi po tvé smrti?!" Otázala se škodolibě Věruna. Mužík se hrozitánsky zamračil, dvakrát luskl prsty a zmizel i s hůlkou, i se stvořením. Věruška se klidně vrátila domů. Po cestě k domovu na příhodu dokonce zapoměla, ale hned jak překročila práh domova, na děj se skřítkem si vzpomněla. Uklidňovala se, že to byl jenom oční klam, i když ten skřet volal a slyšela to, ale brala to, že to byla pouze slyšina.

Kaše jí moc nechutnala. Bála se, že mužík byl pravý a jeho rozezlená tvář dokazovala, že na ní něco chystá.

V lese zatím mužík přemítal, jak Věru zbaví nepříznivých vlastností, až nakonec na to přišel. ,, Obr Sláma si poradí! Hned ho poprosím o pomoc!" Rozhodl se bystrý skřetík a jak řekl, tak i udělal. ,, Zítra, hned po obědě, přijde zase Věruška do lesa pro borůvky a já na ni budu už čekat.Zkusím ještě prosit o pomoc kvůli nějaké věci co brzy vymyslím a když nepomůže, bohužel, obřík přijde," promýšlel svůj plán mužíček, ,, snad jí odnaučí hloupých darů sudiček!" vykřikl a rozběhl se za obrem. Druhý den opravdu Věra vyrazila do lesa: ,, Půjdu jen pro borůvky a nikde se nebudu zastavovat," rozhodla se ,, tím nepotkám toho trpaslíka!"zvolala při chůzi . Věrka popoháněná už nám známou mlsotou se dostala na stráň místními lidmi zvanou BORŮVKOVÁ STRÁŇ a začala sbírat borůvky: ,, Ať to lítá," šeptala si pro sebe, ale hned jak byla půlka džbánu na borůvky plná, mužík se zase objevil. Tentokrát mu jeho čapku hryzala obrovitá čepicožravá beruška. No, a vy už asi tušíte co při tom dělal. Prosil o pomoc... Věruška byla vyvedená z míry, protože tak velikou čepicožravou berušku nikdy neviděla. Jen tak klečela u borůvčí celá zmatená a mužík, když viděl, že zase Věrka nepomáhá,tak smutně pokrčil rameny a řekl obrovi, ať si Věru odnese. Doma zatím matička netrpělivě čekala a každou chvilku kontrolovala hodiny:

,, Kde ta holka vězí?! V půl jedné odešla a teď je už sedm hodin! Petře, Petře, Věruška se nevrací, co, kdyby se jí něco stalo!" ,,Cože?! Věrka? Jdu jí hledat! zamanul si Petr, čeledín, který našel ve škodolibé Věrce zalíbení.

U obra to pro Věru bylo strašné. Dostávala k jídlu jenom kůrky chleba a myla hadrem předlouhé podlahy. Obr se jí ještě k tomu pořád vysmíval a nepomáhal. Věruška poznala, že vysmívat se a nepomáhat jsou strašné zlozvyky a ani neočekávala, že ji někdo zachrání. Vzpomínala na hodného a milého čeledína Petra, který je na ni určitě hodně naštvaný kvůli jejímu posměváctví: ,,Ach, Petříku, jak je mi tu po tobě smutno!" rozplakala se.

Petr bez čekání zašel do lesa k BORŮVKOVÉ STRÁNI a tam na něj vybafnul mužík: ,,Neboj se, neboj se," uklidňoval mužík vyděšeného Petra ,, Věruška je u obra Slámy!," ,, A jak to víš???" ,, To je na dlouhé povídání," řekl mužík, i když to na dlouhé povídání moc nebylo. ,, Poslouchej, támhle je zámek obra, tam je uvězněna tvoje Věruška, ale pozor musíš odpovědět na hádanku, kterou si pro tebe obr připravil!" ,, Děkuji, mužíku, tady máš ode mě, malou pozornost " Poděkoval Petr mužíkovi a podal mu kousek sýra s chlebem. ,, Děkuji" Zjihl mužíček. Petr se rozběhl k zámku a za malou chvíli už u něj stál a jak mu skřítek popisoval, obr Petrovi řekl: ,, Pokud chceš mít svojí milou, musíš uhodnout moji hádanku. Pokud neuhodneš, hodím tě do řeky!" ,, Ano" souhlasil Petřík. "Hádanka zní:

Po veliké bolesti ti vše zahojí

a tvé vyplašené srdce zase uklidní.

Všude je známá, všichni ji v sobě mají,

a ti, kteří ne, se po ní stále ptají...

"Hádej!" přikazoval obr Petrovi. Petr přemýšlel, dlouho přemýšlel, až do chvíle, kdy z okna vykoukla Věrka. Podívali se na sebe a oba řekli: " LÁSKA,, a to byla správná odpověď. Věruška skočila Petrovi do náruče a šli domů a za nedlouho sevzali.A co mužík a obr? Obřík si zase spokojeně žil ,ale jednou, když už měla Věrka s Petrem miminko ,se Věra rozhodla zajít si na maliny. Když si v lese sedla na svůj oblíbený odpočinkový kámen zase uviděla mužíka v nesnázích a hned mu spěchala na pomoc, protože ji obr naučil správně se chovat.

To je konec milé děti..

Hodnocení Petra Doležala

Josefína moc pěkně začala (přiznávám že její soutěžní příspěvek mě potěšil protože mám rád příběhy s dlouhým názvem). Nesou s sebou jakousi tajemnou naléhavost. Pohádka je však těžký oříšek i pro zkušeného autora ( aby se dokázal vyhnout některým střípkům vzpomínek co zachytilo do sítě jeho podvědomí). Příběh je příjemně dětsky naivní, ale trochu mi vadí prolínání s tvrdou životní realitou ( Co je mi do tvé smrti...). Naštěstí však pohádka končí ( jak jinak) dobře a láska je klíčem k životnímu štěstí.

NOVÝ ZAČÁTEK

Hana 12 let

15.7. 

Otevřela jsem dveře a vešla jsem dovnitř a nemohla jsem dýchat vzrušením. Tak toto je můj nový pokoj. Tady budu žít několik následujících let. Měla jsem obrovskou radost, protože na tento moment jsem čekala spoustu let. A pak jsem si uvědomila jednu věc - všechno je jinak. A už to nikdy nebude stejné. Už nikdy se nebudu s Bárou kamarádit. Všechno je jinak. Už nikdy nebudu chodit na základku. Ale teď nebudu přemýšlet nad tím co je špatně ale nad tím že mám nový pokoj na, který jsem čekala léta. A já tady přemýšlím nad blbostmi.


18. 8.

Po měsíci bydlení už to vypadá jako že tady žiji já. Na stole leží moje pastelky a výkresy, o postel je opřená kytara a vedle ní ukulele, z povlečení se na mě usmívají moji koníci, kteří jsou sice jen na povlečení ale já si přesto ráda představuji že jsou moji. Miluji koně ale neumím na nich jezdit, přestože už bych to měla umět ale to bych nebyla já kdyby to nešlo bez problémů, takže jakmile jsem si na toho koníka měla sednout přišel mi mnohem větší a strašně jsem se začala bát takže z toho nic nebylo. Ach jo. Já nejsem moc sportovní typ. Nikdy mi nic nešlo. Jenom kreslení a hraní na kytaru a ukulele a čtení... Ale to není sport. Celé víkendy sedím doma a dělám to co vždycky, takže si kreslím, hraju na kytaru nebo ukulele a čtu

.30. 8.

Jsem hrozně nervózní, protože mám pozítří nastoupit na novou školu a nikoho tam neznám. Doufám že si tam najdu nějakou kamarádku. Bára byla skvělá ale pak se ke mně začala chovat ošklivě. Bára byla moje jediná kamarádka. Já jsem byla taková ta divná, tichá holka co si nedokázala najít žádné kamarády. A pak k nám do třídy přišla Bára a s ní chtěli kamarádit všechny holky ale ona si vybrala mne. Od té doby jsme byly nejlepší kamarádky. Pak se ale začala oblékat jako kdyby jí bylo patnáct a nabarvila si vlasy na modro. To byl ovšem detail, nezáleželo mi na tom jak se oblékala ale na tom jak se chovala. To taky přicházelo postupně. První se mi snažila vyhýbat aby to nevypadalo že se se mnou vůbec zná. Pak mi to řekla narovinu. Řekla mi že neví proč za ní pořád chodím a chci si s ní povídat, když se mi snaží dát jasně najevo že se mnou nechce mít nic společného

.31.8.

Já do té školy prostě nechci. Říkala jsem to mamce snad milionkrát. Než jsme se přestěhovaly tak jsem aspoň věděla kudy se dostanu do večerky.

1. 9.

Za chvíli mám vycházet ale hrozně se bojím.

2. 9.

Včera to nebylo zas tak špatné ale mohlo by to teda být lepší. Snažila jsem se vytipnout si nějakou holku, která by potenciálně mohla být mou kamarádkou. Ale nikoho takového jsem tam nenašla. Snad to na té nové škole nějak zvládnu. Ze předmětů se nejvíce bojím tělocviku. Na předchozí škole na mě paní učitelka brala ohled. Myslím že tady to tak nebude. Kéž by bylo všechno jako dřív. Ale teď mi začíná nová etapa života tak si to musím užít.

Hodnocení Petra Doležala

Hana nám popisuje dosti traumatizující prožitek ( a kdo se nikdy nestěhoval asi si jenom těžko umí představit první den v nové třídě). Já osobně to zažil a tak autorce rozumím. 

Forma deníku je příjemné psaní. Dramatičnost obstarávají úsečné věty a děj na sebe nemusí nutně navazovat. Čtenář má pocit že odhaluje něco tajemného či dokonce, že autora ( v tomto případě autorku) poznává nějak více, skoro kamarádsky.  Napsat deníček na půl stránky není až tak těžké, ale použít tuto formu komunikace se čtenářem na celou knihu, to už je kumšt. I tak Hanku chválím, její tajemství jsou opravdová a jsem přesvědčen, že většinu děje si opravdu prožila. 


                                BÁSNIČKY NAOPAK

Bětka 8 let

Zmrzlina a chléb


Chleba je tam studený

a zmrzlina horká,

když chceš zmrzku na ulici,

musíš si ji foukat.

Houby a domy


Houby jsou tam obrovské,

domy zase mikro,

když chceš houby utrhnout,

musíš použít bidlo.

Krabi a škeble


Krabi nosí poklady,

škeble zase klepeta,

kdo nám to dá do hlavy,

snad jen děda Vševěda.

Učitelky a žáci


Učitelky do školy

nosí psané úkoly,

žáci jim je opravují,

na oběd je potom vodí.

Hodnocení Petra Doležala

Bětka nám servíruje povedené menu literárního oběda. 

Neotřelý a originální nápad, pěkné metafory a především něžnost v textu jsou hlavní silou jejího projevu. Od nás z redakce ji zasíláme velikou pochvalu. 

V případě takto malých dětí  se jedná většinou o přepisovaný text jedním z rodičů. Ale Bětka nelenila a poslala nám svojí báseň i v originále. Je příjemné vidět psané slovo.

Finalisté naší soutěže v roce 2016

Barča Vitásková,Tereza Šaurová, Dita Beranová, Klára Moravcová, Denisa Korotvičková, Adéla Václavíková,Viktorie Hegedušová, Klára Lopuchová, Klára Laušmanová, Kristýna Kadlecová, Adéla Horská, Klára Hluchá, Nina Sibinská, Eliška Hamplová. 


Finalisté naši soutěže v roce 2017

Nikola Horáková,Helena Novotná, Nikola Lemberková, Michaela Svobodová, Eliška Hamerníková, Lucie Kváčová. 

Finalisté naší soutěže v roce 2018

Verča Sokolová, Andrea Mautnerová, Filip Hudec, Kateřina Dufková, Eunika Pechánková, Dominika Beranová, Jakub Tvrz, Tereza Kuchařová, Klára Hořínková, Markéta Kůhnová.

Finalisté naší soutěže v roce 2019

Jan Kolář, Barbora Svobodová, Michal Včelák, Elena Zámečníková, Markéta Kůhnová, Šimon Urban, Tereza Dubnová, Tereza Mikulová, Luisa Marešová a jako speciální host Andrea Mautnerová.

Finalisté roku 2020

finále se pro koronavirovou pandemii nekonalo

Jakub Vala, Elena Zámečníková, Sofie Bradáčová, Soňa Šrubařová, Šimon Urban, Ema Klimentová, Natalie Shtepan/Stromblad, Andrea Mautnerová. 

Finalisté roku 2021

soutěž se pro koronavirovou pandemii nekonala


Vítězka naší soutěže ročníku 2022/2023

Lucie Doležalová 9 let

Lucka splnila všech deset literárních úkolů, které ji byly z naší redakce zaslány, jako první a tím se stala vítězkou uplynulého ročníku. Projevila nejenom potřebnou míru talentu, ale také trpělivosti a píle a tak ji čeká zasloužená odměna.

Krom cenného diplomu, jsme pro ni vybrali v našem archivu lahev francouzského vína, které je určeno svým ušlechtilým původem, k dlouhodobému zrání. A tak jak Lucka poroste, poroste i cena tohoto vína. ..