Literární zahrada Petra Doležala

Někdy si k nim sednu a budu pozorovat jak rychle rostou.

Aktuálně z naší zahrady


Naši žíhaní krasavci

Tradice pěstování melounů je na našich zahradách a vinici stejně dlouhá jako její samotný vznik. I když bylo letošní jaro krutě studené a deštivé, přesto dozrály a nás čeká sladké rozjímání nad sladkou rajskou pochotkou

 


Všem milovníkům burčáku na vědomost se dává...


V sobotu 12. září, o měsíc déle než v loňském roce, v 10 hodin zahajujeme v našem vinohradu ve Smrkovém Týnci prodej letošního burčáku. I když nás trochu potrápil květen a začátek června, úroda je bohatá.. Lahve jsou k dispozici. Těšíme se vás.  

Náš vinohrad a kouzelné zahrady ve Smrkovém Týnci se otevírají pro veřejnost 25.5.2020. Těšíme se na setkání se všemi obdivovateli nedostižných přírodních variací.


Den Levandule opakujeme ještě jednou.

27.6-28.6 

Všem milovníkům fialové krásy a koncertního umění nesčetného zástupu všemožných opylovačů.
Vinohrad a levandulové zahrady viděny skrze hledáček fotoaparátu našich hostů.Aktuální foto z výpravy mezi hlavy vinné révy 31.7.2020.

Úroda se jeví velmi nadějně a slibně. navzdory nepříznivému a deštivému květnu.
Přehled plánovaných degustací v našem vinohradu ve Smrkovém Týnci.

V letošním roce připravujeme pro naše návštěvníky a všechny milovníky kvalitních vín opět řadu vysoce přínosných setkání s mimořádnými víny. Degustacemi provází Petr Doležal.Zde jsou vinařské oblasti, které letos společně navštívíme.

Bordeaux 11.7.2020 od 16 hodin

Cotes du Rhone 25.7 od 16 hodin

Burgundsko 8.8 od 16 hodin

Archivní vína Mělník a Roudnice

22.8 od 16 hodin.
Languedoc-Roussillon

Termíny degustací a degustovaná vína budeme postupně zveřejňovat.

Nabídka kávy v zahradním altánu"Pod ořechem"

Pro naše milé návštěvníky a přátele Vinohradu ve Smrkovém Týnci máme letos připravenou bohatou nabídku vín a nápojů. Působí to velmi naturalisticky, užívat si všemi smysly naráz.

Středomořská levandule má v písečných dunách dokonalé podmínky k bujnému růstu a tak ji lze nalézt doslova na každém kroku.

Nejenom levandule...

Písečné duny jsou však uzavřeným biotopem i pro mnoho ostatních rostlinných druhů které si s levandulí nezadají svojí krásou a vůní. Nalézáme zde  něco základních bylinek, ale také chráněné  rostliny a vzácnou květenu která si na zahradu sama našla cestu(příroda je velmi variabilní stačí ji jenom podat ruku).

 Jako příklad takové adaptace nám poslouží výskyt Čertkusu lučního či Divoké máty peprné.

Čolek obecný se u nás poprvé objevil v roce 2017, již dva roky po založení zahrad a jeho výskyt nás všechny překvapil a potěšil.

Rosnička je elegantní krasavice s něžností první lásek.

Vzácní hosté naší zahrady...

A samozřejmě zvířátka na našich zahradách nemůžeme opomenout. Začneme těmi kterým patří planeta a nebe-ptáčkové. Těch u nás napočítáte na 15 druhů, hnízdí zde a pomáhají nám se škůdci. Od roku 2017 se zde natrvalo uhnízdilo několik párů Stehlíků obecných a dnes můžeme při zimním krmení vidět jejich potomky jak se mají čile k světu. Ale zahradu navštěvují i ostatní ptačí druhy-především protože jim nikdo neubližuje a  je v ní dost vodní plochy k vykoupání a napití.
 A tak můžeme pokračovat k ještěrkám a hadům (Slepýš křehký, Zmije obecná) a motýlům. Když začíná kvést levandule slétají se jich na naše zahrady stovky a stovky a ne lecjakých.
Velikým překvapením je pro nás výskyt 
Hnědáska chrastavcového (nejohroženější denní motýl Evropy-ke svému životu potřebuje listy Čertkusu lučního) a Kudlanky nábožné (ta je u nás viděna opakovaně od roku 2016).


Taková úroda paprik na písku mezi hlavami vinné révy je u nás požehnáním a odměnou za nepoužívání žádných umělých hnojiv a jedovatých postřiků.

Naše neobyčejné papriky jsou toho důkazem...

Že i zemědělské rostliny mohou být okrasou každé zahrady, tedy  pokud je citlivě začleníte do jejího konceptu. 

Protože se písečné duny rozkládají na pozemku o rozměru půl hektaru pěstujeme u nás  také třebas brambory, rajčata, cibuli, melouny, dýně, cukety, topinambury... ne však někde v rohu, ale právě mezi vinnou révou či kvetoucí levandulí. 

A jeden druhému si nepřekážejí.


Mimochodem cibuli a rajčata u nás nevysazujeme, množí se již samotně a mladé rostlinky, které vzejdou,  jsou nesmírně houževnaté a odolné.
Zkuste to také.


Úroda roku 2018 byla grandiózní. Představujeme vám favorita Zadního vinohradu, čistých 11 kg hroznů ponecháno ke sklizni -po probírce a odstřižení 1/3 hroznů.

Víno je rosou slunce...

Protože se vinohrad v létě nezalévá, je tento nadpis příznačný-listy révy si opatřují především vzdušní vlhkost. Na písečných dunách naleznete 12 odrůd vinné révy, které jsme přivezli z Francie, Německa, Itálie a Maďarska. Vybíráme zde tu nejvhodnější pro místní podmínky(nadmořská výška 400 metrů, podhůří Železných hor, četné jarní přízemní mrazíky).

Z hroznů vyrábíme především burčák-ten je u nás již vyhlášený pro svojí pravost a čistotu, ale také z části úrody vlastní autentické víno.
K ošetření před plísněmi a chorobami používáme Bordeaux jíchu( hašené vápno a malý podíl modré skalice) a testujeme zde nálevy z rostlin proti padlímu či perenospoře(kopřivy, levandule, česnek, přeslička).


Dvacet metrů dlouhý bublající potůček, který spojuje spodní a vrchní rybníček, naplňuje zahradu klidem a dodává rostlinám potřebnou vzdušnou vláhu, Vybudováno v roce 2018.

Tekoucí voda základní stavební kámen každé zahrady...

V zahradách naleznete celkem 5 rybníčků různé velikosti, dvacet metrů dlouhý meandrující potůček a přírodní koryto odvodu jarních vod z lesa za loukou(bohužel několik let vyschlého).

Proto jsme začali s budováním sítě vodních ploch a jejich spojek. Vodu využíváme částečně k zálivce , ale více k chovu úžasné sladkovodní ryby Slunečnice pestré. Její modré zbarvení v čisté vodě udivuje naše návštěvníky a krmení se stává atrakcí(především pro děti)navíc nás tato roztomilá rybka zbavuje komárů, kteří by jistě vody zamořili svými larvami. Vodní plochy jsou osázeny četnou vodní a příbřežní květenou a obývají je chrostíci,pijavice, barevné vážky, šídla  či motýlice. V parném létě můžete pozorovat rituály koupání ptactva, nálety vlaštovek a za podvečera pak lovící netopýry.Břehy potůčku až k mostu lemuje levandule, jejíž modro fialové květy se vzhlížejí v jeho čisté vodě. Tím však nabídka inspirací pro básníky nekončí.

Kdo v dobrém přicházíš tak buď zdráv...

A tak už nezbývá než přidat pozvání k návštěvě. Přijeďte se podívat a načerpat pozitivno, okysličit si krev a naplnit své srdce vnitřním pocitem pokory a úcty k moci přírody. 

U nás se můžete zastavit při výletu na kole(okolní krajina v blízkosti údolní nádrže Seč  je úchvatná) či si naplánovat návštěvu při slavnostech burčáku a ochutnat ten náš zaručeně pravý a nešizený. 

Pohostíme vás rádi kávou či sklenkou vína a provedeme po chodníčcích  které inspirují Petra Doležala při  psaní jeho knih. 

Zahrady jsou přístupné od měsíce května do září každý den od 13 hodin do 19 hodin.Naleznete nás v obci Smrkový Týnec u Chrudimi.

Prosíme však návštěvu konzultovat raději předem telefonicky na čísle 604 966 377

O romantické střípky u nás není rozhodně nouze....

Staňte se přáteli naší zahrady...

Pro návštěvníky nabízíme možnost ,vedle základního občerstvení, zakoupení našich vlastních výrobků z levandule a ostatních bylin(polštáře,levandulový olej, levandulový ocet,levandulové kornouty, bylinkové soli(levandulová,mátová a meduňková -momentálně je vše vyprodáno) a samozřejmě vína(vlastní výroby či dovozová v široké nabídce. Rádi vám poradíme s jejich výběrem.
To vše naleznete, včetně kompletní nabídky knih Petra Doležala, v našem Levandulovém obchůdku.
Z prodeje hradíme náklady na chod zahrady, vinohradu a udržení křehkého společenství rostlin a živočichů..

Každoročně se do duny dodává 8 tun písku. V areálu zahrady  chováme a množíme Karase obecného jehož se snažíme navracet zpět do českých stojatých vod( odkud již (téměř zcela vymizel).

Pokud chcete i vy podpořit náš projekt a neplánujete přímo navštívit naší zahradu, můžete tak učinit drobnou částkou zaslanou na náš účet

270 142 2993/2010  VS : 191919


Všem přátelům naší zahrady, kteří se takto rozhodnou, předem děkujeme.Náš levandulový potok

Má zahrada je krajinou mé duše...

Podivuhodné zahradní variace Petra Doležala vychází dílem ze vzpomínek na prázdninové pobyty u babičky(Maďarsko a jih Slovenska) dílem vrozenému vztahu k vinařství(dědeček Petra Doležala byl vinařem a on jako malý pracoval na jeho vinicích) dílem láskou k rybám (především silný vliv Polabí kde trávil rané dětství v kraji, protkaném nesčetnými potůčky a jezírky).

Pokud toto vše namícháte do jednoho koktejlu a přidáte pozitivní energii, kterou Petr Doležal šíří mezi návštěvníky jeho zahrad,snadno vzniká pocit že jste se ocitnuli v jiném zeměpisném pásmu či jiné zemi nejlépe v Provensálsku( tisíce keřů levandule tento pocit silně evokují svojí vůní a barvou).


Literární zahrada Petra Doležala byla zařazena mezi doporučené turistické cíle Chrudimska a Hlinecka.


Sledovat nás můžete i na Facebooku
-Vinohrad Smrkový Týnec
-Akademie sommelierů


Naše kudlanky

Kudlanka nábožná se u nás objevila poprvé před třemi roky. No, napadlo někoho, zřejmě se sem dostala náhodou. Ať tak či onak, je u nás trvalým obyvatelem a svojí děsivou pověstí a krásou fascinuje mnohé návštěvníky.

Hle, boží zázrak...

Pokaždé když se mihne tento krasavec nad modrými květy Čertkusu, ustrnu. Je vzácný a vznešený. A tak mě napadne, proč vlastně lidstvo neslaví den brambory, pšenice, den motýlů a rojení jepic. Místo toho pořádáme okázalé ceremoniály, kde se naparují pupkáči s prstem na spoušti... 

V dokonalé harmonii květů, vůní a zvuků tekoucí vody, osvěžíte svoji duši.

Vy všichni, kteří se cítíte unaveni a vyčerpáni běžnými hloupostmi života, usedněte a tiše naslouchejte.  


Naučná stezka o českém vinařství.

České vinařství se řadí svojí historií mezi nejvýznamnější vinařské země Evropy. V dobách své největší slávy se v Čechách vinařilo na 30 000 ha vinic a výnos se blížil 350 000 hl vína. Kdeže pak ty staré časy jsou? Současný stav je opět alarmující a tak nám připomínkou asi zůstanou pouze pomístné názvy obcí v Čechách.

Garantem naší naučné stezky je Petr Doležal (autor nejvýznamnější vinařské knihy o Českém vinařství 20. století). Stezka se bude skládat z části informativní a ukázek z tradic českých vinařů v ošetřování révy, jejího vedení, výroby vína a samozřejmě degustace vín vyrobených, tak jako před stoletími.
Pomozte nám realizovat tento projekt zasláním libovolné částky na náš účet. Pokud se tak rozhodnete, do zprávy pro příjemce napište laskavě své jméno a příjmení. 

Sponzoři budou po zásluze odměněni VIP kartou.
Číslo našeho účtu 

270 142 2993/2010 VS : 191920

Napište nám pokud vás něco z naší písečné zahrady a vinohradu zaujalo, rádi vám poradíme či se naopak necháme inspirovat vašimi zkušenostmi.